Istina je prava novost.

Proslavljena sv. Terezija Avilska, zaštitnica požeške katedrale

Vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić predslavio je u utorak 15. listopada u požeškoj katedrali svečano euharistijsko slavlje na svetkovinu sv. Terezije Avilske, nebeske zaštitnice katedrale, izvijestila je Požeška biskupija. 

Nadbiskup Vukšić misu je predslavio uz suslavlje domaćeg biskupa Ive Martinovića, đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića, varaždinskog biskupa Bože Radoša, banjolučkog biskupa Željka Majića, srijemskog biskupa Fabijana Svaline te srijemskog biskupa u miru Đure Gašparovića. 

Slavlje je započelo procesijom s relikvijom sv. Terezije iz srednjovjekovne crkve sv. Lovre, a po dolasku u katedralu biskup Martinović je uputio pozdravnu riječ dobrodošlice, čestitajući svima svetkovinu sv. Terezije Avilske. „Radost mi je pozdraviti vas na početku ovog svečanog euharistijskog slavlja svetkovine sv. Terezije Avilske, nebeske zaštitnice naše katedrale i ove Župe sv. Terezije, Požege i naše požeške Katoličke gimnazije. Od srca Vam svima čestitam njezinu svetkovinu s molitvom da u svima nama gori Terezijin žar ljubavi za Boga koji se ne umara svakodnevno tragati za putevima svetosti u izazovima teškoćama današnjeg suvremenog svijeta“, rekao je te pozdravio prisutne vjernike. 

Nadbiskup Vukšić propovijed je započeo prisjećanjem na obraćenje karmelićanke Edith Stein, svetice i mučenice. „Ta mlada i vrlo učena profesorica filozofije nije bila katolkinja, ali je živjela i razmišljala u potrazi za istinom. U tom stanju je tijekom ljeta 1921. bila gost kod jednoga bračnog para, svojih prijatelja i također filozofa. Jedne večeri su njezini domaćini morali biti neko vrijeme odsutni pa su dragoj gošći ostavili na raspolaganje svoju biblioteku. I dok su njezini domaćini bili odsutni, Edith je među knjigama posvema neplanirano naišla na autobiografiju svete Terezije Avilske, koja je zajedno sa svetim Ivanom od Križa, nekoliko stoljeća prije toga, našla Isusa i potom bila velika obnoviteljica karmelskoga reda“, istaknuo je propovjednik. 

„Profesorica Edith je uzela neobičnu knjigu i pročitala je za jednu noć da bi nakon čitanja sama sebi, kako bilježe poznavatelji njezina života, kazala: ‘Ovo je Istina!’ Odnosno, Edithino traženje istine dovelo ju je do odgovora da istina nije apstraktna kategorija i plod intelektualnoga razmišljanja ljudskoga genija, nego da se istina nađe kad se susretne Isusa raspetog i uskrsnulog, koji je Istina. Taj primjer vječne Istine, koja posvema beskrajnom ljubavlju ljubi svakoga te je iz te ljubavi svoj život darovao na križu za svakoga čovjeka, je i Put kojim bi se trebao kretati svaki čovjek i način da bi mogao po Isusovu primjeru iz ljubavi biti dar za drugoga te tako na kraju zemaljskoga vijeka zauvijek zadobiti Isusa, koji je također Život, u koji se ulazi po Isusu, jer on je i Put i Istina i Život (usp. Iv 14,6)“, rekao je nadbiskup Vukšić.

Podsjetio je potom vjernike na život sv. Terezije koja je proglašena crkvenom naučiteljicom. Rekao je kako je Crkva tijekom svoje povijesti taj naslov dodijelila samo 33 svecima i četirima sveticama među kojima je prva sv. Terezija iz Avile. Pojasnio je kriterije po kojima Crkva dodjeljuje spomenuti naslov. „Iako se redovito radi o vrlo obrazovanim osobama, njihova snaga nije prvenstveno u intelektualnom znanju nego u duhovnom razmatranju, nije na prvom mjestu u visokim akademskim kvalifikacijama nego u dubokoj vjeri, nije naglašeno u njihovu snažnom teološkom znanstvenom radu nego u jakoj ljubavi koju su te osobe ponizno svjedočile i nije u društvenom prestižu nego u samozatajnom služenju.“

Osvrnuo se potom na misno slavlje 27. rujna 1970. kada je Terezija proglašena crkvenom naučiteljicom te je citirao riječi pape Pavla VI. „Vidimo kako se ona pojavljuje pred nama, kao iznimna žena, kao redovnica, koja, sva zaogrnuta poniznošću, pokorom i jednostavnošću, oko sebe zrači plamenom svoje ljudske vitalnosti i svoje duhovne živosti, a zatim kao reformatorica i utemeljiteljica povijesnog i uglednog redovničkog reda, i najbriljantnija i najplodnija spisateljica, učiteljica duhovnoga života, neusporediva kontemplativka i neumorno aktivna.“

U nastavku propovijedi nadbiskup je istaknuo i Terezijinu poruku o molitvi kao prijateljskom načinu ophođenja s Onim za koga znamo da nas ljubi. Istovremeno, poručio je nadbiskup, sv. Terezija je bila također vrlo praktična, okretna i aktivna žena. „Ispravno je smatrala da je i to sastavni dio kršćanske duhovnosti i bila je kritična prema onima koji to nisu uvažavali. U tom smislu poznata je njezina misao: ‘Bože, oslobodi me ljudi koji su tako duhovni da žele sve pretvoriti u kontemplaciju.’ Zato je cijeloga života bila usredotočena na obje razine: kontemplativnu i aktivnu, na duhovne i vremenite oblike života, na molitvu i praktičan rad, na providnost i dobru organizaciju, na slobodu i red, na savjest i pravilo“, ustvrdio je, među ostalim, nadbiskup Vukšić.

Nakon popričesne molitve nazočni su uputili molitvu preporuke sv. Tereziji. Na kraju slavlja učenici Katoličke gimnazije zahvalili su uime gimnazijalaca, njihovih roditelja i djelatnika navedene škole nadbiskupu Vukšiću za predvođenje svetog slavlja kao i nazočnim biskupima za sudjelovanje, a domaćem biskupu Martinoviću za trajnu blizinu i brigu koju iskazuje prema katoličkim školama u Požeškoj biskupiji.

Biskup Martinović je na kraju zahvalio predvoditelju nadbiskupu Vukšiću i svim sudionicima slavlja. Nadbiskupu Đuri Hraniću, kao i srijemskim biskupima Fabijanu Svalini i Đuri Gašparoviću te susjednom banjolučkom biskupu Željku Majiću zahvalio je što su svojim dolaskom očitovali zajedništvo i blizinu Požeškoj biskupiji. Rekao je kako sv. Terezija primjerom svetosti i danas privlači mnoge da slijede Isusa Krista koji je put istina i život. Pozivajući nazočne da se utječu njezinu zagovoru i nasljeduju njezin primjer, zamolio je predvoditelja Vukšića da udijeli svima Božji blagoslov, izvijestila je Požeška biskupija. 

Propovijed nadbiskupa Vukšića na proslavi sv. Terezije u Požegi