Završno priopćenje sa skupa socijalnih stručnjaka i ekonomista
Foto: Ured za medije CCEE-a
Rim (IKA)
U organizaciji Odsjeka za socijalna pitanja Povjerenstva za socijalni pastoral Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) u Rimu je od 6. do 8. ožujka održan stručni skup socijalnih stručnjaka i ekonomista na temu “Novi način vođenja ekonomije” u današnjem svijetu.
Stručnjaci za ekonomiju i socijalni nauk Katoličke crkve, zajedno s predstavnicima europskih biskupskih konferencija, razgovarali su o tome kako duh Evanđelja, Radosna vijest o ljubavi i pravdi može potaknuti pravednije svjetsko gospodarstvo na dobrobit svih, a posebno najsiromašnijih, navodi se u završnom priopćenju sa skupa koje je objavio Ured za medije CCEE-a u utorak, 11. ožujka.
U socijalnom nauku Crkve naglašava se legitimnost privatnog vlasništva – koje pruža područje slobode za pojedinca, za obitelj i povećava produktivnost dobara –, ali istodobno podupire načelo sveopćeg određenja dobara. Zemljina dobra trebaju služiti dobrobiti svih, posebno siromašnih, slabih i obespravljenih. Katolička crkva ističe kako krajnji cilj ekonomije ne bi trebao biti maksimalizacija profita, već opće dobro, ostvarenje svake pojedine osobe. Zato bi tržišta – čuvajući svoju pravednu, ali ne i apsolutnu autonomiju – trebala biti regulirana prema moralnim pravilima. Države bi trebale težiti stvaranju pune zaposlenosti.
No, pravila kojima se ravna svjetska ekonomija danas često odudaraju od tih načela, navodi se u završnom priopćenju sa skupa održanog u organizaciji Odsjeka za socijalna pitanja Povjerenstva za socijalni pastoral CCEE-a, navodeći papu Franju upozorava: “Kao što zapovijed ‘Ne ubij’ postavlja jasnu granicu očuvanju vrijednosti ljudskog života, danas također moramo reći ‘ne ubij’ ekonomiji isključenosti i nejednakosti. Takva ekonomija ubija”.
Predstavnici Povjerenstva CCEE pozivaju donositelje odluka i sve ljude dobre volje da nadahnuća Evanđelja implementiraju u konkretnu stvarnost svjetske ekonomije, politike, zakona i svakodnevnog života. Molimo našu kršćansku braću i sestre da postanu sol Zemlje također na polju socijalne pravde, stvarajući pravedniju svjetsku ekonomiju. Posebno tražimo od razvijenih zemalja, velikih vlasnika i korporacija da plate “društvenu hipoteku” koja je vezana u njihovu privatnu imovinu i njihov profit. Tražimo od parlamenata svih država i od Ujedinjenih naroda da u svojim zakonodavstvima sve više odjelotvoruju vrijednosti pravde i solidarnosti. Učinimo Zemlju boljim mjestom za čovječanstvo u cjelini, posebno za one koji nemaju pristup čistoj vodi, hrani u dovoljnim količinama, obrazovanju i zdravstvenoj skrbi! Kad to razvijenije države i pojedinci budu u stanju učiniti, njihovi će životi i njihova društva postati humaniji, ispunjeniji i sretniji. Čovječanstvo je jedna obitelj, mi smo u biti društvena bića i samo zajedno možemo biti sretni, kaže se u završnom priopćenju sa susreta socijalnih stručnjaka i ekonomista.
Opcija za siromašne nije opcionalna, ne može se delegirati posebnim tijelima Crkve ili društva. Pastiri Crkve trebaju na pastoralan način pratiti nositelje ekonomskog života, ali i svoje zajednice, kako bi se otkrilo prepreke koje priječe njihov cjeloviti ljudski razvoj. U tom pastoralnom nastojanju moraju ih slušati, prije svega moraju slušati siromahe, one koji trpe.
Čovječanstvo bi trebalo razbiti te “strukture grijeha” – da upotrijebimo izraz svetog Ivana Pavla II. – koje dovode do nejednakosti i isključenosti. Takve strukture grijeha su, između ostalog, oporezivanje siromašnih zemalja, porezne oaze ili monopol šačice osoba u području industrije visoke tehnologije i komunikacije.
Prorok Izaija kaže: “Mir će biti djelo pravde” (Iz 32, 17). Ako želimo mir, moramo stvoriti pravedniji svijet. Jubilarna godina poziva čovječanstvo na izgradnju nove svjetske ekonomije, ekonomije solidarnosti koja uistinu služi dobrobiti svih, kaže se na kraju priopćenja sa susreta socijalnih stručnjaka i ekonomista održanog u Rimu od 6. do 8. ožujka na temu “Novi način vođenja ekonomije” u današnjem svijetu.