Budi dio naše mreže
Izbornik

Svjetski dan bolesnika u Vinkovcima

Vinkovci (IKA)

Župnik vinkovačke Župe sv. Euzebija i Poliona vlč. Florijan Kvetek predslavio je na blagdan Blažene Djevice Marije Lurdske i Svjetskoga dana bolesnika, u subotu 11. veljače večernje misno slavlje u istoimenoj crkvi.

Suslavio je župni vikar Dominik Nedeljković. Misi su nazočile i članice Društva „Hrvatska žena“ Vinkovci koje su nakon mise, u suradnji s Centrom za koordinaciju palijativne skrbi Dom zdravlja Vinkovci, organizirale predavanje na temu „Palijativna skrb na području Vinkovaca“.

Na početku mise vlč. Kvetek je rekao kako Blažena Djevica Marija u Lurdu posebno pristupa čovjeku. „Pristupa mu kao slabom, ranjenom i grješnom. Poziva čovjeka i čovječanstvo preko Bernardice na pokoru i molitvu. Pokora znači obraćenje. Lurd je danas uz obraćenje postao i drugo usmjerenje Kristove Crkve, a to je usmjeriti se prema čovjeku u potrebi, posebno bolesnom čovjeku. Mnoga ozdavljenja u Lurdu nagnala su Svetoga Oca da današnji dan, dan čašćenja Gospe Lurdske, dan prvoga ukazanja, proglasi i Svjetskim danom bolesnika. Postoje različite bolesti, a sve ih u ovoj euharistiji možemo i trebamo dati Gospodinu. Neka On blagoslovi, osnaži, izliječi po zagovoru, nama tako mile i drage Gospe Lurdske“, rekao je predslavitelj.

U propovijedi je predstavio poruku pape Franje u prigodi 31. Svjetskoga dana bolesnika. Citirajući Papu, vlč. Kvetek je rekao kako Svjetski dan bolesnika ne poziva samo na molitvu i blizinu s onima koji pate, nego također ima za cilj senzibilizirati Božji narod, zdravstvene ustanove i civilno društvo za novi zajednički hod naprijed. Bolesnici su u središtu Božjega naroda, koji ide naprijed zajedno s njim kao znak čovječanstva u kojem je svatko dragocjen i nikoga se ne smije odbacivati.

Pjevanje je predvodila Ženska pjevačka skupina Društva „Hrvatska žena“ Vinkovci s voditeljicom Brankom Domaćinović. Misnome slavlju prethodile su molitva krunice i marijanska molitva Lauretanske litanije koju je predvodio župni vikar Dominik Nedeljković.

Po završetku mise, u župnoj vjeronaučnoj dvorani, u prigodi Svjetskoga dana bolesnika, Društvo „Hrvatska žena“ Vinkovci u suradnji s Centrom za koordinaciju palijativne skrbi Dom zdravlja Vinkovci organiziralo je predavanje na temu „Palijativna skrb na području Vinkovaca“. U prigodnom slovu predsjednica Društva „Hrvatska žena“ Vinkovci Ljubica Potočić, dr. med., rekla je, kako je jedan od osnovnih zadataka Društva humanitarni rad, što je rezultiralo povezivanje s palijativnom skrbi u Vinkovcima i u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

„Očekujem da će netko ovdje među nama imati potrebu uključiti se u volonterstvo i postati neformalni njegovatelj, i time pomoći profesionalcima koji se time bave“, rekla je dr. Potočić. U suradnji s Hrvatskim liječničkim zborom, Hrvatskim društvom za palijativnu medicinu – Ogrankom vukovarsko-srijemskim, Društvo „Hrvatska žena“ Vinkovci tiskalo je letak „Pomozi mi da lakše dočekam sutra…“ s podacima i kontaktima centara za palijativnu skrb u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Prvo predavanje održala je predsjednica tima za razvoj sustava palijativne skrbi Vukovarsko-srijemske županije i v. d. predsjednice Ogranka Hrvatskoga društva za palijativnu medicinu pri Hrvatskom liječničkom zboru Vukovarsko-srijemske županije Margareta Čalić, dr. med. spec. fiz. medicine i rehabilitacije.

„Pacijenti koji su oboljeli od malignih bolesti, teških kroničnih neizlječivih bolesti, teških neuroloških bolesti, teških cerebralno vaskularnih bolesti s posljedicama, traže pomoć, palijativnu skrb, koju mi na području cijele Vukovarsko-srijemske županije pružamo. U sklopu toga krenuli smo u razvoj palijativne skrbi na području naše županije prije deset godina. U tih deset godina razvili smo palijativnu skrb, slušali smo potrebe našega stanovništva, lokalne zajednice, više puta smo pregovarali i sa županijom, ministarstvom. Na kraju, Vlada RH je donijela Nacionalni program razvoja palijativne skrbi u Hrvatskoj 2017. godine, i mi smo uspjeli oformiti i ugovoriti mobilne palijativne timove na primarnoj razini, znači pri domovima zdravlja, i ugovoriti bolničke palijativne krevete na sekundarnoj razini, znači u obje bolnice“, rekla je dr. Čalić.

