Budi dio naše mreže
Izbornik

Križ je most između prošlosti i budućnosti

Vatikan (IKA)

Nagovor pape Franje uz molitvu Anđeo Gospodnji, Završna misa 52. Međunarodnog euharistijskog kongresa, Budimpešta, 12. rujna 2021.

Draga braćo i sestre!

Euharistija znači „zahvaljivanje“ i na kraju ovog slavlja, kojim se zatvara Euharistijski kongres i moj posjet Budimpešti, želim od srca zahvaliti. Hvala velikoj mađarskoj kršćanskoj obitelji koju želim privinuti grudima u njezinim obredima, u njezinoj povijesti, u sestrama i braći katolicima i drugih ispovijesti, svi zajedno na putu do punog jedinstva. S tim u vezi srdačno pozdravljam patrijarha Bartolomeja, brata čijom smo prisutnošću počašćeni. Posebno zahvaljujem svojoj voljenoj braći biskupima, svećenicima, posvećenim muškarcima i ženama i svima vama, dragi vjernici! Veliko hvala onima koji su toliko radili na realizaciji Euharistijskog kongresa i ovoga dana.

Obnavljajući svoju zahvalnost građanskim i vjerskim vlastima koje su mi iskazali gostoprimstvo, želio bih reći köszönöm [hvala vam]: hvala tebi, narode Mađarske. Hvalospjev koji je pratio Kongres obraća ti se ovako: „Tisuću godina križ je bio stup tvojega spasenja, neka ti i sada taj Kristov znak bude obećanje bolje budućnosti“. To je ono što vam želim, neka vam križ bude most između prošlosti i budućnosti! Vjerski osjećaj je žila kucavica ove zemlje, toliko vezane za svoje korijene. Ali križ, zasađen u zemlju, osim što nas poziva da se dobro ukorijenimo, podiže i pruža ruke prema svima: poziva nas da svoje korijenje održimo čvrstim, ali bez podizanja bedema; crpiti s izvora, otvarajući se žednima našega vremena. Moja je želja da budete takvi: utemeljeni i otvoreni, ukorijenjeni i puni poštovanja. Isten éltessen! [Najljepše želje!] „Misijski križ“ simbol je ovog Kongresa: neka vas dovede do toga da svojim životom naviještate oslobađajuće Evanđelje bezgranične Božje nježnosti prema svakome. U današnjoj gladi za ljubavlju to je hrana koju čovjek čeka.

Danas, nedaleko odavde, u Varšavi, dvoje je svjedoka evanđelja proglašeno blaženima: kardinal Stefan Wyszyński i Elizabeta Czacka, utemeljiteljica Sestara franjevki Službenica Križa. Dva lika koja su izbliza upoznala križ: poljski primas, uhićen i šikaniran, uvijek je bio hrabar pastir prema Kristovu srcu, glasnik slobode i ljudskoga dostojanstva; sestra Elizabeta, koja je izgubila vid vrlo mlada, cijeli je život posvetila pomaganju slijepima. Neka nas primjer novih blaženika potakne da snagom ljubavi pretvorimo tamu u svjetlo.

Izmolimo, na kraju, Angelus, na dan na koji častimo presveto ime Marijino. U davna vremena, iz poštovanja, vi Mađari niste izgovarali Marijino ime, već ste je oslovljavali istim počasnim naslovom koji se koristio za kraljicu. Neka vas prati i blagoslovi „Blažena Kraljica, vaša drevna zaštitnica“! Moj blagoslov, iz ovog velikog grada, želi doći do svih, osobito do djece i mladih, starijih i bolesnih, siromašnih i isključenih. S vama i za vas kažem: Isten, áldd meg a magyart! [Bog blagoslovio Mađare!]