Istina je prava novost.

U Šibeniku započela proslava svetkovine sv. Mihovila

Proslava svetkovine sv. Mihovila arhanđela, zaštitnika grada Šibenika i Šibenske biskupije, započela je Službom svjetla i pjevanim Povečerjem u subotu 28. rujna 2024. u katedrali svetog Jakova u Šibeniku.

Obrede je predvodio umirovljeni šibenski biskup Ante Ivas, a na slavlju su sudjelovali splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić, hvarski biskup Ranko Vidović, dubrovački biskup Roko Glasnović, umirovljeni splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić i biskup domaćin Tomislav Rogić.

„Naš grad je rođen na stijeni“, kazao je biskup Ivas u homiliji. „To tvrdo, ta litica, taj kamen stameni, ono što je u temeljima ovoga grada, to je ono što izričemo kad kažemo: Šibenik je Mihovilov grad, Krešimirov grad, hrvatski, kršćanski, katolički grad, naš grad. To označuje njegove korijene, njegovo stablo i deblo, njegov rast, krošnju, lišće i bogate plodove njegove baštine, materijalne i duhovne kulture“, poručio je.

Dodao je da su mnogi u povijesti htjeli promijeniti njegov identitet, bitnost, srušiti mu temelje, iščupati korijene, pomutiti izvore. „Htjeli su mu ukrasti dušu i duhovnost, ono najdublje, ono Božje u nama, zanijekati mu ime, jezik, povijest i kulturu hrvatsku, kršćansku… Htjeli su nas dijeliti, suprotstavljati, svađati nas međusobno na svim razinama. Onemogućavali su nam našu slobodnu državu, narodno zajedništvo, slogu i solidarnost. Mučili su nas, proganjali, ubijali nam rodoljube, domoljube, bogoljube, svećenike, redovnice, vjernike. Htjeli su nas raseliti po svijetu, po tuđini. Mnogi su se ovom gradu i narodu nametali kao bogovi.

Pa i danas bi nam htjeli poljuljati i rušiti kršćanske temelje, pomutiti nam izvore istinske slobode nametanjem lažnih sloboda bez granica. Htjeli bi nam rušiti svetost braka, obitelji, roditelje pretvoriti u brojeve: roditelj jedan i dva umjesto majka i otac. Htjeli bi nam rušiti svetost začeća, rađanja pa i smrti i roditeljsko pravo na kršćanski odgoj svoje djece i mladih. Htjeli bi razorili Božju Istinu o čovjeku: muško i žensko stvori ih, ponavljajući onu lucifersku-đavolsku ponudu: ‘Neću ti služiti, Bože’“, kazao je biskup Ivas.

Potaknuo je na molitvu sv. Mihovilu da ostane ono što je uistinu bio: „Mihovilov, Krešimirov, hrvatski, moj i tvoj grad, grad uvijek svoj: Božji, Gospin, katolički, naš grad Šibenik. To ne znači zatvoren grad, nego grad otvoren svim ljudima dobre volje i svim kulturama koje istinski vjeruju u Mihovilovu poruku: Mi-ka-EI − Tko je kao Bog“, rekao je.

Biskup Ivas ustvrdio je da je Šibenik na Božjem temelju „i sav naš narod je gradio svoju veliku i časnu povijest koju je Juraj uklesao u ovu velebnu katedralu s Mihovilom, koji gazi zmaja, okrenutim gradu. Ta nas časna povijest poziva da blagdan svetoga Mihovila, zaštitnika našega grada i biskupije, ne samo spominjemo i slavimo, nego nas poziva da i danas čuvamo, gradimo i živimo sve ovo što s ponosom slavimo. Smijemo li biti ponosni što možemo reći da je naš narod opstao u svim nevoljama svoje burne povijesti, u svim napastima? Nije li to vidljivo i večeras ovdje u našoj katedrali, u ovim našim mladim skautima koji će izreći zakletvu vjernosti Bogu, vjeri, Crkvi i Domovini, u mladima koji su i sinoć na kolijevci grada, na tvrđavi sv. Mihovila s upaljenim svijećama molili za naš grad, biskupiju i narod? Zato i večeras i sutra i nadalje slavimo i zahvalno pjevamo: ‘Mihovile sveti zaštitniče, biskupije grada odvjetniče… Brani nas, moli za nas!’“, kazao je biskup Ivas u homilji.

Potom su katolički skauti Šibenske biskupije položili prisegu. Njih stotinjak obećali su vjernost Bogu, Crkvi i Domovini.

Nakon službe svjetla, predstavljena je zbirka poezije „Moji zaveslaji“ biskupa Ante Ivasa. Knjigu su predstavili katedralni župnik don Krešimir Mateša i profesorica hrvatskog jezika u katoličkoj osnovnoj školi Marita Županović, a stihove je čitao glumac Jakov Bilić. U sklopu promocije pjevao je Mješoviti katedralni zbor i klapa Katoličke osnovne škole.