Budi dio naše mreže
Izbornik

Apel manilskog svećenstva protiv novog antiterorističkog zakona

Manila (IKA)

Na Filipinima uskoro treba stupiti na snagu novi zakon o borbi protiv terorizma, a manilski biskupi, svećenici i vjerske organizacije uputili su upozorenje o njegovoj potencijalnoj opasnosti za narod, izvijestio je 2. srpnja Vatican News.

Na Filipinima se očekuje stupanje na snagu novog zakona o borbi protiv terorizma koji su početkom lipnja odobrili filipinski Parlament i Senat. Nedostaje samo potpis predsjednika Rodriga Dutertea, prvog zagovornika reforme Zakona o ljudskoj sigurnosti koji je na snazi od 2007. godine. Nisu urodili plodom prosvjedi brojnih Filipinaca, kao ni pozivi predstavnika Katoličke Crkve, da se zaustavi novi zakon kojim će se povećati ovlasti policije i izvršne vlasti, na štetu građanskih sloboda, sudske vlasti i neovisnosti pravosuđa. Uz biskupe, vjerske organizacije i udruge za zaštitu ljudskih prava, manilski su se svećenici također pridružili kritikama te upozorili kako će novi zakon zbog svoje nejasnoće i neodređenosti Filipincima učiniti više štete nego dobra.

Dvije se napomene ističu u priopćenju manilskog svećenstva. Jedna se odnosi na odstupanja od pravnih načela kojima se štite temeljna ljudska prava. „Sloboda izražavanja, pravo na privatnost, imovinu, posjedovanje i slobodu kretanja više nisu zajamčeni prijedlogom zakona kojim se odobrava špijuniranje, oduzimanje imovine i ilegalno privođenje ljudi bez ograničenja“, upozorili su svećenici te skrenuli pozornost na izvanredne ovlasti koje novi zakon daje filipinskim policijskim snagama, poznatima po zlostavljanju.

„Nadalje, dvosmislena formulacija teksta ostavlja dovoljno prostora za tumačenja koja građane čine ranjivijima. Ugroženi su pravo na kritiku i neslaganje, znakovi zdrave demokracije“, stoji u priopćenju. „Samovoljna represija bilo kakvog neslaganja koju vrši izvršna vlast nosi rizik od jačanja terorizma, umjesto da ga oslabi. Čak i uz pretpostavku njegove ispravne primjene, novi zakon daje ozbiljne razloge za zabrinutost. Ukoliko je Vlada odgovorna za zaštitu svojih građana od opasnosti i od terorizma, to mora činiti u granicama važećih demokratskih načela i postupaka“, istaknulo su manilsko svećenstvo. Zaključilo je kako „u suprotnom, sama Vlada postaje terorist protiv vlastitoga naroda“, prenio je Vatican News.

Ključne riječi:
filipini zakon