Mons. Tomislav Rogić i mons. Petar Palić o svom doživljaju ove korizme i Velikog četvrtka
mons. Tomislav Rogić u programu Laudato TV-a
Zagreb (IKA)
Tema nove emisije Laudato TV-a 'Izdvojeno' 9. travnja bila je Veliki četvrtak. Proslavom Mise Večere Gospodnje počelo je vazmeno trodnevlje.
U emisiju se javio i šibenski biskup Tomislav Rogić, koji je podijelio svoje iskustvo proslave Velikog četvrtka pod drugim okolnostima u kojima nije mogao biti sa svojim svećenicima, onako kako je navikao. Slavlje Mise posvete ulja su odgodili. Osvrnuo i na predstojeću proslavu Vazmenog trodnevlja, zahvaljujući Laudato TV-u što je omogućila praćenja prijenosa molitve Getsemanske ure iz Jeruzalema.
„Dirnulo me to posebno jer smo prije godinu dana kao biskupija hodočastili u Izrael i bili upravo na tome mjestu. A sutra je Veliki petak. Krist nas s križa poučava. U tom jednostavnom znaku križa. Te okomite i horizontalne grede, ja to zovem po jednom pjesniku ‘jedra duše’. Tu je i naš odnos prema Bogu i jednih prema drugima. Krist je sebe dao prikovati da bi njegov zagrljaj ostao zauvijek otvoren. Onda prolazimo kroz Isusovu tjeskobu u grobu, kroz tajnu njegove odsutnosti i vanjske slike, odnosno izgleda da je sve gotovo, da je poražen, da je njegova priča završena. Sve do onog uskrsnog jutra kada će svi biti iznenađeni. I kad će uskrsni ‘Aleluja’ sve što je bilo baciti u drugi plan. Evo tako nekako proživljavam ove dane, ovu Božju katehezu koronavirusa, da sve može stati, da nikakvi naši planovi nisu važni, da sve može biti drukčije nego što smo zamišljali ili umišljali i da sve traži jedno debelo preispitivanje. Tako da kada sve ovo prođe kažemo Bogu hvala i jedno veliko ‘Aleluja’ i da zaista izađemo kao bolji ljudi i istinski kršćani“, istaknuo je biskup Rogić.
Jedan od gostiju emisije bio je hvarski biskup i generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije Petar Palić, koji se osvrnuo na tradicionalni hvarski laički Križni put koji je odobren i koji se usprkos krizne situacije i ove godine održava.
„Danas će šest križonoša uzeti križ i krenuti na 22 km dugi put koji će trajati između 9 i 10 sati. To je pokazatelj koliko je naša vjera vezana uz križ. Papa je dobro primijetio u katehezi u srijedu. Potrebno je da srušimo sve naše predodžbe o Bogu koje su često krive. Zato je u katehezi htio istaknuti pravo lice Boga, a to je lice ponizne ljubavi, a ne one koja se nameće silom. Trebamo promatrati raspelo i uzeti Evanđelje kako bismo otkrili Boga koji je ljubav. Javno želim zahvaliti civilnom stožeru zaštite što su odobrili našu procesiju. Već se u medijima priziva ova odluka, ali sam uvijek bio stava da civilni stožer mora donijeti odluku jer oni mogu procijeniti situaciju. Mi na Hvaru do sada nemamo ni jedan slučaj zaraze. Tako da je ta okolnost pomogla da stožer donese odluku. Za naše križonoše ovo će biti posebna procesija, kao što su i svi obredi za nas posebni“, kazao je biskup Palić.
Na pitanje koju duhovnu poruku poslati našem narodu koji puno pati, biskup Palić je odgovorio:
„Sad moramo biti sami, a to biti sami ne znači biti sami jer uživamo u toj samoći, nego u toj samoći razmišljamo o drugima, o onima koji su ranjivi, kojima bi mogla naštetiti ova bolest i dovesti do smrti. Ako nas euharistija ne uči da ljubimo i da nakon blagovanja euharistije odemo iz crkve i ne budemo jedni drugima dobri kao kruh, onda nismo shvatili euharistiju“.