Budi dio naše mreže
Izbornik

Započela 32. Obiteljska ljetna škola o temi "Odgoj za brak i obitelj"

Zagreb

U uvodnoj riječi o. Jure Bosančić upozorio je da se danas olako govori o novim obiteljskim modelima, poput obitelji s jednim roditeljem, činjeničnoj zajednici, homoseksualnoj obitelji, a Božji plan o braku i obitelji jasan je od stvaranja čovjeka

Zagreb, (IKA) – Tradicionalna, 32. Obiteljska ljetna škola na temu “Odgoj za brak i obitelj” započela je u srijedu 27. kolovoza na Fratrovcu u Zagrebu. U uvodnoj riječi, koju je uputio okupljenim roditeljima, pastoralnim djelatnicima i stručnjacima iz teologije, pedagogije i pastorala, voditelj škole o. Jure Bosančić upozorio je da se danas olako govori o novim obiteljskim modelima, poput obitelji s jednim roditeljem, činjeničnoj zajednici, homoseksualnoj obitelji, a Božji plan o braku i obitelji jasan je od stvaranja čovjeka.

Mr. Zrinka Gregov održala je zatim okvirno predavanje o obitelji u procesima globalizacije i tranzicije. Govoreći o obitelji u procesima globalizacije, mr. Gregov ukazala je kako je brak izgubio tradicionalni institucionalan položaj, osobito zbog marginalnog položaja mladih ljudi u globaliziranom društvu. Nadalje, kazala je, više od životnih stavova i sustava vrednota ljude danas ujedinjuje konzumerizam, a dom postaje mjesto samo za prespavati. Javila se i nova oligarhija – sva financijska moć pojedinih država koncentrirana je u rukama nekoliko obitelji, a novi putovi komuniciranja, uza sve prednosti, donose i rizike za odnose unutar i izvan obitelji. Predavačica je također upozorila da mobilnost radne snage i neizbježno cjeloživotno učenje često izazivaju bolna privremena razdvajanja, a nerijetko vode i konačnim rastavama. U suvremenom svijetu, upozorila je mr. Gregov, pojavile su se tri nesigurnosti: pomanjkanje ekonomske sigurnosti zbog tržišnog liberalizma koji sve osobe čini potencijalnim viškom radne snage, potom pomanjkanje spoznajne sigurnosti ili izvjesnosti što će se dogoditi te pomanjkanje samopouzdanja ili osobne sigurnosti, pri čemu se obiteljski strahovi prenose na sve segmente društva.

Osvrnuvši se na obitelji u procesima tranzicije, mr. Gregov istaknula je da uz globalnu ekonomsku nesigurnost u svim tranzicijskim zemljama otežavajuća je okolnost 50-godišnja uljuljanost na sigurnom radnom mjestu i visoka socijalna zaštita. Pomanjkanje spoznajne sigurnosti, tj. strah što ne možemo shvatiti gdje se društvo nalazi i kamo smjera, u tranzicijskim zemljama još je opterećen i pritiskom ulaska u Europsku uniju, pri čemu se, s jedne strane u to polažu velike nade kao da će se preko noći riješiti svi problemi, a s druge strane, postoji strah od gubitka vlastitog identiteta i suvereniteta. U predavanju je mr. Gregov istaknula da sve Vlade tranzicijskih zemalja načelno pomažu obitelj, ali je obitelj za njih vrlo širok pojam, tako da su, uz silan novac koji ide na razne projekte, vrlo rijetki programi koji stvarno favoriziraju brak i obitelj. Pripreme za brak u svim tranzicijskim zemljama organizira jedino Crkva, no, prema mišljenju mr. Gregov, svugdje nedostaju organizirani pastoral mladih obitelji i dobra savjetovališta za parove u krizi.