Budi dio naše mreže
Izbornik

Zagreb: Simpozij "Ivan Pavao II. – poslanje i djelovanje"

Zagreb

Istaknut Papin osjećaj blizine i razumijevanja za Hrvatsku i naš narod kada mu je bilo najteže

Zagreb, (IKA) – “Ivan Pavao II. – poslanje i djelovanje” bila je tema cjelodnevnoga simpozija održanog 24. lipnja u Zlatnoj dvorani Hrvatskoga instituta za povijest u Zagrebu na kojemu je tridesetak istaknutih teologa i drugih znanstvenika prikazalo teološko, pastoralno, filozofsko, političko, ekumensko, društveno i socijalno djelovanje blagopokojnog pape Ivana Pavla II. Govoreći o papi Ivanu Pavlu II. u kojemu su ljudi dobre volje širom svijeta, a osobito u Hrvatskoj prepoznali i priznali izvanserijski, povijesni, religiozni i moralni lik, dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu dr. Josip Baloban je na otvorenju skupa istaknuo da je blagopokojni Papa shvatio i prihvatio san pape Pavla VI. o civilizaciji ljubavi te je trajno promicao socijalne motive kao temelje pretpostavke te civilizacije. Pri tome je dr. Baloban upozorio da razvoj civilizacija ide u bipolarnom smjeru, u smjeru onih koji nerijetko imaju i više nego što potrebuju i u smjeru onih koji oskudijevaju u elementarnim stvarima potrebnima za minimalno dostojan život čovjeka. Dr. Baloban je podsjetio da je papa Wojtyla bio duboko svjestan poslanja i odgovornosti Katoličke crkve u svijetu te je za svoga pontifikata uspostavio mnogovrsni dijalog, ponajprije s kulturom i znanošću, te s mladima i potrebitima.

Izaslanik kardinala Bozanića biskup Vlado Košić u pozdravnom je govoru istaknuo da to koliko je značajan i velik lik pape Ivana Pavla II. za nas Hrvate govori već sama činjenica da je našu samostalnost prva priznala upravo Sveta Stolica 1992. godine, dva dana prije nego li ostale zemlje Europske unije, što je presedan u diplomatskom radu Svete Stolice, a što pokazuje osjećaj blizine i razumijevanja za Hrvatsku i naš narod kada mu je bilo najteže. Pri tome je biskup Košić podsjetio na tri Papina pohoda Hrvatskoj i dva Bosni i Hercegovini.

Na simpoziju je prikazan filmski portret Karola Wojtyle kao graditelja mostova, u plenarnom dijelu znanstvenoga skupa dr. Nela Gašpar govorila je o kristološkoj misli Ivana Pavla II., biskup Vlado Košić izlagao je Papinu doprinosu mariologiji i promicanju marijanske pobožnosti, dr. Ivan Koprek predstavio je antropologiju u misli Ivana Pavla II., potom je o duhu Asiza govorio dr. Nikola Vukoja, a dr. Stjepan Baloban ukazao je na snažan doprinos pape Wojtyle oblikovanju socijalnog nauka Crkve. Akademik Vladimir Paar govorio je o Papinu doprinosu dijalogu znanosti i vjere dok je dr. Vlado Šakić održao predavanje o Papi i suvremenom identitetu kršćana u društvenim znanostima.

U nastavku simpozija u popodnevnim satima, o djelovanju pape Ivana Pavla II. promišljalo se u dvije skupine. Jedna skupina bavila se okvirnom temom “Izgradnja civilizacije ljubavi”, a druga “socijalnim nadahnućem i pobudama”. Tako je, uz ostalo bilo riječi o ženi u učiteljstvu Ivana Pavla II., pastoralnim pohodima Svetoga Oca hrvatskom narodu, Papinoj viziji Europe, njegovu odnosu prema medijima, o socijalnom pitanju u vrijeme pontifikata Ivana Pavla II., o njegovim susretima i dijalozima sa židovima i predstavnicima islamske vjerske zajednice, Papinu promišljanju o obitelji i mladima te o laičkim crkvenim pokretima za vrijeme pontifikata Ivana Pavla II.

Skup su organizirali Institut društvenih znanosti “Ivo Pilar”, Hrvatski institut za povijest, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve i Glas Koncila.