Budi dio naše mreže
Izbornik

U Firenci se održava susret biskupa i gradonačelnika Mediterana

Firenca (IKA)

„Sredozemlje - granica mira“ drugi je susret u organizaciji Talijanske biskupske konferencije koji ove godine od 23. do 27. veljače okuplja oko 60 biskupa te nekoliko kardinala koji su se sastali u Firenci kako bi promišljali o temi mira koja ovih dana postaje predmetom molitve i javnih apela sa svih strana svijeta. Susret u Firenci događa se pod sveukupnim dojmom rata u Ukrajini koji zaokuplja pažnju i potiče na zajedništvo vjernika Europe i svijeta.

Firenca, sjecište kulture

Nakon susreta u Bariju koji se održao od 19. do 23. veljače 2020. u organizaciji Talijanske biskupske konferencije i na kojem je sudjelovao i sam papa Franjo, ove godine susret se održava u Firenci, gradu renesanse i bogate povijesti. Sjecište kulture i umjetnosti ovaj grad stavlja na neizostavnu kartu svjetske kulturne baštine dajući mu pritom laskave epitete „talijanske Atene“. Firenca osim bogate povijesti i brojnih umjetničkih djela ponosna je i s brojnim poznatim ljudima za koje je bila inspiracija i dom za vrijeme njihova stvaralaštva, najpoznatiji su zasigurno: Dante Alighieri, Giovanni Boccaccio, Donatello, obitelji Medici, Botticelli, Niccolò Machiavelli, Leonardo da Vinci, Filippo Brunelleschi, Michelangelo, Galileo Galilei i drugi.

Njezinim obrisima dominiraju zvonici crkava i predivne kupole poznatih arhitekata: firentinska gotička katedrala Santa Maria del Fiore s Giottovim tornjem krstionicom i kupolom Filippa Brunelleschia, gotička bazilika Svetoga Križa koja je posljednje počivalište velikih Michelangela, Galileo Galileia i Machiavellia, dominikanski samostan i crkva Santa Maria Novella te bazilika Sv. Lovre i mnogim drugima. Kulturna i povijesna važnost Firence zaokuplja trajno sve ljubitelje umjetnosti, bilo likovne, glazbene kao i književnosti.

Susret u ovom ambijentu novih nemira i rata u Ukrajini te govor o miru zasigurno traži nova nadahnuća i polazišta koja bi trebala postati uvjerljiva svakom čovjeku današnjice koji se nalazi pred novim izazovima i napastima netolerancije, neprihvaćanja, naglašavanja međusobnih različitosti, borbama za prevlast. Ovakav susret ima za zadaću kako naglašava papa Franjo na prošlom susretu u Bariju 2020,; „Evo djela koji vam Gospodin povjerava za ovo ljubljeno područje Sredozemlja: obnoviti prekinute veze, podići gradove uništene nasiljem, učiniti da vrt cvjeta tamo gdje je danas isušena zemlja, ulijevajući nadu onima kojima je izgubljena, i opominjući one koji su zatvoreni u sebe da se ne boje svoga brata.“

Sluga Božji Giorgio La Pira – misija kontemplacije i djelovanja

Predsjednik Talijanske biskupske konferencije kardinal Gualtiero Basetti podsjetio je i ove godine na lik sluge Božjeg Giorgia La Pire, nekadašnjeg gradonačelnika Firence, ali i neumornog promicatelja mira i dijaloga. La Pira trajno poziva na slobodu i bratstvo te ističe kako izazovi koji se stavljaju pred nas postaju prilika za još veću istinitost tog zajedništva. Kardinal Basetti citirajući La Piru, istaknuo je autentičnost Mediterana i sposobnosti duha mediteranskog čovjeka u cilju promicanja rekonstrukcije mjesta u smjeru dijaloga i mira.

Promicanje dijaloga i mira, kardinal Basetti vidi kao započeti put koji ujedinjava i biskupe i gradonačelnike Mediterana na ovogodišnjem susretu u Firenci kako bi zajedno promislili o ulogama svojih gradova i Crkava u vidu izgradnje Mediterana solidarnosti, koji će biti sposoban prevladati svoje krize i tragedije. Kardinal Basetti citirao je slugu Božjeg mons. Antonia Bella biskupa Molfetta, Giovinazzo e Terlizzia, kako smo„ krenuli na put, ali još nismo stigli na cilj“, smatrajući ovo jednim procesom zajedničkog hoda.

