Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljeni rezultati projekta „S nama nisi sam“

Rijeka (IKA)

Projekt “S nama nisi sam – program dnevnog centra za beskućnike i osobe starije životne dobi u riziku beskućništva”, financiran sredstvima Europske unije – Europski socijalni fond, Depaul Hrvatska provodi od prosinca 2021. godine. Koncem druge projektne godine, održana je u subotu 16. prosinca u prostoru Dnevnog centra Kuća utočišta kojeg vodi Depaul Hrvatska, konferencija za medije tijekom koje je voditeljica Udruge, s. Veronika Mila Popić, predstavila njegove rezultate.

Projekt je vrijedan 129 192.31 eura i dio je poziva Unaprjeđenje postojećih i širenje usluga izvaninstucionalne skrbi na području odabranih urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb. Projektni partneri Depaul Hrvatske su Grad Rijeka i Dom za starije osobe Volosko.

Predsjednica Udruge istaknula je da je povećan broj beskućnika i osoba u riziku od dugotrajnog siromaštva, koje u velikoj mjeri čine osobe starije životne dobi, potaknuo je Depaul Hrvatsku na poduzimanje konkretnih aktivnosti na području grada Rijeke. Naglasila je da su rezultati projekta ostvareni te da je njime obuhvaćeno 35 osoba starije životne dobi u riziku beskućništva, kao i 20 beskućnika. Ukupan broj osoba za koje Depaul Hrvatska skrbi, a podatci su iz 2023. godine, iznosi više od 230 na godišnjoj bazi. Usluge se pružaju preko više programa, od kojih je središnji Dnevni centar Kuća utočišta, cjelodnevni boravak, u kojem je moguće primiti temeljne usluge i specijalizirane usluge – cjelovitu pomoć.

Projektom “S nama nisi sam” svakodnevna skrb u Dnevnom centru je značajno poboljšana uvođenjem dodatnih usluga stručnog tima (vozač, njegovatelj, psihijatar, psiholog, socijalni radnik, medicinska sestra) koji je također mobilan te sudjeluje i u aktivnostima na terenu, uz dodanu vrijednost ostvarenu angažmanom volontera, kojih je u 2023. godini bilo više od 100. Projekt je dijelom omogućio i nabavu vozila za pružanje izvaninstitucijskih socijalnih usluga, programa, mjera i aktivnosti. Značajan dio projekta su bile edukacije korisnika, provoditelja programa, ali i događaji usmjereni široj javnosti s ciljem podizanja svijesti o problemu beskućništva povezanog sa starijom životnom dobi.

Krajnji učinak ovakvog oblika skrbi je smanjenje broja korisnika usluge smještaja kao institucijskog oblika skrbi izvan vlastite obitelji, te unaprjeđenje kvalitete izvaninstitucijskih socijalnih usluga. Na kraju konferencije s. Veronika Mila Popić je izrazila zadovoljstvo povećanjem kvalitete pružanja usluga koja je ostvarena tijekom provedbe ovog projekta, čime je prevenirana institucionalizacije za osobe u riziku beskućništva starije životne dobi, a i pružena izravna pomoć osobama s problemom beskućništva.