Budi dio naše mreže
Izbornik

Nadbiskup Kutleša predvodio misno slavlje i svečani unos relikvije Predragocjene Krvi Kristove u Prozorju

Dugo Selo (IKA)

Relikvija Predragocjene Krvi Kristove svečano je unesena u crkvu u Prozorju u Dugom Selu na svetkovinu Predragocjene Krvi Kristove, u ponedjeljak 1. srpnja 2024., tijekom mise koju je predslavio zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša.

Relikvija je u crkvu svečano unesena na početku slavlja. Uz mons. Kutlešu suslavili su hrvatski misionari Krvi Kristove o. Josip Grzegorz Godlewski, o. Ilija Grgić, o. Stjepan Ivan Horvat, o. Davor Lukačević, o. Marijan Zubak, o. Ivan Raljušić, zatim misionari Krvi Kristove Poljske provincije, provincijali, svećenici iz Dugoselskog dekanata i ostali svećenici.

Na početku je nadbiskupa pozdravio delegat Poljske provincije i upravitelj Hrvatske delegature Družbe misionara Krvi Kristove (CPPS) o. Ilija Grgić. „Oče nadbiskupe, dobrodošli u svoje i među svoje. Dok Vas pozdravljam zahvaljujem što ste unijeli u ovaj Centar pomirenja relikvije Krvi Kristove. Te relikvije nisu nikakav dodatak ovaj crkvi, ali njihova je zadaća da nas još više potaknu na uočavanje Kristove žrtve prema čovjeku“, rekao je o. Grgić. Dodao je da „nema boljega i jačega znaka od Isusove Krvi“.

Uvodeći u homiliju, nadbiskup Kutleša rekao je da u Starom zavjetu krv igra ključnu ulogu u obredima očišćenja i oproštenja grijeha. „Žrtvovanje životinja bila je uobičajena praksa koja je simbolizirala pokajanje i potrebu za Božjim oprostom. Krv životinja bila je sredstvo pomoću kojeg su se ljudi mogli očistiti od svojih grijeha i ponovno uspostaviti svoj odnos s Bogom, a u Novom zavjetu Isus Krist postaje ta savršena žrtva. Njegova krv nije samo krv nevine osobe, već krv Božjeg Sina. Kristova krv je živa Božja ljubav koja kroz vjekove struji venama vjernika. Ne samo da nas poziva na svet i pobožan život, već nas osposobljava za njega.“

Nadalje je naglasio da Kristova krv predstavlja najveću cijenu koja je ikada plaćena za otkupljenje ljudskog roda. „U svojoj neizmjernoj ljubavi prema čovjeku, Bog je poslao svoga Sina da svojim životom i krvlju otkupi grijehe svijeta. Ovo otkupljenje, ostvareno kroz Isusovu smrt na križu, nije samo povijesni događaj, već vječna stvarnost koja ima moć preobraziti i spasiti svakoga od nas” te da nas Krv Kristova poziva na vjeru koja se očituje kroz sakramente. Po krštenju ulazimo u otajstvo Kristove smrti i uskrsnuća, a u euharistiji primamo samu Kristovu krv koja nas neprestano čisti i posvećuje.“

„Krv Kristova nas čini svetim Božjim narodom, Crkvom u njezinoj vidljivoj i nevidljivoj dimenziji. Kroz sakramente Crkve, krštenja i euharistije, mi postajemo jedno tijelo i jedna krv s Kristom i povezujemo se u jednu duhovnu obitelj“, rekao je nadbiskup . Istaknuo je riječi svetoga Pavla koji piše: „Čaša blagoslovna koju blagoslivljamo nije li zajedništvo krvi Kristove? Kruh koji lomimo nije li zajedništvo tijela Kristova?“ (1 Kor 10, 16). A sveti Ivan naglašava: „Ako hodimo u svjetlu, kao što je on u svjetlu, imamo zajedništvo jedan s drugim, i krv Isusa, njegova Sina, čisti nas od svakoga grijeha“ (1 Iv 1, 7). Kristovom smo krvlju postali dio Božje obitelji, nasljednici Božjih obećanja i primatelji njegove milosti. Euharistija izražava „svezu zajedništva bilo u njenoj nevidljivoj dimenziji, koja nas u Kristu, a po djelovanju Duha Svetoga povezuje s Ocem i međusobno, bilo u njenoj vidljivoj dimenziji, koja uključuje zajedništvo apostolskog nauka, sakramenata i hijerarhijskog reda“ (Ivan Pavao II., Ecclesia de Eucharistia, 35). Euharistija je stvarni izvor snage za naš duhovni život. Primanjem Kristova tijela i krvi mi primamo milost i snagu da živimo kršćanskim životom.

Spomenuvši relikvije, mons. Kutleša je potaknuo vjernike da se časteći relikvije Krvi Kristove, sjete ne samo cijene kojom su otkupljeni, nego i Kristova poziva na ljubav, milosrđe i služenje drugima. „Obnovimo svoju predanost Bogu da živimo u skladu s evanđeoskim vrijednostima. Sjetimo se i da smo dio velike duhovne obitelji Crkve. Pred ovim relikvijama uvijek se pitajmo kako naša vjera utječe na naše osobne odluke, ponašanje i način na koji živimo. Neka nas sve ove relikvije nadahnu da živimo u svjetlu Kristove žrtve, svakodnevno svjesni cijene koja je plaćena za naše spasenje. Neka nas potiču na život pun vjere, nade i ljubavi. Vjera nas osnažuje da se suočimo s izazovima života, nada nam daje sigurnost u Božja obećanja, a ljubav nas povezuje s Bogom i bližnjima. Vjerom, nadom i ljubavlju mi svjedočimo o Kristovoj prisutnosti u svijetu i donosimo svjetlo u tamu. Neka nas Gospodin blagoslovi dok nastojimo živjeti u skladu s ovim vrijednostima. Neka Kristova predragocjena krv bude naš štit i zaštita od svih napasti i zala. U trenucima sumnje i poteškoća neka nas podsjeti na Božju blizinu i snagu koja je dostupna svima koji vjeruju. Blagoslov Gospodnji neka bude nad vama da osjetite mir, radost i sigurnost koju donosi življenje u Kristu“, zaključio je.

Na završetku misnog slavlja nadbiskup Kutleša predvodio je molitvu posvete Predragocjenoj Krvi. Po završetku slavlja o. Grgić mu je zahvalio nadbiskupu i darovao mu sliku sv. Gašpara del Bufala.

Misno slavlje i euharistijsko klanjanje prije misnog slavlja molitvom i pjesmom animirali su članovi Zajednice Krvi Kristove. Relikvija Krvi Kristove bit će izložena na čašćenje u Prozorju do kraja srpnja.

Srpanj je u tradiciji posvećen Krvi Kristovoj, te će relikvija biti izložena na čašćenje do kraja mjeseca.