Vukovarsko-srijemsku županiju pokriva pet zdravstvenih ustanova: dvije bolnice i tri doma zdravlja. „Uspjeli smo u svaki dom zdravlja u Vinkovcima, Vukovaru i Županji, oformiti mobilne timove koji pružaju palijativnu skrb lokalnom stanovništvu. I dalje ćemo se razvijati jer je potreba za palijativnom skrbi sve veća. Počeli smo raditi na terenu. Uvidjeli smo da ima mnogo problema. Ustrajnošću, dobrim timskim radom, uspijevamo se dalje boriti za razvoj palijativne skrbi u našoj županiji“, rekla je dr. Čalić.

Izvijestila je kako se radi nova Nacionalna strategija za razvoj palijativne skrbi u Hrvatskoj u kojoj će posebna pozornost i oblici palijativne skrbi biti posvećeni vulnerabilnim skupinama poput djece, branitelja, gerijatrijskih bolesnika, psihijatrijskih bolesnika, osoba na respiratoru, osoba s invaliditetom i drugih.

Predavanje je održala i koordinatorica za palijativnu skrb pri Domu zdravlja Vinkovci Hermina Fridl, mag. med. techn. Pojasnila je kako je palijativna skrb pristup koji ne liječi bolesne, nego pokušava što više suzbiti neugodne simptome koji sprječavaju i otežavaju čovjekov normalan život. Govoreći o tome kako palijativna skrb djeluje na području Vinkovaca i okolice, istaknula je kako postoji koordinator za palijativnu skrb i mobilni palijativni tim, jedna prvostupnica sestrinstva i tri liječnice specijalistice Margareta Čalić, Marija Švagelj i Tatjana Čičak.

„Svi pacijenti mogu se obratiti liječniku obiteljske medicine koji šalje nalog koordinatoru ili se mogu direktno javiti Centru za koordinaciju palijativne skrbi. Pokušavamo, koliko god možemo, pokriti velik dio potreba koji pacijentu treba“, rekla je, među ostalim, Fridl.

Posljednja predavačica bila je voditeljica Ureda Društva „Hrvatska žena“ Vinkovci Jasminka Parat, bacc. iur. Osvrnuvši se na volonterstvo u palijativnoj skrbi, rekla je da su zadaci palijativnoga volonterstva provođenje vremena s bolesnikom, pružanje društva i podrške, razgovor s bolesnikom, dogovor s obitelji bolesnika i članovima palijativnoga tima, pomoć bolesniku u svakodnevnim zadatcima i obvezama (čitanje novina, odlazak u kupovinu, zajednička molitva, manji kućanski poslovi).

Posebno je istaknula adekvatan način prezentiranja palijativne skrbi koja pridonosi kvaliteti života neizlječivih bolesnika, uključujući i članove obitelji. „Podizanje svijesti stanovništva o palijativnoj skrbi putem javnih tribina, sudjelovanja u radio i TV emisijama, člancima u lokalnom časopisu, novinama, edukativnim predavanjima, najbolji je način za prepoznavanje potrebe za palijativnom skrbi“, rekla je Parat.

Nakon predavanja Vlasta Vučevac, dr. med., predsjednica Hrvatskoga društva za palijativnu medicinu Hrvatskoga liječničkoga zbora istaknula je važnost volonterstva u palijativnoj skrbi. „Hoćemo da put osobe od neizlječive bolesti do kraja njezina života bude popločen ljubavlju, pažnjom, da sačuvamo kvalitetu života i da osoba ne pati od boli, samoće, gladi, žeđi, u ranama. To su naši osnovni ciljevi. Svatko tko pomaže drugome, jako se dobro osjeća“, rekla je dr. Vučevac.

„Put Društva ‘Hrvatska žena’ Vinkovci je poznat, a to je humanost, humanost i humanost. I nas u palijativi upravo vodi humanost. Znači veliko srce, ljubav, poštovanje. Papa Franjo je rekao: ‘Brinite o bolesnima, poštujte ih’. Želim da do kraja godine imamo mnogo volontera koji moraju proći obuku“, rekla je dr. Vučevac.

Milosrdnih sestra Svetoga Križa u Vinkovcima Berhmana Katić iznijela je svoje pozitivno iskustvo s bolesnom osobom i bolničkim osobljem, i stavila je i sebe i druge sestre na raspolaganje zdravstvenim djelatnicima koji pacijente, koji se boje smrti, slobodno mogu uputiti na njih kako bi im došle, ohrabrile ih.

„To nam je dužnost na prvom mjestu. Hvala vam. Drago mi je vidjeti žensko osoblje u ovolikome broju, i koliko ste drage, mile i s koliko ljubavi radite ovaj posao. Pomolit ću se za vas“, rekla je s. Berhmana.