Papa: Potrebni su dosljedni vjernici zauzeti u izgradnji mira
Foto: Vatican Media // Papa u razgovoru s izaslanstvom bolonjske džamije
Vatikan (IKA)
Prije opće audijencije, u srijedu, 26. lipnja 2024., u radnoj sobi dvorane Pavla VI., Papa je pozdravio izaslanstvo džamije iz Bologne te im uručio napisani govor u kojemu potiče kršćane, Židove i muslimane da pruže suvremenom svijetu svjedočanstvo bratstva, izvijestio je Vatican News.
„Svijet, posebno u ovom povijesnom trenutku, treba dosljedne vjernike koji su snažno zauzeti u izgradnji i održavanju društvenoga i svjetskoga mira“, rekao je Papa.
Potaknuo je također na poštovanje vjerske slobode: „Svaki se vjernik treba osjećati slobodnim predložiti, i nikada ne nametati, svoju vjeru drugim osobama, bili oni vjernici ili ne.“
Ni mješoviti brakovi „ne smiju biti prilika za obraćenje supružnika“, kazao je.
Primjer kršćana, Židova i muslimana
Prihvaćati se međusobno kao braća, pozvani su prije svega kršćani, Židovi i muslimani, koji štuju „Jednoga Boga“ i koji se pozivaju, iako na različite načine, na Abrahama kao oca u vjeri – poticaj je pape Franje koji svjedočanstvo bratstva vjernika monoteističkih religija smatra prijeko potrebnim i dragocjenim u današnjem svijetu.
„Mi koji imamo dar te vjerske pripadnosti pozvani smo biti otvoreni i susretljivi prema onima koji ju ne dijele, jer su oni, kao i svi mi, članovi jedne ljudske obitelji“, rekao je Papa.
Slobodu savjesti i vjere valja poštovati
U tekstu govora papa Franjo, osim toga, ističe da je iskren dijalog pun poštovanja između kršćana i muslimana dužnost za one koji žele biti poslušni volji Boga koji želi da se njegova djeca vole, pomažu jedni drugima, i da se, ako među njima dođe do bilo kakve teškoće ili nesporazuma, dogovore ponizno i strpljivo. Ali dijalog zahtijeva da se priznaju dostojanstvo i prava svake osobe – dodaje Papa – a među njima prije svega sloboda savjesti i vjere.
„Osim toga, svaki se vjernik mora osjećati slobodnim predlagati – nikako nametati! – vlastitu vjeru drugim ljudima, bili oni vjernici ili ne. To isključuje svaki oblik prozelitizma, shvaćen kao vršenje pritiska ili prijetnje; mora odbiti bilo kakvu vrstu financijskih ili radnih usluga; ne smije iskorištavati neznanje ljudi“, napomenuo je Sveti Otac.
Ni brakovi između osoba različitih vjera ne smiju biti prilika za obraćenje supružnika na vlastitu vjeru – dodaje na kraju papa Franjo, koji izaslanstvu bolonjske džamije želi dobre odnose s Katoličkom Crkvom: s biskupom, sa svećenstvom i vjernicima, u uzajamnom poštovanju i prijateljstvu, te zahvaljuje muslimanskim zajednicama što su tvorci mira, izvijestio je Vatican News.