Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi broj Glasa Koncila

Zagreb (IKA)

Naslovnom fotografijom koja nudi Kristovu muku kao prizmu za promatranje ratnih patnja kroz koje ukrajinski narod prolazi ovih dana, konkretno prikazom trenutka u kojemu radnici sklanjaju korpus raspetoga Krista iz katedrale Armenske apostolske Crkve u Ljvivu, otvara se čitateljima sadržaj novoga broja Glasa Koncila, 11. u tekućoj godini, s nadnevkom od nedjelje 13. ožujka.

Fotografiju prati tekst o tome kako je rimokatolička Crkva u Ukrajini na prvu korizmenu nedjelju otvorila Godinu sv. Križa. Odluku o proslavi te godine rimokatolički su biskupi donijeli ranije, no 24. veljače, s napadom ruskih snaga na Ukrajinu, ta je godina dobila sasvim novu dimenziju.

I novi broj Glasa Koncila, kao i prethodni, dobrim je dijelom odjek na ratna stradanja u Ukrajini. Osim izvještajnoga dijela, u kojemu se izvještava o molitvenim, karitativnim i proročkim nastojanjima univerzalne i mjesne Crkve, rat u Ukrajini polazište je komentara urednika Glasa Koncila Branimira Stanića. On se osvrće na tri teze koje se provlače u javnom prostoru, a „ne služe promicanju mira“. Prva je teza da se u Ukrajini odvija vjerski rat. Druga teza glasi da je, navodno, „rat donekle opravdan jer su ga izazvale ‘iskrivljene vrijednosti Zapada’, a Ruska bi Federacija sada bila ta koja tu borbu predvodi. „’Djeni mač u korice!’ Mač nije odgovor kršćana“, odgovara Stanić na tu tezu. Treća se teza odnosi na „promicanje nekoga novoga jugoslavizma, u kojemu se sve više medijske pozornosti u Hrvatskoj nastoji usmjeriti prema osnaživanju Beograda i davanju važnosti Srbiji, kao da ona, kao nekoć, odlučuje o sudbinama svih naroda i zemalja na jugoistoku Europe“, piše Stanić.

Glas Koncila u novome broju donosi i dva svjedočanstva iz same Ukrajine. „Gdje je Bog u vrtlogu rata?“, pitanje je koje postavlja redovnica s. Myroslava Mostepaniuk. Bog je – odgovara redovnica u prilogu za Glas Koncila – u kruhu koji je časnim sestrama u kijevskoj nestašici donijela susjeda iz stana iznad njih, a one ga poklonile susjedima ispod sebe; u gesti isusovaca iz Hmeljnickoga koji su svoju kuću za duhovne vježbe stavili na raspolaganje izbjeglicama; u patnji i nadi majke koja je danima putovala da bi svoju 21-mjesečnu kćerkicu sklonila na sigurno; u nedužnima ubijenima…

A hrvatski svećenik Zvonimir Šesnić djeluje u katedralnoj župi u Kijivu. Osim što iz prve ruke govori o životnim i pastoralnim prilikama u ukrajinskoj prijestolnici, svećenik svjedoči već i samim tim što ostaje uza stado kojemu je poslan, premda mu je čak preporučeno da ne bude u Kijivu.

Glas Koncila donosi i presjek života rimokatolika, katolika latinskoga obreda u Ukrajini, zemlji koja je većinski pravoslavna, a najveća i u svijetu najpoznatija katolička zajednica je Ukrajinska grkokatolička Crkva.

Još jedan ekskluzivni sadržaj donosi novi broj Glasa Koncila. Riječ je o križnome putu koji nosi naslov „Putem mira kardinala Kuharića“. Autor križnoga puta novinar Glasa Koncila Luka Tripalo, koji je za svaku postaju odabrao prikladne riječi iz bogatog navjestiteljskog i pastoralnog opusa blagopokojnoga zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Franje Kuharića o ratu, žrtvi za mir, Božjoj prisutnosti u patnji… Potom je kardinalove riječi autor križnoga puta popratio kraćim tekstom koji je u isto vrijeme aktualizacija kardinalovih riječi, meditacija i molitva. Povod objavljivanja intervjua je 20. godišnjica kardinalove smrti 11. ožujka.

Isti je povod potaknuo Glas Koncila na pisanje kraće reportaže koja vodi čitatelja „živim tragovima kardinala Franje Kuharića u rodnome Pribiću“.

„Ova ratna korizma može biti trenutak reevangelizacije uspavanih kršćana“, naslov je intervjua u novome broju Glasa Koncila u kojemu je gost fra Stjepan Brčina, franjevac konventualac koji na zagrebačkom Svetom Duhu organizira „Duhovno duhovite večeri za mlade“, pokrenuo je evangelizacijsku zajednicu, uličnu evangelizaciju, a na društvenim ga mrežama prate tisuće mladih. Rat pokazuje čovjeku njegove granice, podsjeća ga da je samo čovjek, a ne Bog, kakvim god sredstvima raspolagao. Zato može čovjeka podsjetiti na njegovu potrebu za Bogom, što je pak u samoj srži korizmene molitve, pokore i posta, kaže sugovornik, koji ne preže ni pred često teškim pitanjima s kojima se mladi danas suočavaju, kao ni pred pitanjima na koji se način pristupa mladima u pastoralu Crkve.

Velika će reportaža odvesti čitatelja novoga broja Glasa Koncila u tri župe Požeške biskupije koje se nalaze na području općine Čagalj: Čagalj, Ruševo i Zdenkovac. Župe povezuje to što ih kao župnik opslužuje svećenik Milan Klobučar. Da je riječ o predivnom kraju koji, međutim, proživljava demografsku zimu, sugerira već i sam naslov priloga: „Čaglinski vapaji Bogu da se mlade generacije oduševe, vrate se i ostanu“.

O korizmi kao vremenu snažnijeg i svjesnijeg življenja s Bogom govore u „svojoj“ rubrici mladi suradnici Glasa Koncila.

Nedavno je Vijeće za nauk vjere Hrvatske biskupske konferencije, potaknuto „mnogostrukim izazovima koje sadašnja zapadnjačka civilizacija i kultura stavlja pred kršćane“, objavilo dokument o biti i naravi kršćanska ženidbe. Glas Koncila donosi prikaz prvoga dijela dokumenta, u kojemu se govori o spomenutim izazovima, o naravnoj svetosti ženidbe kao Božje ustanove „od početka“, tj. od stvaranja čovjeka te o izvoru njezine sakramentalnosti, odnosno o činjenici da ženidba kršćanina i kršćanke može biti samo „u Gospodinu“.

Ključne riječi:
Glas Koncila