Budi dio naše mreže
Izbornik

Summit u Johannesburgu u znaku Europske unije

Johannesburg

Razgovor predsjednika Europske komisije Romana Prodija za Radio Vatikan

Johannesburg, (IKA) – Nakon deset dana pregovora, sporova i nagodbi, na skupu o održivom razvoju u Johannesburgu dogovoren je nacrt djelovanja u borbi protiv siromaštva i propadanja okoliša. U srijedu 4. rujna na skupu je govorio američki državni tajnik Colin Powell, kojeg je publika više puta zvižducima prekidala, dok su istodobno izvan Centra u kojem se održava skup, prosvjedi ekologa prerasli u tučnjavu s redarstvenim snagama. Powell je potvrdio američko opredjeljenje za dragovoljačko djelovanje u korist siromašnih zemalja. “U Johannesburgu se utvrdilo novo viđenje održivog razvoja”, rekao je, “ali, samo će djelovanje moći dovesti vodu, spriječiti bolesti i očuvati biološku raznolikost”.

Taj je sastanak na vrhu bio u znaku Europske unije. U to je uvjeren i Romano Prodi, predsjednik Europske komisije, koji je u razgovoru za Radio Vatikan rekao da bi “sve propalo da nije bilo Europske unije”. Odlučni smo ići naprijed u vodećoj ulozi, jer ako se sada ne počne, odluke se donose kada je već prekasno. Ne mislim da je Protokol iz Kyota znanstveno potpuno točan, ali držim da je vrlo važno sredstvo za početak nadziranja budućnosti svijeta i za poduzimanje odgovarajućih mjera. Da nije Europske unije, Protokol iz Kyota bi već deset puta bio mrtav, rekao je Romano Prodi, te se u nastavku osvrnuo na postignute rezultate. Napominjući kako je dogovor o energetskim izvorima polovično postignut, ipak, rekao je, “donijeli smo odluku u pravom smjeru, odnosno, odlučili smo raditi na alternativnoj energiji te pozornom i ograničenom korištenju energije, ali nismo mogli odrediti količinske ciljeve”. “Ali smo zato”, dodao je, “odmah započeli stvarati takozvanu koaliciju onih koji su suglasni, kako bismo si mogli postaviti i te ciljeve”.

Izaslanstvo Svete Stolice je u Johannesburg krenulo s dvije velike brige: raspodjela vodenih izvora i borba protiv siromaštva. Komentirajući rezultate skupa u vezi s tim problemima, Prodi je rekao da je što se tiče vode cilj postignut. Što se pak tiče borbe protiv siromaštva, zaustavljen je tragični pad prošlih dvadesetak godina te se bilježe tendencije rasta. Prije svega, treba ukloniti tu izopačenu doktrinu koja se utvrdila posljednjih deset godina – da je dovoljna trgovina. Dobro je poznato da su potrebni trgovina i privatna ulaganja, koji su temeljni stupovi, ali jednako tako, ako ne postoje infrastrukture, ako nema škola i velikih mreža koje čine suvremenu civilizaciju, neće se ništa postići, istaknuo je Prodi.

Jedna od prepreka u postizanju konačnoga dogovora o nacrtu djelovanja, bilo je poglavlje o pravima žene u politici osnovnoga zdravstva. U tekstu koji je prihvaćen 3. rujna, potvrđuje se potreba za osiguranjem svim ljudima dostupne zdravstvene službe “poštujući nacionalne zakone i kulturne i religijske vrednote” te u skladu s “ljudskim pravima i temeljnim slobodama”. No, ti izrazi mogu imati opasna tumačenja, pojasnio je o. Paolo Foglizzo, izaslanik Družbe Isusove u Johannesburgu. Radikalne bi se skupine u nekim zemljama mogle koristiti iznad svega izrazom “temeljne slobode”, držeći da se tu, u njihovu jednostranom viđenju, podrazumijeva i pravo na pobačaj. Ključni će čimbenik biti tumačenje tog teksta, rekao je o. Foglizzo. Radove na skupu u Johannesburgu kritikama su popratili pobornici za zaštitu okoliša. Prema njihovu mišljenju izaslanstva su kriva zbog postizanja dogovora, koji na prvi pogled rješavaju probleme, ali se ne suočavaju konkretno sa žurnim problemima planeta. U znak prosvjeda, glavne nevladine organizacije su u srijedu 4. rujna simbolički napustiti sastanak.