Budi dio naše mreže
Izbornik

Nadbiskup Foley o informativnoj diskriminaciji

New York

Predsjednik je Papinskoga vijeća za obavijesna sredstva iznio predstavnicima zemalja članica Organizacije ujedinjenih naroda crkveno stajalište o medijima

New York, (IKA) – “Nepravedna diskriminacija može biti i informativne i tehnološke naravi. Time su najviše pogođene zemlje u razvoju, jer su isključene iz izmjene podataka i metodologija. Drugim riječima, ti su narodi isključeni iz napretka na svim područjima, pa i informatičkoga razvoja”, rekao je 17. lipnja na općoj skupštini Organizacije ujedinjenih naroda u New Yorku predsjednik Papinskoga vijeća za obavijesna sredstva nadbiskup John Foley, pojasnivši kako u globalizaciji solidarnosti pomoć zemalja s razvijenom informatičkom mrežom mora postati čin civilizacije, jer će jedino tako doći do uravnoteženijega sustava u međunarodnim odnosima. Predsjednik je Papinskoga vijeća za obavijesna sredstva iznio predstavnicima zemalja članica Organizacije ujedinjenih naroda crkveno stajalište i istaknuo kako pri pružanju tehnologija nisu važni samo strojevi, već i odgoj te davanje informacija.

Predstavnik Svete Stolice smatra da bi se bogatije zemlje morale jače zauzeti za zajedničko dobro, jer postoje prilike za nesebičan kompromis i plodnu suradnju. Ujedinjeni su narodi utemeljili posebnu radnu skupinu, koja će proučiti mogućnosti uspostave te suradnje i pronalaženja sredstava za pokrivanje jaza koji dijeli svijet na sjeverni i južni dio. Za popunjavanje toga jaza potrebne su mjere, kojima će se okončati nepravedna diskriminacija zbog koje je svijet podijeljen na bogate i siromašne zemlje, s različitim mogućnostima pristupa novim obavijesnim tehnologijama. Zakonite težnje naroda nerazvijenih zemalja još su uvijek daleko od stvarnosti kao i od uvođenja novih tehnologija, rekao je nadbiskup Foley, a prenosi Hrvatski program Radio Vatikana.