Budi dio naše mreže
Izbornik

Godišnja skupština katoličkih udruga Riječke nadbiskupije

Rijeka (IKA )

U priopćenju za javnost katoličke udruge zahtijevaju od svih koji se osjećaju vjernicima da na svojim radnim mjestima ili službama za koje ih je narod izabrao, djeluju sukladno svojoj vjeri bez obzira na osobni probitak ili stranačku stegu

Rijeka, (IKA) – Katoličke udruge Riječke nadbiskupije održale su 11. prosinca Godišnju skupštinu u dvorani Teologije u Rijeci. Četvrta Skupština udruga u organizaciji Koordinacije katoličkih udruga, koja djeluje u sastavu Povjerenstva za katoličke udruge, održana je pod geslom “Krenimo zajedno”.
Riječki nadbiskup Ivan Devčić na početku susreta pozdravio je vjernike, potičući ih na svjedočenje vjere u svim područjima djelovanja, a zatim je središnje predavanje “Građanska zauzetost katolika u javnom i političkom životu” održao Georg Kopetzky, povjerenik za Europu svjetske krovne organizacije koja ujedinjuje katoličke udruge “Unum Omnes”. Kopetzky je govorio o nužnosti društvenog i političkog angažmana vjernika, budući da vjera uvijek ima i društvenu dimenziju, stoga je dužnost katolika zalagati se za opće dobro. Vjernici su na svojim radnim mjestima pozvani djelovati kao stručnjaci u poslu kojega obavljaju, ali i kao kršćani, sljedbenici Krista, istaknuo je predavač.
Nakon predavanja rad se nastavio u radionicama u tijeku kojih su članovi udruga pokušali osmisliti inicijative i prijedloge kojima bi se vjernike potaknulo na djelotvorniji društveni angažman, promicanje katoličkih vrijednosti u političkom djelovanju, očuvanje obiteljskih vrijednosti, karitativno djelovanje i rad s mladima. Na temelju prijedloga proizišlih iz rada u skupinama, nakon radnog dijela susreta objavljeno je priopćenje za javnost kojega su, u ime članova katoličkih udruga Riječke nadbiskupije, potpisali povjerenik za katoličke udruge dr. Đuro Puškarić, generalni tajnik Koordinacije udruga Ivica Čavar i tajnik Roberto Labinac.
U priopćenju se ističe kako udruge žele surađivati sa svima kojima je prioritet boljitak hrvatskog društva. Iznoseći pojedine primjedbe, potpisnici su ukazali na problem obezvrjeđivanja obiteljskih vrijednosti u javnim medijima. Upozoreno je kako se često “promiču uvozne dekadentne vrijednosti koje olako obezvrjeđuju odgojni vrijednosni sustav i u pitanje dovode čitavu ljestvicu zdravih vrijednosti za koju mlade treba odgajati”. U tom se kontekstu od svih institucija koje su usmjerene prema mladima (obitelj, škola, mediji), te od čitave društvene zajednice traži da potiču vrijednosti koje će upućivati na pozitivno razmišljanje i djelovanje. “Tražimo od političara koji se izjašnjavaju katolicima da u svojem političkom djelovanju promiču kršćanske vrijednosti. Tražimo od svih političara da, bez obzira na svoje vjersko ili ideološko opredjeljenje, u svom djelovanju zastupaju rješenja koja doprinose rastu općega dobra u društvu. Nikako ne možemo prihvatiti da trenutačni ili osobni interesi budu pretpostavljeni općem dobru”, upozorava se u priopćenju te se također pruža potpora svima koji se zauzimaju za zaštitu okoliša, a protiv zagađenja, bilo stvarnog ili mogućeg.
Uzevši u obzir činjenicu kako omjer od 90% deklariranih katolika u Hrvatskoj nije srazmjeran stvarnom katoličkom prisustvu u politici i javnom životu, u priopćenju se od svih koji se priznaju vjernicima zahtjeva da, na svojim radnim mjestima ili službama za koje ih je narod izabrao, djeluju sukladno svojoj vjeri bez obzira na osobni probitak ili stranačku stegu.
Predstavnici katoličkih udruga također su ukazali i na ozbiljne socijalne probleme u društvu. “Mislimo ovdje na nezaposlene, na radnike koji rade, a mjesecima ne primaju plaću, nezbrinute branitelje i njihove obitelji, na oboljele od PTSP-a čiji status nije riješen, na umirovljenike kojima dug države još nije isplaćen, na invalide i teško oboljele kojima su nedostupni neophodno potrebni lijekovi, na mlade koji su već na početku prikraćeni za osnovno ljudsko pravo na rad…”, navodi se u priopćenju u kojemu se na kraju izražava nada da će iznesene primjedbe potaknuti odgovorne na traženje neophodnih rješenja te usmjeriti čitavo društvo na konstruktivno traženje puta k općem dobru.