Istina je prava novost.

Papa Franjo susreo se s članovima Unije djela za pomoć istočnim Crkvama

Sastajući se ponovno u četvrtak 27. lipnja s članovima Unije djela za pomoć istočnim Crkvama (ROACO), papa Franjo ponovio je svoju iskrenu molbu za mir u svijetu, a posebno na Bliskom istoku i u Ukrajini, izvještava Vatican News.

“Onima koji raspiruju spiralu sukoba i iz njih izvlače korist, još jednom poručujem: Stop! Prestanite, jer nasilje nikada neće donijeti mir”, zavapio je Papa obraćajući se sudionicima 97. opće skupštine ROACO-a koja je završila u četvrtak 27. lipnja.

Četverodnevni susret održan je u Generalnoj kuriji Družbe Isusove u Rimu, s fokusom na dramatičnu situaciju u Svetoj Zemlji, Ukrajini i Etiopiji. Sudionici su također raspravljali o pastoralu tolikih istočnih katolika koji su raseljeni izvan svojih teritorija.

Papa Franjo se je u svom obraćanju požalio da su mnoge istočne Crkve postale “mučeničke Crkve”.

“Kao što je Gospodinovo tijelo bilo probodeno čavlima i kopljem, tako mnoge istočne zajednice pate i krvare zbog sukoba i nasilja”, rekao je Papa.

Papa je u tom kontekstu posebno podsjetio na Svetu Zemlju i Ukrajinu, ali i Siriju, Libanon, cijeli Bliski istok, Kavkaz i Tigray u Etiopiji. “Upravo na tim mjestima, gdje se nalazi veliki broj istočnih katolika, brutalnost rata se najžešće osjeća.”

“Mnoge istočne Crkve nose težak križ i postale su ‘mučeničke Crkve’.”

Zatim je Papa ponovio apel na solidarnost. “Ne možemo ostati ravnodušni!”

Potaknuo je članove ROACO-a “da ustraju” u svojoj potpori istočnim katoličkim Crkvama, “pomažući im, u ovim dramatičnim vremenima, da ostanu čvrsto ukorijenjeni u Evanđelju”.

Papa je nadalje pozvao svećenstvo i redovništvo istočnih Crkava da uvijek budu “pozorni” na vapaje svoga stada, da budu “uzorni” u vjeri, “stavljajući Evanđelje ispred svih oblika razdora ili osobnih interesa, te ujedinjeni u služenju za zajedničko dobro.”

Papa Franjo toplo je zahvalio predstavnicima raznih agencija ROACO-a “što su na zloćudnu logiku moći odgovorili kršćanskom logikom služenja”.

“Sjeme koje posadite u polja zatrovana mržnjom i ratom,” istaknuo je Papa, “bit će proročanstvo o drugačijem svijetu… Vi ste sijači nade, svjedoci koji su pozvani djelovati, kako nam govori Evanđelje, dobrotom i razboritošću”.

Osvrnuvši se na posebno dramatičnu situaciju u Svetoj Zemlji, papa Franjo ponovio je poziv vjernicima diljem svijeta da pokažu svoju blizinu kršćanima na Bliskom istoku, ohrabrujući ih “da se izdignu iznad iskušenja da napuste svoje zemlje razorene sukobima”.

Inzistirao je na hitnoj potrebi za prekidom vatre u Svetoj Zemlji i za dijalogom kako bi se omogućio miran suživot različitih naroda u tim zemljama.

“To je jedini mogući put u stabilnu budućnost”, rekao je Papa. “Iz rata, besmislenog i neuvjerljivog pothvata, nitko ne izlazi kao pobjednik; svi završe poraženi, jer rat, od samog početka, već je poraz, uvijek.”

“Poslušajmo one koji trpe posljedice rata, žrtve i one koji su izgubili sve. Čujmo vapaj mladih, običnih pojedinaca i naroda, koji su umorni od ratne retorike i praznih parola koje neprestano svaljuju krivnju na druge, dijeleći svijet na dobro i zlo, koji su umorni od vođa kojima je teško sjesti za stol, pregovarati i pronaći rješenja”.

Papa Franjo potom je svoje misli usmjerio na ratom razorenu Ukrajinu.

Ponovno je pozvao na molitvu kako bi se “otvorili putevi mira za te voljene ljude, kako bi ratni zarobljenici bili oslobođeni, a djeca vraćena u domovinu”.

Također, Papa je prenio svoje “bratske pozdrave” Njegovoj Svetosti Karekinu II. i dragom narodu Armenije koji je suočenom sa sukobom.

Završavajući svoje obraćanje, papa Franjo se osvrnuo na mnoge istočne kršćane koji bježe od sukoba ili migriraju u potrazi za poslom i boljim životnim uvjetima.

Podsjetio je na rizik da te zajednice “izgube svoj vjerski identitet” i da dragocjena “duhovna baština” Istoka bude “oslabljena”.

Izražavajući svoju zahvalnost latinskim biskupijama koje prihvaćaju istočne kršćane, pozvao ih je da im pokažu “posebnu brigu” kako bi mogli održati istočne obrede živima i plodonosnima.

Zaključio je ohrabrujući Dikasterij za istočne Crkve da radi u tom smislu, “uspostavljanjem načela i normi koje mogu pomoći latinskim biskupima da podupru istočne katolike koji žive u dijaspori”.


Ovaj članak sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.