Budi dio naše mreže
Izbornik

IZLOŽBA "MIR I DOBRO" HRVATSKE FRANJEVAČKE PROVINCIJE SV. ĆIRILA I METODA

Zagreb (IKA )

U nazočnosti iznimno velikog broja posjetitelja te visokih crkvenih, društvenih i kulturnih predstavnika, u srijedu 12. siječnja u Klovićevim dvorima u Zagrebu otvorena je izložba "Mir i dobro - umjetničko i kulturno nasljeđe Hrvatske franjevačke provinc

Zagreb, 13. 1. 2000. (IKA) – U nazočnosti iznimno velikog broja posjetitelja te visokih crkvenih, društvenih i kulturnih predstavnika, u srijedu 12. siječnja u Klovićevim dvorima u Zagrebu otvorena je izložba “Mir i dobro – umjetničko i kulturno nasljeđe Hrvatske franjevačke provincije”. Izložba je priređena u povodu 100. obljetnice utemeljenja Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, a otvorio ju je zagrebački nadbiskup Josip Bozanić, koji je tom prigodom čestitao franjevcima 100. obljetnicu provincije te zahvalio priređivačima. “Ova Izložba, koju otvaramo u godini Velikoga jubileja kršćanstva, postaje tako dio programa kojim označavamo ovaj posebni trenutak povijesti čovječanstva. Svima koji budu posjetili ove prostore i divili se ljepoti umjetničkoga i kulturnog nasljeđa Hrvatske franjevačke provincije svetih Ćirila i Metoda želimo susret s onim Duhom koji je bio nadahnitelj za ta ljudska ostvarenja”, rekao je tom prigodom nadbiskup Bozanić.
Pozdravljajući nazočne, franjevački provincijal fra Lucije Jagec podsjetio je kako je i ova izložba nastala u duhu franjevačkoga gesla “Mir i dobro” te da ona svjedoči o duhovnom ali i kulturnom stvaralaštvu, koje je imalo veliku važnost u životu franjevaca.
Nazočne je pozdravila i predsjednica Županijskoga doma Hrvatskoga državnog sabora dr. Katica Ivanišević, koja je zastupala pokrovitelja izložbe akademika Vlatka Pavletića. Izražavajući čestitke, dr. Ivanišević je podsjetila na slične izložbe koje su već priređene u Zagrebu, a predstavljale su crkvena kulturna dostignuća s različitih područja. Posebno je istaknula franjevački prinos hrvatskom jezikoslovlju, koji se također može vidjeti na izložbi.
“Otvaramo još jednu značajnu izložbu sakralne baštine, i to je prilika da, barem načas, postanemo svjesni veličanstvenosti velike duhovne povijesti koja bilježi dvije tisuće godina svoga postojanja”, rekao je na početku svoga govora ministar kulture mr. Božo Biškupić, te još jednom podsjetio na značajnu hrvatsku izložbu u Vatikanu. U tom kontekstu istaknuo je kršćansku protegu hrvatske kulture.
U sklopu izložbe predstavljene su umjetnine iz različitih franjevačkih crkava i samostana diljem Hrvatske, a veći dio slika (njih oko tisuću), skulptura, inkunabula, liturgijskoga ruha i posuđa restaurirano je za potrebe izložbe, koja se pripremala gotovo dvije godine. Izložba je rađena pod vodstvom dr. fra Emanuela Hoška i prof. Marije Mirković.
Sadašnja franjevačka provincija sv. Ćirila i Metoda nastala je 1900. godine kao nasljednica triju provincija – sv. Križa, sv. Ivana Kapistranskog i sv. Ladislava, a njezini se samostani nalaze na područjima od Rijeke do Iloka.