Vatikan: Održana četvrta Opća kongregacija kardinala, pripremajući se za pogreb Pape
FOTO: VATICAN MEDIA / Posljednja noć blagopokojnom papi Franji u Bazilici sv. Petra u Vatikanu
Vatikan (IKA)
Na četvrtoj Općoj kongregaciji kardinala održanoj u petak, 25. travnja, govorilo se o Crkvi i svijetu, te o Papinom pogrebu, a bilo je nazočno 149 kardinala. Ravnatelj papinskih liturgijskih slavlja mons. Diego Ravelli objasnio je da će, prema želji pape Franje, pogreb biti poput ukopa pastira, a ne vladara. Tijelo neće biti izloženo na katafalku, izvještava Vatican News.
Dan nakon ukopa Pape, u nedjelju 27. travnja poslijepodne, kardinali će poći u baziliku svete Marije Velike kako bi posjetili grob pape Franje i kapelu u kojoj je izložena njemu draga ikona Gospe Salus Populi Romani. Proći će također kroz Sveta vrata i zajedno slaviti Večernju.
Odluke su donesene na četvrtoj Općoj kongregaciji kardinala održanoj u petak 25. travnja prijepodne – izvijestio je Matteo Bruni, ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice. U Sinodskoj je dvorani bilo prisutno 149 kardinala koji su razgovarali o raznim temama, među kojima o Crkvi i o svijetu. Sljedeća, peta, Opća kongregacija održat će se u ponedjeljak 28. travnja u 9 sati.
Na kraju današnje kongregacije kardinalima se obratio ravnatelj papinskih liturgijskih slavlja monsinjor Diego Ravelli, koji je objasnio sprovodni obred. Bit će to sprovod pastira, a ne vladara – rekao je. Papino tijelo neće, naime, biti izloženo na katafalku. Matteo Bruni je podsjetio da je te promjene odabrao i zamislio sâm papa Franjo te da su prihvaćene 2024. godine, kada je objavljeno novo izdanje liturgijske knjige Ordo Exsequiarum Romani Pontificis.
Tiskovni je ured, osim toga, precizirao da će u subotu 26. travnja, na sprovodnoj misi, predstavnici vlasti biti raspoređeni prema protokolu, odnosno u prvom redu predsjednik Argentine, Papine domovine, i predsjednik Italije. Zatim kraljevi i ostali predsjednici po francuskom abecednom redu. Prema posljednjim podatcima, potvrđena je prisutnost više od 160 izaslanstava, među kojima otprilike 50 šefova država i 10 članova kraljevskih obitelji.
Nakon mise, pogrebna povorka neće proći kroz Trg svetoga Petra, nego će se vratiti u baziliku. Potom će, vozilom koje će biti otvoreno kako bi se mogao vidjeti lijes, izići iz Države Grada Vatikana i krenuti prema Bazilici svete Marije Velike. Taj bi put trebao trajati između 30 i 40 minuta, a vozilo koje će prevoziti Papino tijelo kretat će se brzinom od otprilike 10 kilometara na sat. Slike povorke bit će uživo emitirane na kanalima Vatican Media, a prijenos će završiti po dolasku u baziliku. Obred ukopa bit će privatni čin. Na kraju, u 21 sat, kardinal Rolandas Makrickas će ispred bazilike predvoditi molitvu krunice za papu Franju.
Od srijede u 11 sati do petka 25. travnja u 19 sati, oko 250.000 ljudi došlo je u vatikansku baziliku kako bi odali počast Papi. Tiskovni je ured Svete Stolice također izvijestio da je za događanja ovih dana akreditirano najmanje 2700 novinara iz cijeloga svijeta. Gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri u petak navečer izjavio je kako je riječ o “neprekinutom valu ljudi, na granici kapaciteta”.
Inače, na misu zadušnicu pape Franje, koja počinje u subotu 26. travnja u 10 sati na Trgu svetog Petra, gradske i vatikanske službe očekuju oko 200.000 okupljenih. Ulaz u prostor trga bit će omogućen već od 6 sati ujutro.