Budi dio naše mreže
Izbornik

Gospa Sinjska proslavljena u Chicagu

Chicago

Misno slavlje predvodio fra Gabrijel Jurišić, koji je u prigodi 300. obljetnice rođenja fra Andrije Kačića Miošića na "župskoj tribini" održao predavanje o Starcu Milovanu i njegovu djelu

Chicago, (IKA) – Svetkovinu Velike Gospe 15. kolovoza vjernici Hrvatske župe sv. Jeronima, ali i brojni drugi stanovnici višemilijunskoga Chicaga i bliže i daljnje okolice svečano slave kao glavni godišnji blagdan u čast Čudotvorne Gospe Sinjske. Vjernici su se pripremali za blagdan devetnicom, koju su predvodili svećenici iz susjednih župa i Hrvatske franjevačke kustodije sv. Obitelji.

Na samu svetkovinu Velike Gospe bile su dvije mise u jutarnjim satima, a jedna navečer. Prije podne je iz župske crkve krenula sa starom slikom Gospe Sinjske veličanstvena procesija ulicama grada, u kojoj je sudjelovalo više tisuća vjernika, i to ne samo Hrvata i njihovih potomaka, nego i Talijana, Poljaka, Iraca, Meksikanaca, i drugih naroda, pa čak Kineza i Japanaca. Prostranu crkvu Sv. Jeronima, nedavno obnovljenu, ispunilo je mnoštvo naroda, a mnogi su morali ostati vani. Gospina slika je postavljena na svoje prijestolje. Župnik fra Jozo Grbeš pozdravio je pomoćnog biskupa Chicaga Gustava Garciasa i sve vjernike te pozvao fra Gabrijela Jurišića, profesora grčkoga i latinskog jezika na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju, da predvodi misu u kojoj je koncelebriralo 10 hrvatskih svećenika. Biskup je na hrvatskom jeziku pozdravio sve nazočne, a župski zbor je otpjevao himnu Gospe Sinjske. Evanđelje je navijestio kustod fra Marko Puljić. Propovjednik je najprije na latinskom jeziku pozdravio biskupa, a zatim uz pozdrave iz domovine posebno istaknuo povezanost vjernika Chicaga i uopće američkih Hrvata s Gospinim svetištem u Sinju te pobožnošću vjernika Gospi Sinjskoj kroz proteklih stotinu godina. Podsjetio ih je na blagoslov zastave “Društva Gospe Sinjske” iz 1906. godine. Zahvalio je u ime svetišta za orgulje koje su darovali 1954. godine, jer su stare uništili saveznički zrakoplovi u Drugom svjetskom ratu. A isto tako da su prije 20-ak godina pojedine obitelji darovale nove hrastove klupe, koje i danas rese svetište u Sinju. Posebno je istaknuo da mnogi vjernici iz Chicaga, bilo pojedinačno bilo skupno, vrlo često kao pobožni hodočasnici dolaze svojoj Gospi u Sinj.

U propovijedi je razlagao o teološkom značenju Kristova uskrsnuća, Marijina uznesenja i našega budućeg uskrsnuća, a nije propustio upozoriti na mnoge goruće probleme koji muče suvremeni svijet, domovinu Hrvatsku i ljude u SAD, kao i na cijelomu globusu: napad na obitelj, osnovnu stanicu ljudskoga društva, demografske probleme i pobačaj, kršenje osnovnih ljudskih prava (pravo na život, odgoj, obrazovanje, rad), društvene i političke prilike, nepravde Daytona i Haaga, pravo svakoga naroda, pa i hrvatskoga, na samostalnu državu. Upozorio je na teškoće i posljedice Domovinskoga rata, pravo na privredni i kulturni razvitak, pravo na očuvanje svojih prirodnih i industrijskih bogatstava itd. Na sva ta pitanja i probleme kršćanin mora gledati kroz prizmu socijalnoga nauka Crkve i svim ljudima – od dječjih vrtića i škola, tvornica i bolnica do stračkih domova – pomoći da ljudi u svim prilikama žive život dostojan čovjeka i Božjega djeteta. U svemu tome kršćanima je nenadmašiv uzor, nadahnuće i pomoć Marija, Majka Isusova i naša, kojoj naš narod pjeva “Rajska Djevo, kraljice Hrvata!”. Nakon slavlja u župskoj crkvi župnik je pozvao za obiteljski stol u župskoj kući svoje goste, među kojima je bila i Zorica Marica Matković, generalna konzulica Rep. Hrvatske u Chicagu, a mnoštvo naroda je slavilo i družilo se uz hranu, piće i razgovor, uz brojne štandove koje su marljivo pripremili ugostitelji.

Današnju crkvu Hrvatske župe sv. Jeronima u Chicagu sagradili su protestanti 1884. godine, a Hrvati su je kupili i preuredili, pa je hrvatska župa osnovana 1912. Ove godine crkva i župski stan su potpuno preuređeni i obnovljeni. Uz crkvu je Hrvatska osnovna škola u kojoj je u šk. god. 2003/2004. bilo 211 učenika. Također župa ima veliku i manju dvoranu za susrete i prigodna slavlja. Tako je 20. kolovoza u prigodi 300. obljetnice rođenja fra Andrije Kačića Miošića fra Gabrijel Jurišić na “župskoj tribini” održao predavanje o Starcu Milovanu i njegovu djelu te predstavio nedavno objavljenu monografiju. Inače, svake nedjelje i blagdana slave se mise na engleskom i hrvatskom jeziku. U župi djeluje više katoličkih društava i udruga, a župa ima oko 5.000 vjernika. Hercegovački franjevci vode i župu Srca Isusova, u kojoj su izgradili veliku crkvu, župsku kuću, školu i samostan za redovnice. U istom gradu postoji i Hrvatska župa Presvetoga Trojstva i Hrvatska župa bl. Alojzija Stepinca, koju vode hrvatski dominikanci, a pomažu im hrvatske dominikanke.