Budi dio naše mreže
Izbornik

U Varaždinu predstavljena fotomonografija "Ivan Krstitelj Ranger"

Varaždin (IKA )

Prihod od prodaje fotomonografije namijenjen je uspostavi Rangerove muzejske zbirke u bivšem lepoglavskom pavlinskom samostanu, koji se obnavlja u duhovno-pastoralni centar Varaždinske biskupije

Varaždin, (IKA) – U Varaždinu je 7. prosinca predstavljena fotomonografija “Ivan Krstitelj Ranger” autorice prof. Mirjane Mirković, koja donosi i fotografske radove umjetničkog fotografa Ive Pervana, te slikom i riječju prikazuje stvaralaštvo najvećeg slikara hrvatskoga baroka. Knjigu je izdala INA – Industrija nafte iz Zagreba u prigodi 40. obljetnice svog postojanja te je nastavak njezine dugogodišnje skrbi o zaštiti hrvatske spomeničke baštine. Izašla je u prigodi blagdana sv. Barbare, zaštitnice rudara, koju kao svoju zaštitnicu slavi i INA. Sunakladnici su izdanja Varaždinska biskupija, Nakladni zavod Matice hrvatske i izdavačka kuća “Meridijani” iz Samobora.

Na predstavljanju fotomonografije, koja predstavlja bogato stvaralaštvo najvećeg hrvatskog fresko-slikara, lepoglavskog pavlina Ivana Rangera, rodom Tirolca, govorili su varaždinski biskup Marko Culej, te predstavnici INA-e i urednici izdanja Mirko Kovačević i Mijo Ivurek, kao i sam fotograf Ivo Pervan. Nakon uvodnog pozdrava direktorice Sektora korporativnih komunikacija prof. Gordane Modrušan-Horvat, biskup Culej govorio je o doprinosu Rangera i pavlinskog reda hrvatskoj kulturi, znanosti i umjetnosti. O svom radu na spašavanju od zaborava hrvatske kulturne baštine i poticaju njezinoj obnovi, vrednovanju i promociji govorio je fotograf Pervan. Urednik izdanja prof. Kovačević osvrnuo se na temeljne karakteristike Rangerova slikarskog opusa, a mr. Ivurek govorio je o fotomonografiji kao doprinosu utemeljenju muzejske zbirke Rangera u pavlinskom samostanu u Lepoglavi. Prigodne je riječi uputio i glavni urednik “Meridijana” i dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu dr. Dragutin Feletar.

Knjiga prikazuje raskošne Rangerove freske u mnogim sakralnim objektima, među kojima i u baroknoj crkvi Majke Božje Snježne u Belcu, rodnoj župi biskupa Culeja, koja se unatrag deset godina temeljito i stručno obnavlja uz materijalnu pomoć INA-e. Uz već spomenute autore, knjiga donosi i rad ministra kulture mr. Bože Biškupića “Dostojna valorizacija najznačajnijeg slikara hrvatskog baroka”, dok profesorice Jelena Kovačević i Sanda Milošević predstavljaju sačuvane freske u 11 sakralnih objekata u kojima je radio Ranger, “majstor slikanja na žbuci”, kako ga naziva prof. Mirković. To su kapela Sv. Ivana Krstitelja na Gorici, crkva Bezgrešnog začeća BDM u Lepoglavi, kapela Sv. Antuna Padovanskoga u Franjevačkoj crkvi u Varaždinu, crkva Marijina Uznesenja u slovenskom Olimju, crkva Sv. Marije Snježne u Belcu, kapela Blažene Djevice Marije u crkvi Sv. Martina u Donjoj Voći, crkva Sv. Jeronima u Štrigovi, crkva Majke Božje Remetske u Zagrebu, kapela Sv. Jurja u Purgi Lepoglavskoj, franjevačka ljekarna u Varaždinu, te kapela Majke Božje Snježne u Kamenici.

Ivan Krstitelj Ranger rođen je 1700. u Tirolu, a umro je 1753. godine u Lepoglavi, gdje je i pokopan u župnoj crkvi koju je također raskošno oslikao freskama. Bio je najznačajniji zidni i svodni slikar hrvatskoga baroka, oslikavši 13 sakralnih objekata, uglavnom u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Temeljna karakteristika njegova iluzionističkog slikarstva je složena i slojevita teološka ikonografija.

Prihod od prodaje fotomonografije namijenjen je uspostavi Rangerove muzejske zbirke u bivšem lepoglavskom pavlinskom samostanu, koji se obnavlja u duhovno-pastoralni centar Varaždinske biskupije, a samoj obnovi tvrtka INA također pruža znatnu materijalnu pomoć zahvaljujući dugogodišnjoj suradnji s varaždinskim biskupom.