Budi dio naše mreže
Izbornik

U Baru obilježen Međunarodni dan obitelji

Bar (IKA)

Javna tribina povodom Međunarodnog dana obitelji, 15. svibnja, održana je u barskom Domu kulture, u organizaciji Općine Bar i Centra za socijalni rad Općine Bar i Ulcinj, uz podršku Kulturnog centra i Doma zdravlja Bar.

Okupljene je pozdravila Tanja Spičanović, zamjenica načelnika Općine Bar, ističući važnost obitelji i afirmaciju obiteljskih vrijednosti. Na skupu su govorili direktorica Centra za socijalni rad za Bar i Ulcinj Biljana Pajović, tajnik Tajništva za sport i mlade Goran Simić, iz NVO Orijent Ervin Hadžiburić, pedagoginja u Srednjoj stručnoj školi Milanka Okuka, diplomirana socijalna radnica iz Centra za mentalno zdravlje pri Domu zdravlja Jelena Čejović te psihologinja Centra za socijalni rad Andrijana Raković.

Od vjerskih predstavnika govorili su glavni barski imam Effendi Mujdin Milaimi, koordinator Katehetskog odbora Mitropolije crnogorsko-primorske svećenik Pavle Božović te barski nadbiskup i apostolski upravitelj Kotorske biskupije Rrok Gjonlleshaj. Na skupu su bili nazočni i barski paroh, arhijerejski namjesnik, protojerej stavrofor Slobodan Zeković te pročelnik ekumenizma i dijaloga Kotorske biskupije don Dejan Turza.

Nadbiskup Gjonlleshaj istaknuo je da je najveći problem u današnjim obiteljima nedostatak vremena. „Roditelji često nemaju dovoljno vremena za svoju djecu, a nedostatak vremena znači nedostatak ljubavi, što postaje opasno. To je opasnost koja ugrožava današnje obitelji i društvo. Često nalazimo vremena za sve ostalo, ali za ono što je sveto često nemamo. Izuzetno je opasno isključiti druge članove obitelji, ali nažalost, to se događa. Kada se to dogodi, raspadaju se društvo i obitelj. Zdravo društvo postoji tamo gdje postoji zdrava obitelj. Kada su članovi obitelji zajedno, prisutna je ljubav i Bog“, objasnio je nadbiskup.

Mons. Gjonlleshaj naglasio je da obitelj nikada nije u krizi, već su u krizi pojedini članovi obitelji – otac ili majka. „Dijete je dragocjenost darovana ocu i majci. Dijete je dragulj koji se mora izbrusiti kako bi dobio svoju vrijednost. Zato dijete nikada nije u krizi, već ovisi o roditeljima kako će se ta dragocjenost oblikovati. Samo preko oca i majke dijete će primiti vrijednost i sjaj. Nažalost, često su roditelji ti koji zapadaju u krizu jer izbjegavaju svoje obveze. Drugi netko može povesti dijete u šetnju, odvesti ga u školu, nahraniti ga, ali nitko drugi osim majke nije u stanju pružiti djetetu ono što roditelji mogu – ljubav“, izjavio je nadbiskup. Dodao je da se danas mladi rijetko odlučuju na brak i ne žele djecu jer nemaju pozitivan primjer iz vlastitog djetinjstva te se boje da bi i njihova djeca mogla proći kroz iste teškoće koje su sami iskusili”

U programu su sudjelovali i najmlađi članovi društva: djeca iz predškolske ustanove „Svetionik“, učenici osnovne škole „Meksiko“ i najmlađa postava folklornog ansambla „Rumija“. Cilj ovog događaja je bio potaknuti opću brigu o djeci i obitelji, kao što je definirano Lokalnim akcijskim planom za socijalnu i dječju zaštitu te unapređenje socijalne inkluzije.