Budi dio naše mreže
Izbornik

Obljetnica najstarije srednjoškolske ustanove u BiH

Travnik (IKA/KTA )

Travničku Nadbiskupsku gimnaziju osnovao je 1882. godine nadbiskup Stadler. "Ovu školu su uvijek pohađali đaci različitih vjera i nacija i nikada nisu doživjeli da im je ugrožen identitet. Crkva u ovim školama mlade odgaja da budu ljudi", rekao je u prigodnoj propovijedi kardinal Puljić

Travnik, (IKA/KTA) – U Travniku je u subotu 14. prosinca proslavljena 120. obljetnica najstarije srednjoškolske ustanove u BiH. Godine 1882. započela je raditi Nadbiskupska gimnazija, koju je osnovao prvi vrhbosanski nadbiskup dr. Josip Stadler. Dr. grof Erich von Brandis, isusovac, 6. siječnja 1882. godine okuplja prve gimnazijalce a 3. listopada iste godine započinje s nastavom Nadbiskupska velika gimnazija u Travniku.
Slaveći tu obljetnicu, euharistiju u crkvi Sv. Alojzija u sklopu zgrade Gimnazije predvodio je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić uz koncelebraciju apostolskog nuncija u BiH Giuseppea Leanze, pomoćnog biskupa vrhbosanskog Pere Sudara, dvadesetak svećenika i u nazočnosti brojnih vjernika. Nazočne je na početku pozdravio ravnatelj Gimnazije dr. Pero Pranjić, izražavajući veliku radost što je ta ustanova odigrala značajnu ulogu u povijesti jednog kraja i njegovih naroda.
U prigodnoj homiliji kardinal Puljić progovorio je o prošlosti zgrade i njezinim poteškoćama kroz različite državne sustave. Spomenuo je i “najčasnijeg mladića ovog zdanja” slugu Božjega Petra Barbarića, čije su tijelo komunističke vlasti sklonile na nepoznato kako bi se izbjeglo njegovo štovanje među pukom toga kraja. “Ovu školu su uvijek pohađali đaci različitih vjera i nacija i nikada nisu doživjeli da im je ugrožen identitet. Crkva u ovim školama mlade odgaja da budu ljudi. Danas nam treba dobrih, plemenitih i pametnih ljudi. Mladi, ne bojte se križa. Ova vas zemlja treba kao izgrađene ljude koji će uzeti sudbinu u svoje ruke. Svima poručujem, ne bojte se našeg rada. Ne bojte se djela i rada Crkve, koja nije protiv, nego za čovjeka. Ujedinimo se u gradnji bolje budućnosti, jer ovo je naša zemlja, ovo je naša kuća”, pozvao je kardinal Puljić.
Po završetku misnog slavlja organizirana je izložba na kojoj je predstavljen dio materijala arheološke, etnološke i povijesne zbirke. Razni predmeti prikupljani u razdoblju od 1882. do 1945. godine predati su na čuvanje Zavičajnom muzeju u Travniku i danas tamo čine okosnicu njegovih zbirki. Izložbu je otvorio biskup Sudar, ističući da su izloženi eksponati dio onoga što je ta ustanova bila na kulturnom području. Biskup je zahvalio osnivaču zbirke o. Erichu von Brandisu i pozvao nazočne da se nadahnjuju na prošlosti, kako bi izgrađivali bolju budućnost. “Muzeji su znakovi ljubavi prema onima koji su marno skupljali i to predali novim generacijama. U naletu bezumlja i rata i muzeji su doživjeli svoju tragediju. Kultura je bogatstvo cijelog čovječanstva, a mi malo imamo i to moramo ljubomorno čuvati”, poručio je biskup Sudar.
Nakon izložbe uslijedio je kulturno-umjetnički program, kada je ravnatelj Centra dr. Pero Pranjić predstavio Veliku nadbiskupsku gimnaziju kroz povijest, ističući između ostaloga, kako je Gimnazija nakon osnutka za kratko vrijeme postala najizvrsnija srednjoškolska ustanova u južnih Slavena. Bila je multietnička i multikonfesionalna škola. Nažalost, 1944. partizanske i komunističke vlasti protjerale su isusovce i sjemeništarce, a zgradu i svu imovinu ubrzo su nacionalizirali. Općina Travnik, nakon mnogih pregovora i posredovanja, vratila je Crkvi trećinu objekta u kojem je Nadbiskupija otvorila Katolički školski centar i nazvala ga imenom “Petar Barbarić”.
Hrvatska pošta i telekomunikacije d.o.o. Mostar za tu je obljetnicu izdala prigodnu poštansku marku, koja je predstavljena javnosti.