Na KBF-u u Zagrebu održan webinar „Pomirenje i izazovi suživota: primjer Hrvatske nakon Domovinskoga rata“
Foto: Ana Dagelić // webinar „Pomirenje i izazovi suživota: primjer Hrvatske nakon Domovinskoga rata“
Zagreb (IKA)
U organizaciji dominikanskoga reda, webinar „Pomirenje i izazovi suživota: primjer Hrvatske nakon Domovinskoga rata“ održan je u subotu 28. rujna 2024. na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu .
Na webinaru je bilo riječi o pastoralnoj prisutnosti dominikanske obitelji u ratu u Ukrajini, te je ponuđeno iskustvo Hrvata u suočavanju s posljedicama rata, kako bi pokušali pronaći odgovore na rat u Ukrajini. Na webinaru je, uz predavače u Zagrebu, sudjelovalo stotinjak ljudi iz cijeloga svijeta, uz prijevod na engleski, francuski, španjolski, hrvatski i ukrajinski jezik.
Uime organizatora okupljene je pozdravila sestra dominikanka Sabine Schratz, koja je zbog koordinacije stigla iz Dublina u Irskoj.
Glavna koordinatorica za Hrvatsku bila je profesorica s Katedre moralne teologije KBF-a u Zagrebu sestra dominikanka Martina Ana Begić. Priprema cijeloga projekta trajala je godinu dana, a u organizaciji je, uz s. Anu Begić sudjelovala i magistra psihologije Magdalena Novosel.
„Jako je važna međusobna suradnja i potrebni smo jedni drugima kada je riječ o izazovima suživota i pomirenja“, istaknula je sestra Sabine Schratz.
Okupljene je uime domaćina pozdravio dekan KBF-a Josip Šimunović.
Iz Kijeva se javio dominikanac Zdzislaw Szmanda koji je naglasio da je „u ovom dramatičnom stanju u Ukrajini prije svega važno osnažiti lokalnu zajednicu i ponuditi nadu ljudima“. Istaknuo je i središnju ulogu oprosta, koji je, kako je rekao, važan i tijekom rata.
Na webinaru su izlaganja održali profesor na katedri moralne teologije KBF-a u Đakovu i tajnik Komisije Iustita et pax HBK Vladimir Dugalić, profesor filozofije na KBF-u u Zagrebu Alojz Čubelić, profesorica psihologije na HKS-u Martina Knežević, umirovljeni časnik Hrvatske vojske Ivica Markota i profesor na katedri Svetog Pisma KBF-a u Zagrebu Taras Barščevski.
„Crkva je uvijek promicala evanđeosku poruku pomirenja i upozoravala da se na zlo ne smije odgovarati zlom. Velika je potreba za pastoralnom i duhovnom skrbi za branitelje“, zaključili su predavači.
Webinar u Zagrebu bio je prvi u nizu kojima se želi otvoriti teme kao što su odgovornost, identitet i ljudska prava, te naglasiti prepoznatljivost dominikanskoga reda u različitim područjima društva. „Nadamo se da će zajedničko promišljanje, podjela iskustava i povezivanje biti od koristi za društvo u cjelini te omogućiti zajedničko evanđeosko nastojanje oko mira“, poručili su organizatori.