U Gradskoj knjižnici Kaštela održana zavičajna radionica pletenja maslinovih grančica i izrade golubica od srčike divlje smokve
Foto: Majda Rožić // baštinska radionica uoči Cvjetnice u Kaštelima
Kaštela (IKA)
Uskrsna baštinska radionica pletenja maslinovih grančica i izrade golubica od srčike divlje smokve koje se nose na blagoslov na Cvjetnicu u spomen na Isusov ulazak u Jeruzalem održana je u srijedu 29. ožujka 2023. u organizaciji Gradske knjižnice Kaštela u knjižničnom odjelu u Kaštel Sućurcu.
Mira Orošnjak poučila je brojne nazočne polaznike radionice izraditi golubice od srčike divlje smokve, dok ih je Tea Bilić Prcić naučila pletenju maslinovih grančica i izradi križića od perunikina lista. Uz pomoć Mire Marinović Batić, koja je na radionicu donijela svježe ubranu violu, sudionici su se prisjetili još jednog starog kaštelanskog običaja uoči, kako kažu, Cvitnice – ukrašavanja maslinovih grančica cvjetovima viole.
„Viola ili ljubičica je kao nevini i mirisni vjesnik proljeća u narodu često nazivana cvijetom skromnosti i cvijetom Gospine poniznosti, a njena ljubičasta boja smatra se bojom žalosti i pokore te simbolom trpljenja. Upravo iz tog razloga ljubičasta boja se kao pokornička boja upotrebljava za liturgijsko ruho u vremenu korizme“, pojasnila je ravnateljica GKK Renata Dobrić, prisjetivši se još jednog kaštelanskog običaja povezanog uz Nedjelju Muke Gospodinove –umivanja vodom s laticama ljubičica.
„Dan uoči Cvjetnice, subotom, djeca bi krenula u branje proljetnog cvijeća, najčešće ljubičica i tratinčica, koje bi potom stavili u posudu s vodom. Na samu svetkovinu Cvjetnice, ujutro, prije odlaska na svetu misu, svi ukućani bi se umivali tom vodom, vjerujući da taj čin donosi zdravlje, ljepotu i čistoću lica. Osim toga, u Kaštilima su se ljubičicama i violama ukrašavale maslinove grančice i košare u kojima se hrana nosila na uskrsni blagoslov, a cvjetovi ljubičice su se također koristili i za bojanje jaja. Cvjetovi ljubičice stave se u vodu s nekoliko kapi limuna i u toj vodi se skuhaju jaja. Ljubičice jajima daju ljubičastu boju, dok im kuhanje u „kori od kapule“, tj. u kori crvenog luka, daje crvenkasto-smeđu boju“, dodala je Dobrić.
Mira Orošnjak se, pak, uz običaj izrade golubica i pletenja maslinovih grančica, prisjetila običaja izrade barabana, ukrašene šibe kojom se u Velikom tjednu udaralo po klupama u crkvi, što se koristilo kao davanje znaka umjesto zvonjenja crkvenim zvonima.
Na radionici su nazočni saznali i kako je golubica koja se nakon potopa vratila na Noinu arku u kljunu nosila upravo maslinovu grančicu, koja je predstavljala znak prestanka Božje ljutnje i pomirenja s ljudima. Maslinova grančica je i simbol mira, jer je upravo s maslinovim grančicama puk pozdravljao Isusa u Jeruzalemu, a Isus je posljednje sate svojega života proveo u masliniku na Maslinskoj gori.
Upletene maslinove grančice ukrašene bijelim golubicama, križićima od perunikina lista i cvjetićima viole, polaznice će odnijeti na blagoslov na Cvjetnicu.
Tradicionalna uskrsna zavičajna baštinska radionica Gradske knjižnice Kaštela i ove godine je izazvala velik interes, pa su nazočili polaznici svih dobi iz svih sedam Kaštela, Solina, Splita, Podstrane i Trogira. U opuštenom i ugodnom preduskrsnom ozračju, radionica je završena tek kad su sve polaznice uspjele osobno uplesti svoju maslinovu grančicu ukrašenu križićem, violama i golubicom.
Baštinska radionica „Pletenje maslinovih grančica i izrada golubica od srčike divlje smokve“ održana je u sklopu cjelogodišnjeg projekta GKK „Kaštelanska kulturno-povijesna baština“, čiji je pokrovitelj Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.