Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljeni kalendar i knjiga "Hrvatski mučenici za vjeru i dom"

Zagreb (IKA )

Knjiga gospićko-senjskoga biskupa Mile Bogovića i fra Hrvatina Gabrijela Jurišića u nakladi splitskoga Verbuma tiskana u prigodi polaganja kamena temeljca i blagoslova gradilišta Crkve hrvatskih mučenika

Zagreb, (IKA) – Kalendar hrvatskih mučenika za vjeru i dom za 2006. godinu te knjiga “Hrvatski mučenici za vjeru i dom” predstavljeni su u srijedu 9. studenoga u franjevačkom samostanu u zagrebačkoj Dubravi. Riječ je o knjizi gospićko-senjskoga biskupa Mile Bogovića i fra Hrvatina Gabrijela Jurišića, koja je u nakladi splitskoga Verbuma tiskana u prigodi polaganja kamena temeljca i blagoslova gradilišta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini, koje je održano 9. rujna ove godine.
Na početku susreta sve je pozdravio fra Draženko Tomić, posebno podsjetivši na riječi koje je davne 1531. izrekao modruško-krbavski biskup Šimun Kožičić Benja: “Molim te da napišeš knjigu o Hrvatskoj zemlji i njezinoj slavi. Premda je ona sada porobljena od poganske ruke, nema ona zato ništa manje svojih slavnih djela, koja su mnoga i velika, što je tebi poznato. Ti napiši tu knjigu, a ja ću je tiskati. Da i nas ne okrive oni koji će nakon nas doći”. Te je riječi, istaknuo je fra Draženko, upravo biskup Bogović proveo u djelo, kada je fra Gabrijela zamolio da napiše knjigu.

O knjizi je najprije govorio fra Gabrijel, rekavši kako ona ne predstavlja svehrvatski martirologij, već samo prvi pokušaj ka tom putu, budući je bilo nemoguće u knjigu uvrstiti svih 18.000 mučenika koji su od I. do XX. stoljeća dali svoje živote za vjeru i dom. U prvom dijelu knjige objavljena je pastirska poslanica biskupa Bogovića “Mučenici – graditelji zajedništva” u povodu izgradnje Crkve hrvatskih mučenika na Udbini, u kojoj pojašnjava idejnu podlogu toga velikog projekta, i bez kojega bi drugi dio knjige bio posve nerazumljiv. U drugome i najvećem dijelu objavljen je leksikon mučenika, svetaca, Božjih ugodnika i narodnih junaka, a sastavio ga je fra Gabrijel. U popisu je u 173 jedinice obrađeno više od 300 osoba, mučenika za vjeru i dom. U knjizi je objavljen i kalendar hrvatskih mučenika za vjeru i dom. U rubrici “Prilozi” tiskane su propovijedi kardinala Josipa Bozanića u Macelju 5. lipnja 2005., kardinala Vinka Puljića u Bleiburgu 14. svibnja 2005., biskupa Bogovića na Krbavskom polju 9. rujna 2003. i požeškog biskupa Antuna Škvorčevića u Jasenovcu 2. travnja 2004. U knjizi se nalazi i dodatak o projektu za Crkvu hrvatskih mučenika, koji je izradio Nikola Bašić, a uz to može se pronaći i izbor iz literature, kratki sažetak na engleskom jeziku te 30-ak fotografija.

Biskup Bogović govorio je potom o kalendaru koji je inspiriran spomenutom knjigom tiskan u izdanju Gospićko-senjske biskupije, a sadrži po mjesecima životopise pojedinih mučenika s hrvatskih prostora te njihove slike. Istaknuo je kako “kalendar daje u mjesečnim obrocima ono što knjiga donosi u obimnijem obliku, kako bi ono što u njemu stoji ušlo u naš svijet, misli i razmišljanja i ono što smo dužni pamtiti ukoliko imamo osjećaj zahvalnosti”. Kalendar donosi i fotografije s proslave blagoslova gradilišta i polaganja kamena temeljca za Crkvu hrvatskih mučenika na Udbini, kao i najznačajnije izjave u tijeku udbinskog slavlja, koji govore o vrijednosti te ideje. Na kalendaru se nalaze i kunski te devizni račun u korist izgradnje Crkve hrvatskih mučenika. Biskup Bogović na kraju je podsjetio na riječi pape Ivana Pavla II. s naslovnice kalendara, koje nas upozoravaju da je potrebno da mjesne Crkve učine sve da ne prepuste zaboravu spomen onih koji su pretrpjeli mučeništvo.

U glazbenom dijelu programa nastupila je s. Cecilija Pleša uz pratnju Eve Kirchmayer Bilić na glasoviru. Na samom kraju predstavljanja Antun Asić darovao je biskupu Bogoviću u ime Časničkoga kluba 242, knjigu “Ponosna Hrvatska” – zbirku domoljubnih koračnica i popjevaka od Ilirskoga pokreta do danas. Riječ je o II. dopunjenom i izmijenjenom izdanju koje je u izdanju Agroznanja iz Zagreba tiskano 2001. godine.