Budi dio naše mreže
Izbornik

Deseta obljetnica rada Teološko-katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru – Dr. Ražov o nastanku toga studija

Zadar (IKA)

U povodu proslave desete obljetnice rada Teološko-katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru, doc. dr. sc. don Elvis Ražov održao je izlaganje o temi „Ustanova Teološko-katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru. Ideja, realizacija i vizija“, na znanstvenom simpoziju „Uloga Crkve u obrazovanju s osobitim naglaskom na Zadar“ u petak, 27. listopada, u svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru.

Dr. Ražov predstavio je nastanak Teološko-katehetskog odjela, prikazavši tranformacijske procese i razvoj teoloških ustanova koje su prethodile sadašnjem Teološko-katehetskom odjelu, počevši od baštine davnih korijena, dominikanskog generalnog učilišta, Studiuma generale u 14. stoljeću.

Teološko-katehetski odjel Sveučilišta u Zadru započeo je s radom akad. god. 2013./2014. To je prvi sveučilišni dvopredmetni teološko-katehetski studij uspostavljen u Hrvatskoj.

Naime, Zadarska nadbiskupija još je 2000. godine, kao osnivač Visoke teološko-katehetske škole (VTKŠ) željela transformirati status te Škole u sveučilišni dvopredmetni teološko-katehetski studij, ali „to nitko dotada u Hrvatskoj nije bio učinio iz različitih razloga“, istaknuo je dr. Ražov.

Razmatrajući što učiniti s VTKŠ-om u Zadru, „među krugovima filozofa i teologa 2000. godine raspravljalo se o mogućnosti dvopredmetnog teološkog studija u Zadru. Razgovarali smo s KBF-ovima u Zagrebu, Splitu i Đakovu. Mnogi dekani tome su davali podršku, ali to se nikad nije ostvarilo.

Tada je nama u Zadru bila prilika da teološki dvopredmetni studij možemo najlakše i najbolje ostvariti, jer imali smo integrirano Sveučilište u Zadru. Studenti koji su upisivali katehetski studij, mogli su taj studij kombinirati s bilo kojim od tadašnjih 17 studija na Sveučilištu u Zadru“, rekao je dr. Ražov. Istaknuo je da su „u posljednje vrijeme i neki drugi katolički bogoslovni fakulteti u Hrvatskoj otvorili takvu mogućnost. KBF u Zagrebu kombinira s nekim studijima na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, ali ograničeno samo na nekoliko studija, npr. sociologija, povijest. „Zadar ima najširu mogućnost različitih kombinacija studiranja teološko-katehetskog studija s nekim drugim studijem“, istaknuo je dr. Ražov.

Sveučilište u Zadru osnovalo je Teološko-katehetski odjel 2011. godine kada je sklopilo ugovor sa Zadarskom nadbiskupijom, kojim osigurava da će Odjel djelovati u skladu sa svim crkvenim i civilnim zakonima, prema Ugovoru između Svete Stolice i Republike Hrvatske.

„Sveučilište osigurava pet radnih mjesta na koje se zapošljavaju teolozi izvan Nadbiskupije, a paralelno se šalju na studij domaći svećenici, redovnici i laici kako bi se osposobili za buduće nastavnike na Odjelu. Na Odjelu se izvodi dvopredmetni teološko-katehetski studij (bolonjski reformirani preddiplomski i diplomski, 3 + 2) kojeg je moguće kombinirati sa svim nastavničkim studijima iz humanističkog i društvenog područja, osim psihologije. Dvopredmetni, nastavnički studij, za razliku od jednopredmetnog, znanstvenog studija, namijenjen je školovanju budućih nastavnika u osnovnim i srednjim školama“, rekao je dr. Ražov.

Od početka izvođenja studijskog programa Teološko-katehetskog odjela akad. god. 2013./2014. do ove 2023./2024. ak. g., na njemu je upisano 166 studenata. Na Odjelu je deset stalno zaposlenih u međuodjelnoj suradnji, to su profesori Sveučilišta u Zadru koji predaju na Odjelu nastavničke kompetencije, filozofiju, psihologiju religije, tri nastavnika i 16 profesora u vanjskoj suradnji.

Suvremenu povijest nastanka Teološko-katehetskog odjela u Zadru dr. Ražov opisao je pojašnjavajući specifičnosti pojedinih faza: Biskupijska škola (1992.-2002.), Akademsko ustanovljenje VTKŠ-a pod sponzorstvom KBF-a (2002.-2007.), Pokušaji reforme Statuta i novi zahtjevi Naputka Kongregacije (2007.-2011.) te Osnivanje Teološko-katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru (2011.-2020.).

