Istina je prava novost.

Papa u Kanadi: Tradicije autohtonih naroda prikazane u logu

37. apostolsko putovanje pape Franje od 24. do 30. srpnja prikazano je u logotipu koji ga obilježava, u kruni koju je oblikovao umjetnički talent Shauna Vincenta, prenosi Vatican News.

„Hoditi zajedno“ (“Marcher ensemble”, “Walking together”), napisano na službenim jezicima u Kanadi – na francuskom i engleskom, geslo je apostolskoga putovanja pape Franje koji dobro izražava „pokorničko hodočašće“, kako je Papa nazvao taj posjet Kanadi, shvaćen kao zagrljaj autohtonim zajednicama koje su, oko stotinu godina, u Kanadi koja se tek stvarala, bile podvrgnute često dramatičnim procesima iskorjenjivanja njihovih kultura i korijena.

Putovanje, koje je Papa, kao uvijek u prigodi međunarodnih putovanja, povjerio zaštiti Blažene Djevice Marije Salus populi romani, želi nastaviti put pomirenja, oprosta i utjehe, već istaknut u travnju, kada je Sveti Otac primio u Vatikanu, najprije odvojeno, a poslije sve zajedno, skupine First Nations, Métis i Inuit, izražavajući im ogorčenje i sram zbog onoga što se događalo.

Život starosjedilaca u crtežu

Duga povijest pripadnika spomenutih zajednica, čudesno je prikazana u malo znakovitih simbola koje je starosjedilački umjetnik Shaun Vincent, iskoristio kako bi dizajnirao logo Papina putovanja. Riječ je o krugu poput krune, koji predstavlja prirodni red ciklusa života, ali i sunce, zemlju i sveta učenja. U kruni, koja se prelijeva od tamnoplave do nebesko plave boje, sadržani su simboli koji se međusobno isprepliću pričajući priču o ljudima na tim prostorima.

Mir i poštovanje stvorenoga svijeta

U gornjem se dijelu vidi golubica mira, simbol Duha Svetoga, nade, Crkve i katoličke vjere. Odmah ispod ključevi svetoga Petra, također jedan od značajnih simbola koji se odnose na papu, Crkvu, na raj. Na desnoj strani kruga ističu se orlovi čija pera, u tradiciji starosjedilačkih naroda, označavaju istinu, poštenje, obitelj i ljubav. Odmah potom uočava se slika lososa, ribe koja nastanjuje kanadske rijeke i koja, na jeziku Inuita, označava zahvalnost Zemlji koja pruža potrebnu hranu. Promatrajući druge crteže, u krugu se uočavaju stada bivola i karibua, simboli snage zajednice. Tu je i stilizirani opis stvorenoga, Zemlje, neba, vode, prirode, simboli koji nas vraćaju na naš zajednički dom, s kojim autohtoni narodi žive odnos poštovanja, a ne izrabljivanja. Na kraju, krug se zatvara simbolom beskonačnosti koji obilježava kulturu Mètisa i njenu povijest.