Imajući u vidu geopolitički Mediteran, kardinal Basetti istaknuo je kako su mnogi od sudionika u svome djetinjstvu upamtili posljedice rata, ali nakon te prevladane krize nije se izvukla pouka kako je mir dragocjen. Nažalost nakon komunizma nije zavladalo vrijeme mira i društvenog sklada, zaključio je kardinal Basetti te se zapitao: „Kakvu ravnotežu možemo povući oko 30 godina nakon završetka Hladnog rata? Nove demokracije su, nažalost, vrlo krhke i neke od onih koje su smatrane zrelima ušle su u krizu; društvena nejednakost je rasla, pojačavajući nelagodu u našim društvima; migracijski tokovi su se povećali, osiromašivši zemlje porijekla i generirajući marginalnost i nasilje u zemljama tranzita i odredišta. Najveću cijenu za ovu tešku situaciju dramatično plaćaju bespomoćna populacija, prečesto taoci ratova i napetosti.“

Za slugu Božjega La Piru okupljanje oko zajedničke ideje monoteizma Abrahamovskih religija predstavljalo je magnetski pol oko kojih se trebaju graditi novi euro-mediteranski odnosi. Ova ideja zasigurno predstavlja i danas aktualnu mogućnost u vrijeme intenzivnih kontrasta na Mediteranu. Slika La Pire i njegovi poticaji kao i ambijent Firence ostavljaju neizbrisiv trag u ideji tog gradonačelnika koji je prelazio granice vlastite regionalne ingerencije i grada čiji je trgovinski model kroz povijest nudio novu perspektivu. La Pirina Firenca nije samo teoretski laboratorij nego model mjesta u kojemu se borilo za svačije pravo na stanovanje, rad, školovanje i bolnicu.

Firenca u ovom susretu nakratko postaje prijestolnica Mediterana

Domaćin ovog susreta nadbiskup Firence kardinal Giuseppe Betori izrazio je radost što se ovaj susret odvija upravo u La Pirinoj Firenci te ovaj događaj promatra kao trostruko zajedništvo i to na organizacijskoj, kulturnoj i duhovnoj razini. Nadbiskup Betori istaknuo je važnost sudjelovanja lokalne zajednice i volontera koji su se uključili u ovu organizaciju. Događaj „Sredozemlje – granica mira“ prilika je i za lokalnu zajednicu u kojoj ovaj događaj može ostati kao simbol zajedničkih susreta i promišljanja. La Pirina ideja Mediterana kao Tiberijadskog jezera na poseban način se očituje u zajedničkom susretu između biskupa i gradonačelnika za zajedničkim stolom u Palazzo vechio gdje će potpisati zajedničku Povelju.

Susret se odvija pod posebnom pažnjom pape Franje koji zbog iznenadnih zdravstvenih poteškoća neće sudjelovati u predviđenom programu. Papin dolazak u Firencu bio je planiran za nedjelju 27. veljače. Papa se želio susresti s gradonačelnicima, zatim s obiteljima prognanih i izbjeglih. Misa koju je trebao predvoditi Papa predviđena je u 10.30 u franjevačkoj crkvi, bazilici Svetoga Križa.

Zajednički apel za mir u Ukrajini – ‘Zaustavite ratno ludilo’

Poticaj pape Franje da se 2. ožujka posti i moli na nakanu mira u Ukrajini ujedno je poziv svima da se ujedine u zajedničkoj borbi za mir i jedinstvo. Apel biskupa sa susreta „Sredozemlje – granica mira“ u Firenci upućen je kao znak bratske bliskosti pastirima i kršćanskim zajednicama u Ukrajini. Pridružujući se Papinom pozivu na post i molitvu, biskupi iz Firence apeliraju na savjest onih koji imaju političku odgovornost. Svaki ratni sukob sa sobom nosi smrt i uništenje, uzrokuje patnju naroda i prijeti daljnjem suživotu. Zaustavite ratno ludilo! Poručili su biskupi iz Firence i duboko svjesni ove pošasti jednoglasno traže mir za Ukrajinu.

Na ovogodišnjem susretu u Firenci „Sredozemlje – granica mira“ sudjeluju predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zadarski nadbiskup Želimir Puljić, i vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić.