Budi dio naše mreže
Izbornik

Zaključci savjetovanja CCEE-a o odgovornosti za stvoreno u Veneciji

Venecija

Europske biskupske konferencije izrazile zabrinutost zbog postojećih proturječja između brojnih deklarativnih zauzimanja za održivi razvoj i općih globalizacijskih trendova na ekonomskom i društvenom području.

Venecija, (IKA) – Više od 60 izaslanika iz 22 zemlje sudjelovalo je na savjetovanju o odgovornosti za stvoreno koje je priredilo Vijeće europskih biskupskih konferencija (CCEE) u suradnji s Uredom za rad i društvene probleme Talijanske biskupske konferencije (CEI) i zakladom “Lanza”. Savjetovanje je održano u Veneciji od 23. do 26. svibnja i imalo je za temu odnos između poimanja rada i problema vezanih uz odgovornost za stvoreno. I složeni odnos između okoliša, rada i zdravlja bio je u središtu okruglog stola održanog na završetku savjetovanja.

U zaključcima skupa europske biskupske konferencije izrazile su zabrinutost zbog postojećih proturječja između brojnih deklarativnih zauzimanja za održivi razvoj i općih globalizacijskih trendova na ekonomskom i društvenom području. Istaknuta je i suodgovornost Crkve u zauzimanju za duboku promjenu ekonomskih i kulturalnih vrijednosti kao i odnos s prirodom. Održivi razvoj treba novo poimanje rada budući da je sadašnji oblik poslovodstva teški teret društvu. Potrebno je tržište rada podvrći strukturalnim promjenama i osmisliti, uz postojeći proizvodni rad, nove modele rada u kojem će biti prepoznata ekonomska vrijednost djelatnostima vezanim uz skrb i zaštitu i osobni rad.
Crkva je pozvana preuzeti konkretnu odgovornost za stvoreno. U tom su pogledu, a kao rezultat dosadašnjih savjetovanja, učinjeni konkretni pomaci. Talijanska biskupska konferencija je objavila priručnik “Odgovornost za stvoreno” namijenjen župama i crkvenim pokretima. U Mađarskoj su napravljeni školski nastavni programi odgoja za poštivanje prirode. U Francuskoj je pokrenut “workshop” o odgovornosti za stvoreno namijenjen biskupima. U Belgiji je 2002. godina posvećena temi đakonata, gdje je na prvom mjestu odgovornost za stvoreno. U zaključcima je spomenut primjer Hrvatske gdje se već deset godina u brojnim župama i školama početkom listopada slavi “dan kruha”. I u ostalim Crkvama u zemljama (Slovačkoj, Austriji, Ukrajini, Bjelorusiji, Rusiji…) stavljen je snažan naglasak na odgojno djelovanje na tome području.

Sudionici savjetovanja opredijelili su se za sljedeće prioritete: svjetsku solidarnost u borbi protiv siromaštva u svim njegovim oblicima, promjenu načina života i rada u bogatim zemljama, sveopću brigu za klimu ratificiranjem sporazuma iz Kyota kojim se predviđa smanjenje ispuštanja ugljičnog dioksida u atmosferu, proslaviti, na poticaj carigradskog patrijarha, “liturgiju stvaranja” 1. rujna a Vijeće europskih biskupskih konferencija zajedno s Vijećem biskupskih konferencija zemalja članica Europske Unije (ComEce) izvijestit će svoje članove o rezultatima Konferencije UN-a u Johannesburgu koja se ove godine održava u tome razdoblju.

Iduće savjetovanje CCEE-a o odgovornosti za stvoreno održat će se u Wroclawu u Poljskoj od 15. do 18. svibnja 2003. Tema savjetovanja bi će “Odgoj za odgovornost prema stvorenome i za održivi razvoj”.