Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Katolicima i pravoslavnima trebaju "znakovi zajedništva"

Vatikan (IKA )

U pozdravu patrijarhu Bartolomeju I. Sveti Otac istaknuo kako je njihov susret vjernicima pokazao živi znak bratstva i potvrdio namjeru za odlučnim nastavkom hoda prema punome jedinstvu

Vatikan, (IKA) – Katolicima i pravoslavnima trebaju “znakovi zajedništva”, istaknuo je papa Ivan Pavao II. u pozdravu patrijarhu Bartolomeju I., na kraju njegova posjeta Vatikanu i Rimu. U pozdravu, koji je 2. srpnja objavio Tiskovni ured Svete Stolice, Papa je patrijarhu izrazio zahvalnost i istaknuo kako je njihov susret vjernicima pokazao živi znak bratstva, te potvrdio namjeru za odlučnim nastavkom hoda prema punome jedinstvu. Sveti je Otac, između ostaloga, posebno istaknuo potpisivanje zajedničke izjave, kao i predaju crkve Sv. Teodora na Palatinu, na korištenje Ekumenskome patrijarhatu, a povjerenu grčkoj pravoslavnoj zajednici u Rimu. Sve je to dar Božji, rekao je Papa te dodao kako je lijepo to što braća žive zajedno u ovoj zajedničkoj zahvalnosti prema Njemu koji je “Otac svjetla” od kojega silazi svaki dobar i savršen dar.

Napomenuvši u razgovoru s novinarom Radio Vatikana kako je to bio njegov treći susret sa Svetim Ocem, carigradski ekumenski patrijarh Bartolomej I. prisjetio se i prvoga susreta, 1995. godine, kada je došao u službeni posjet papi Ivanu Pavlu II., te drugoga, 2002. godine, u prigodi Dana molitve za mir u Asizu. Ne podcjenjujući prva dva susreta, mogu reći da je ovaj bio dirljiviji i bratskiji, kazao je patrijarh te napomenuo kako je također imao prigodu pozvati Svetoga Oca u Istanbul. “To bi za njega bio drugi posjet, nakon što je 1979. godine pohodio moga prethodnika, patrijarha Dimitriosa I. Imam dojam da je Papa sa zadovoljstvom prihvatio taj poziv. Za mene je to još veće zadovoljstvo – primiti ga među nama, u Carigradu, prvome sjedištu pravoslavlja, i zacrtati zajedničke korake prema budućnosti naših odnosa”, kazao je patrijarh. Govoreći o odnosima između katolika i pravoslavaca, patrijarh je rekao kako već poznate teškoće još uvijek postoje, ali, pojasnio je, s obje strane postoji dobra volja za nastavak dijaloga. “U tijeku razgovora s Papom, kao i s Papinskim vijećem za jedinstvo kršćana, još smo jednom istaknuli odluku da pronađemo putove i sredstva kako bi se ponovno pokrenuo teološki dijalog, koji je neko vrijeme bio u krizi. Razgovarali smo također s kardinalom Kasperom, predsjednikom vijeća, i njegovim suradnicima, te smo utvrdili neke načine djelovanja kako bismo izišli iz teškoća i nastavili dijalog. Dijalog je jedina mogućnost koja nam se nudi kako bismo riješili probleme koji još uvijek postoje. Postoji prijateljstvo, bratstvo, a postoji također odluka za promaknućem i poboljšanjem odnosa. Valja razgovarati o primatu rimskoga biskupa, nepogrešivosti, položaju rimskoga biskupa u strukturi kršćanske Crkve u cjelini, jer u tome se nalaze najteže točke naših odnosa, koje još uvijek priječe puno zajedništvo”, istaknuo je patrijarh Bartolomej I. Na kraju razgovora, patrijarh je kazao kako je predaja crkve Sv. Teodora na Palatinu grčkoj pravoslavnoj zajednici u Rimu, konkretna gesta prijateljstva i bratstva među Crkvama. “Zahvaljujući Papi i Rimskoj Crkvi, kazao sam kako su takve geste bitan prinos našem dijalogu, jer pokazuju da ne ostajemo samo na riječima, već idemo dalje i s hrabrim djelima, punima smisla i važnosti. U budućnosti, grčka pravoslavna nadbiskupija u Italiji, koja će imati na raspoloživosti ovu crkvu kao simbol prijateljstva i bratstva, bit će svjedok ove duhovne veze koja nas na poseban način sjedinjuje ovdje, u Vječnome gradu. Mislim da će ovaj čin Svetoga Oca jako cijeniti ne samo Ekumenski patrijarhat, već i cijelo pravoslavlje, a bit će i primjer koji valja nasljedovati u ekumenskim odnosima jer on ostvaruje dobru volju i bratstvo u ime Gospodnje”, izjavio je na kraju carigradski ekumenski patrijarh Bartolomej I..

Istoga dana, grčka pravoslavna zajednica u Rimu doživjela je posebno važne trenutke u tijeku svečanoga početka liturgijske uporabe crkve Sv. Teodora na rimskome brežuljku Palatinu. “Pred nama je još dug put, ali hod prema jedinstvu je započeo”, kazao je u toj prigodi patrijarh, dodavši kako, unatoč brojnim teškoćama, idemo dalje, putem dijaloga ljubavi i istine. Svečanosti je nazočilo i papinsko izaslanstvo, među kojima Papin vikar za grad Rim kardinal Camillo Ruini, predsjednik Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana kardinal Walter Kasper, te zamjenik za opće poslove u Državnome tajništvu nadbiskup Leonardo Sandri. Na svečanosti predaje, prema želji pape Ivana Pavla II., te stare rimske crkve pravoslavnoj Crkvi, uz patrijarha Bartolomeja I. bio je nazočan grčki pravoslavni metropolit u Italiji Gennadios. U prigodi posjeta patrijarha Atenagore I. Rimu 1967. godine, papa Pavao VI. obećao je crkvu Sv. Teodora Grčkoj pravoslavnoj crkvi. Toga se događaja prisjetio patrijarh Bartolomej I., istaknuvši kako su ta dvojica religijskih predstavnika pokrenuli prve velike korake ljubavi, počevši tako liječiti bolni prekid uzrokovan raskolom dugim 950 godina.