Završio Međunarodni simpozij crkvenih pravnika u Ludbregu
Foto: Branimir Gubić/HKD // Završio Međunarodni simpozij crkvenih pravnika u Ludbregu
Ludbreg/Varaždin (IKA)
Međunarodni znanstveni simpozij crkvenih pravnika o temi „Pravne osobe Katoličke Crkve i vlasništvo dobara“ završio je u subotu, 12. listopada 2024. u Ludbregu, izvijestilo je Hrvatsko kanonističko društvo.
Nakon otvaranja, prvog dana Simpozija održana su predavanja: „Subjektivitet pravnih osoba u rimskoj i kanonskoj pravnoj tradiciji“ (dr. sc. Tomislav Karlović, Zagreb); „Bitni elementi moralnih i pravnih osoba Katoličke Crkve“ (dr. sc. Sebastijan Valentan, Ljubljana); „Vrste crkvenih pravnih osoba. Osvrt na staro i novo kanonsko pravo“ (lic. iur. can. Ivan Rak, Varaždin); „Pretpostavke za djelovanje pravnih osoba Katoličke Crkve“ (dr. sc. Lucija Boljat, Zagreb; lic. theol. i lic. iur. can. Josip Horvat, Zagreb); „Imovinska sposobnost crkvenih pravnih osoba“ (dr. sc. Ilija Marković, Sarajevo).
Izlaganja su otvorila sadržajnu raspravu koja se fokusirala na pitanja glede usklađivanja i pojašnjenja kanonsko-pravnih i hrvatskih civilno-pravnih termina u području pravnih osoba i vremenitih dobara što se pokazalo nužnim za daljnje korake priznavanja i djelovanja pravnih osoba Katoličke Crkve i Republike Hrvatske.
Poslijepodne, sudionici Simpozija obišli su Varaždin i posjetili Gradski muzej, a prvi dan Simpozija završio je euharistijskim slavljem u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo koje je predvodio varaždinski biskup Bože Radoš.
Koncelebrirali su riječki nadbiskup Mate Uzinić, umirovljeni varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak te mons. Andrej Sajeta.
U prigodnoj homiliji mons. Radoš se osvrnuo na evanđeoski ulomak liturgije dana sagledavajući ga iz perspektive „suca, pravnika, sudnice u kojoj se često nalazite“, rekao je. U evanđelju optužuju Isusa i pokreću kazneni postupak, najvjerojatnije po službenoj dužnosti jer se ne slažu s njim, za „kazneno djelo“ za koje po zakonu nema propisane kazne – da po Beelzebulu, poglavici đavolskom, izgoni đavle.
Za to ga optužuje elita koja poznaje i obdržava Mojsijev zakon, ali kojoj ne smeta djelo koje Isus čini, nego Isus sam. Žele ga staviti u krug ljudi koji čine zlo, žele ga odbaciti da ne moraju mijenjati sebe i pravila svog života. Međutim, iako zlo nikad ne miruje, Isus im govori da dolazi onaj koji je spreman pobijediti zlo. „Dobro je jače od svakog zla, Isusova ljubav je moćnija od bilo kojeg grijeha i slabosti“, On „kad dolazi u sudnicu ne sudi prema našim djelima, nego po svojoj dobroti, njegova presuda je uvijek oslobađajuća“, uvijek nas grli kao svoju djecu, naglasio je mons. Radoš.
Zaključujući homiliju, mons. Radoš je istaknuo da, bez obzira na čežnju za čistom nutrinom, „nije dovoljno biti čist, ne ogriješiti se ni o jedan kanon ili paragraf zakona“, nego se uvijek treba osloniti na Isusa. „Ako Gospodin nije gospodar našeg života, tada će se u našoj kući nastaniti zlo. Onaj tko je potpuno čist nije savršen. Savršen je onaj koji oslonac traži u Bogu, tko je dopustio da Isus uđe i nastani se u njegovu životu“, zaključio je mons. Radoš.
Tijekom drugoga dana Simpozija održana su predavanja: „Oduzimanje imovine pravnim osobama Katoličke Crkve na području Biskupske konferencije Jugoslavije u 20. stoljeću“ (dr. sc. Nada Mikulandra, Šibenik); „Povrat crkvene imovine oduzete u vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine: načela i provedba“ (dr. sc. Danijela Rupčić, Zagreb); „Stjecanje vlasništva zastarom, dosjelošću i otuđenjem: suodnos rimskog, kanonskog i suvremenog hrvatskog prava“ (dr. sc. Henrik-Riko Held, Zagreb); „Sudbina imovinskih dobara u slučaju ujedinjenja, diobe i prestanka javnih pravnih osoba“ (dr. sc. Slavko Zec, Rijeka); „Sporazum o utvrđivanju sljedništva pravnih osoba Katoličke Crkve u Republici Hrvatskoj: polazišta, sadržaj i primjena“ (dr. sc. Ivan Milotić, Zagreb); „Postupak izvlaštenja crkvenog dobra javne pravne osobe“ (dr. sc. Mateja Held, Zagreb); „Isprave i evidencije o vlasništvu – preduvjeti za primjenu učinkovitih modela upravljanja vremenitim dobrima“ (Tomislav Sadrić, mag. iur., Zagreb).
Simpozij je zaključen završnom raspravom u kojoj su otvorena mnogovrsna pitanja vezana uz utvrđivanje vlasništva te postupke otuđenja i eksproprijacije vremenitih dobara različitih pravnih osoba, izvijestilo je Hrvatsko kanonističko društvo.