Budi dio naše mreže
Izbornik

PROSLAVA 250. OBLJETNICE ŽUPE RUMA

Ruma (IKA )

Ruma, 17. 11. 1999. (IKA) - Vjernici župe Uznesenja sv. Križa u srijemskoj župi Ruma predvođeni svojim župnikom i dekanom srijemskomitrovačkog dekanata Boškom Radielovićem proslavljaju ove godine 250. obljetnicu osnutka župe. Središnje slavlje bilo je u

Ruma, 17. 11. 1999. (IKA) – Vjernici župe Uznesenja sv. Križa u srijemskoj župi Ruma predvođeni svojim župnikom i dekanom srijemskomitrovačkog dekanata Boškom Radielovićem proslavljaju ove godine 250. obljetnicu osnutka župe. Središnje slavlje bilo je u nedjelju 14. studenoga. Vjernici su se za tu proslavu pripremali trodnevnom duhovnom pripravom koji je od 11. do 13. studenoga vodio mr. Ivan Šešo, voditelj biskupijskog Centra za duhovne obnove u Slavonskom Brodu. U tijeku duhovne priprave mr. Šešo pohodio je bolesnike u župi, a mnoštvo je vjernika pristupilo sakramentu pomirenja. Uoči proslave obljetnice domaći pjevački zbor, koji vodi pastoralna suradnica s. Hedviga, uz sudjelovanje članova Hrvatskoga kulturno-prosvjetnog društva “Matija Gubec” u Rumi, koji ove godine slavi 80. obljetnicu djelovanja, priredili su koncert u župnoj crkvi.
Župu su na dan svečane proslave obljetnice pohodili trojica đakovačkih i srijemskih biskupa, ordinarij Marin Srakić, pomoćni Đuro Gašparović te umirovljeni Ćiril Kos u pratnji kancelara biskupskog ordinarijata mons. Luke Strgara. Svečano zahvalno jubilejsko slavlje započelo je u 11 sati ophodom. Na početku misnog slavlja, kojim je predsjedao biskup Srakić zajedno s biskupima Gašparovićem i Kosom, župnikom i dekanom u Petrovaradinu mons. Stjepanom Milerom te ostalim svećenicima iz Srijema, sve je pozdravio domaći župnik. Na misi je pjevao Ekumenski zbor iz Beograda zajedno s pjevačima iz franjevačke crkve Sv. Antuna Padovanskog u Beogradu.
Biskup Srakić u propovijedi je govorio o značenju jubileja utemeljenog u prošlosti za sadašnjost i budućnost. Uime Srpske pravoslavne crkve na misnom slavlju bili su nazočni arhijerejski namjesnik rumski protojerej Branislav Popović, te arhijerejski namjesnik rumski u miru protojerej-stavrofor Ivan Kojić. Na misi su bili nazočni i visoki predstavnici građanskih vlasti: zamjenik ministra vjera SR Jugoslavije Radoslav Račić, ministar u vladi Republike Srbije za nacionalne manjine Ivan Sedlak, pokrajinski sekretar za nacionalne manjine Vojvodine Pavel Domonji, predsjednik Skupštine općine Ruma Nebojša Stamenić s izaslanstvom. Slavlju su bili nazočni i veleposlanik Republike Hrvatske u Beogradu dr. Zvonimir Marković te voditelj konzularnog odjela Aleksandar Skenderović. Nakon misnog slavlja u gradskom je hotelu za goste i domaćine upriličen svečani objed.
Do kraja II. svjetskog rata Ruma je bila jedna od najvećih župa Đakovačke i srijemske biskupije u kojoj su živjeli većinom katolici njemačke nacionalnosti te manji broj katolika Hrvata. Nijemci su kao i tolikim drugim gradovima, selima i mjestima nekadašnje Jugoslavije morali napustiti grad, a mnogi su, poput ondašnjega rumskog župnika, bili ubijeni. Posljednjih godina zbog prijetnji, pritisaka, straha i nemogućnosti preživljavanja iselio je veći broj Hrvata. Danas je sa župom povezano oko tisuću vjernika u gradu.