Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi broj Glasa Koncila

Zagreb (IKA)

Uz dvije „planinarske staze“ za sinodsku korizmu koje je papa Franjo Crkvi ponudio u ovogodišnjoj poruci otvara se novi broj Glasa Koncila pripremljen za nedjelju 26. veljače.

Godinu dana nakon početka ruske agresije na Ukrajinu Glas Koncila razgovarao je s ukrajinskim obiteljima. Samo dan nakon prvih vijesti o početku agresije u veljači 2022. obitelj Matijević iz Lipika organizirala je prijevoz i uputila se na ukrajinske granice. Tijekom prvih dana rata s ukrajinsko-slovačke granice spasili su desetak rođaka i poznanika iz ratom pogođene zemlje. No njihov je humanitarni podvig bio tek uvod u zbivanja koja će slijediti u Lipiku i obližnjem Pakracu. Naime, vjernici iz dvaju gradića od travnja prošle godine velikodušno prihvaćaju izbjegle ukrajinske obitelji.

Glavni urednik Glasa Koncila Branimir Stanić u komentaru piše o korizmenom polaganju računa i kako je više nego očito da poznate tri Isusove kušnje tijekom njegova 40-dnevnoga boravka u pustinji, to jest načini na koje je na njih odgovorio, mogu postati ohrabrenje za obraćenje. „Kad-tad će, pa makar i u onostranosti, Bogu račun morati položiti svi koji su izgladnjivali druge ljude, pogodovali ovozemaljskim ‘spasiteljima’ i klanjali se moćnicima. To nije prijetnja, to je jednostavno tako. Zato je svaka ovozemaljska korizma neprocjenjiv dar, doba za obraćenje“, piše među ostalim urednik Stanić.

„Marulić je s ‘Juditom’ usporediv s Danteom i ‘Božanstvenom komedijom’… ‘Judita’ je k tomu remek-djelo svjetske književnosti… Dakle, i Marulić kao autor i ‘Judita’ kao djelo pripadaju najužemu kanonu nacionalnih klasika ili kamena temeljaca hrvatske književnosti“, rekla je osječka profesorica hrvatske književnosti, autorica nedavno objavljene knjige „Studije o Marulićevoj ‘Juditi’“ i sugovornica središnjega intervjua dr. Ružica Pšihistal. No kako je moguće da je onaj koji s pravom nosi naslov oca hrvatske književnosti izbačen iz srednjoškolske lektire? „Umjesto kriterija književne vrijednosti djela u prvi su plan postavljeni imperativi ‘čitanje iz užitka’ i ‘sloboda izbora’, kao prozirni sofizmi“, kaže sugovornica, koja taj čin smatra subverzijom i pljuskom struci i javnosti. Ipak, upravo u reakciji struke i javnosti nazire se povod nadi.

U krugu stalnih mijena, ujedinjujući brojne posebnosti, živi župa Ruščica, posvećena Rođenju Blažene Djevice Marije. Ovotjedna reportaža iz spomenute župe otkriva i recept za zaustavljanje duhovnoga i demografskoga pada koji njeguju u župi Ruščica na istoku Hrvatske, a koji glasi: osloniti se na roditelje koji njeguju svijest o istinskom dobru djece.

Da „s Kristom nikada ne kasnimo“ svjedoči vjernica laikinja Nada Vranješ, koja se orguljaškomu „zanatu“ u župi Uznesenja Marijina u pelješkoj Kuni počela učiti u svojem petom desetljeću.

Uz posljednji veljački broj Glasa Koncila dolazi i mjesečni magazin „Prilika“ koji se u središnjoj temi bavi problemom „zelenoga umivanja“ u tvrtkama. U korizmenom duhu otvara se i niz drugih tema – od zdravlja i psihologije do ekologije. U fokusu su i obljetnice „Misala po zakonu rimskoga dvora“ te spjeva „Dubrovnik ponovljen“ Jakete Palmotića. Rubrika Glazba razotkriva rušitelje koji „prodaju priču“ da nešto grade.

Ključne riječi:
Glas Koncila