Istina je prava novost.

Papin nagovor uz molitvu Kraljice neba u nedjelju 7. travnja

Papa Franjo je na Drugu vazmenu nedjelju, 7. travnja s prozora svoje radne sobe u Apostolskoj palači izmolio molitvu Kraljice neba s vjernicima i hodočasnicima okupljenim na Trgu sv. Petra. Donosimo u cijelosti Papino obraćanje vjernicima prije i nakon molitve Kraljice neba.

PAPA FRANJO

REGINA CAELI

Trg Svetog Petra

Nedjelja,7. travnja 2024.

Draga braćo i sestre, ugodnu vam nedjelju želim!

Danas, na Drugu vazmenu nedjelju, koju je sveti Ivan Pavao II. posvetio Božjem milosrđu, u Evanđelju (usp. Iv 29, 19-31) nam se poručuje da vjerujući u Isusa, Sina Božjeg, možemo imati život u njegovu imenu (r. 31). Ali što znači „imati život“?

Svi želimo imati život, ali postoje različiti načini da se to postigne. Ima onih, primjerice, čiji se život svodi na mahnitu utrku za uživanjem i posjedovanjem mnogih stvari: jela i pića, zabave, gomilanja novca i stvari, doživljavanje snažnih i novih emocija i tako redom. Put je to koji na prvi pogled izgleda ugodan, ali koji ne zadovoljava srce. To nije način da se „ima život“, jer kročenjem putovima zadovoljstva i moći ne nalazi se sreću. Ostaju, naime, bez odgovora mnogi aspekti postojanja kao što je, na primjer, ljubav, neizbježna iskustva boli, ograničenosti i smrti. I, k tome, ostaje neispunjen san koji nam je svima zajednički: nada da ćemo živjeti zauvijek, da ćemo biti beskonačno voljeni. U današnjem se Evanđelju kaže da se ta punina života, na koju je svaki od nas pozvan, ostvaruje u Isusu: On je taj koji nam daje puninu života. Ali kako doći do toga, kako to doživjeti?

Pogledajmo što se dogodilo s učenicima u Evanđelju. Proživljavaju najtragičnije trenutke u životu: nakon danâ muke zatvoreni su u Dvorani Posljednje večere, prestrašeni i obeshrabreni. Uskrsli im dolazi ususret i prvo što čini jest to da im pokazuje svoje rane (usp. r. 20): one su bile znakovi patnje i boli, mogle su pobuditi osjećaje krivnje, ali s Isusom one postaju putovi milosrđa i praštanja. Tako učenici vide i dodiruju svojim rukama da s Isusom život uvijek pobjeđuje, a smrt i grijeh su poraženi. I primaju dar njegova Duha, koji im daje novi život, život ljubljene djece, ispunjen radošću, ljubavlju i nadom. Pitat ću vas nešto: imate li nadu? Neka se svatko zapita: kako ja stojim s nadom?

Evo kako možemo svakodnevno „imati život“: dovoljno je uprti pogled u Isusa raspetog i uskrslog, susresti ga u sakramentima i molitvi, prepoznati njegovu prisutnost, vjerovati u njega, pustiti da nas dotakne njegova milost i voditi se njegovim primjerom, iskusiti onu radost koju se doživljava kad ljubimo kao što On ljubi. Svaki živi susret s Isusom, živi susret s njim, omogućuje nam da imamo više života. Tražiti Isusa, pustiti mu da se susretne s nama – jer On nas traži! – otvoriti srce susretu s Isusom.

Zapitajmo se, međutim: vjerujem li u snagu Isusova uskrsnuća, vjerujem li da je Isus uskrsnuo? Vjerujem li u njegovu pobjedu nad grijehom, strahom i smrću? Jesam li izgradio odnos s Gospodinom, s Isusom? I dopuštam li da me On potakne da volim svoju braću i sestre i da se nadam svaki dan? Neka svatko razmisli o tome.

Neka nam Marija pomogne da imamo sve veću vjeru u uskrsloga Isusa kako bismo „imali život“ i širili radost Uskrsa.

Nakon molitve Kraljice neba

Draga braćo i sestre!

Želim se spomenuti osoba poginulih u slijetanju autobusa s ceste u Južnoafričkoj Republici koje se dogodilo prije nekoliko dana. Molimo za njih i njihove obitelji.

Jučer je bio Međunarodni dan sporta za razvoj i mir. Svi znamo koliko bavljenje sportom može učiti otvorenom, solidarnom društvu bez predrasudâ. Ali za to su nam potrebni upravitelji i odgojitelji koji ne streme samo pobjedi ili zaradi. Promičimo sport koji potiče socijalno prijateljstvo i bratstvo!

Neka ne izostane naša molitva za mir, pravedan i trajan mir, posebno za napaćenu Ukrajinu, Palestinu i Izrael. Neka Duh uskrsloga Gospodina prosvijetli i podrži one koji rade na smanjivanju napetosti i potiču geste koje omogućuju pregovore. Neka Gospodin da vođama sposobnost da se nakratko zaustave kako bi pregovarali, kako bi pregovarali.

Upućujem pozdrav svima vama, Rimljanima i hodočasnicima iz Italije i mnogih zemalja. Posebno pozdravljam učenike Katoličke škole Mar Qardakh u Erbilu, glavnom gradu iračkog Kurdistana; kao i dječake iz Castellóna u Španjolskoj. Od srca pozdravljam članove molitvenih skupina koje njeguju duhovnost Božjeg milosrđa, koji su se okupili danas u svetištu Santo Spirito in Sassia.

Pozdravljam članove kuglačkog kluba „La Perosina“; skupinu članova ACLI-a iz Chietija; sudionike Međunarodne konferencije za ukidanje surogat majčinstva; vjernike iz Modugna i Alcama; učenike škole „Svetoga Josipa“ iz Bassano del Grappe i krizmanike iz Sant’Arcangela di Romagne. Pozdravljam brojne Poljake: vidim zastave!

Svima želim ugodnu nedjelju. Molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i do viđenja!