U demokratski obnovljenoj hrvatskoj državi, a zbog školovanja vjeroučitelja za javne škole i katoličkih vjernika laika, zadarski nadbiskup Marijan Oblak osnovao je 23. rujna 1992. Visoku teološko-katehetsku školu kao biskupijsku školu, a njen Statut odobrio je 3. listopada 1992. godine. Ravnateljem Škole imenovao je dr. sc. Tomislava Bondulića, a tajnicom Arianu Mračić, profesoricu pedagogije.

„Nakon toga, sljedeći korak je nastojanje Oblakovog nasljednika, zadarskog nadbiskupa Ivana Prenđe, koji 1999. moli Fakultetsko vijeće Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu da bude sponzor VTKŠ-a. Fakultetsko vijeće KBF-a u Zagrebu 24. rujna 1999. prihvaća molbu nadbiskupa Prenđe za sponzorstvom nad VTKŠ-om te 15. prosinca 2000. prihvaća Plan, Program i Statut VTKŠ-a. Mons. Prenđa upućuje molbu Kongregaciji za katolički odgoj za odobrenje sponzorstva KBF-a na VTKŠ-om“, podsjetio je dr. Ražov.

Fakultetsko vijeće KBF-a u Zagrebu je 31. svibnja 2002. primilo dekrete Kongregacije za katolički odgoj od 26. travnja 2002. o akademskom ustanovljenju i potvrdi Statuta VTKŠ-a pod sponzorstvom KBF-a Sveučilišta u Zagrebu. Statut se odobrava ad experimentum na pet godina te se izvodi četverogodišnji teološko-katehetski studijski program.

Nakon pet godina rada VTKŠ-a pod sponzorstvom KBF-a i isteka ad experimentum Statuta, tadašnji ravnatelj VTKŠ-a, mr. sc. don Marinko Duvnjak, počeo je proces izrade novog Statuta na trajno odobrenje. U međuvremenu, Kongregacija je izdala Naputak o visokim katehetskim učilištima (institutima) od 28. lipnja 2008. kojim se dokida sponzorstvo i traži povezanost VTKŠ-a s KBF-om, zahtjeva reformu studija na preddiplomski (trogodišnji studij) i diplomski (dvogodišnji studij). Visoka katolička učilišta moraju uskladiti svoj rad s Naputkom s početkom 2009./2010. akademske godine.

„Tada započinju razgovori sa zagrebačkim KBF-om o reformi VTKŠ-a. U razgovoru s prof. Josipom Oslićem, tadašnjim dekanom KBF-a u Zagrebu, o reformi studija i izradi novog Statuta, KBF traži pet domaćih doktora teoloških znanosti kao uvjet reforme studija. Budući da tada nije bilo moguće udovoljiti tom i drugim zahtjevima, VTKŠ upisuje zadnju generaciju studenata u akad. god. 2008./2009.“, podsjetio je dr. Ražov.

Nakon 2012./2013 akad. god., na VTKŠ-u kao školi koju je utemeljio nadbiskup Oblak, nastava se više ne održava. „Tada više nije postojala namjera nastaviti izvoditi teološki studij u toj instituciji, no 2018. u Školi se izvodilo jednogodišnje doškolovanje odgojiteljica u predškolskim ustanovama. Bilo je moguće izvoditi i permanentno obrazovanje, razne tečajeve. VTKŠ do danas nije ukinut jer još uvijek ima nekih obaveza koje treba izvršiti, a tiču se bivših studenata, npr. provjera diploma od strane državnih institucija, nostrifikacija diploma studenata koji idu na rad u inozemstvo, izdavanje raznih potvrda i preporuka kod zapošljavanja bivših studenata“, istaknuo je dr. Ražov.

Želji da se osnuje Teološko-katehetski odjel na zadarskom Sveučilištu doprinijele su i poteškoće sponzorstva s kojima se bio suočio VTKŠ. Naime, „nije bilo institucionalne povezanosti između VTKŠ-a i KBF-a koji je u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, a VTKŠ je bila vlasništvo Zadarske nadbiskupije. Zbog toga studenti VTKŠ-a nisu imali prava koja imaju drugi studenti koji studiraju na sveučilištima, npr. pravo na dom, stipendiju, subvencionirani smještaj i prehranu“, naveo je dr. Ražov. Također, teološki studij u Zadru je bio stručni, a ne sveučilišni.

„Tada je bilo jasno da treba prihvatiti ponudu koja je uvijek bila otvorena sa strane Sveučilišta u Zadru koju je 2002. godine nudio tadašnji rektor zadarskog Sveučilišta, dr. sc. Ante Uglešić. Naime, 2002. Filozofski fakultet u Zadru postao je Sveučilište u Zadru odjelnog tipa. Dakle, pravna osoba je Sveučilište, a ne odjeli kojih sada ima 27 odjela te dva centra iz humanističkih i društvenih znanosti s dugom tradicijom. Tadašnji rektor Uglešić, od početka osnivanja Sveučilišta, nudio je otvaranje Teološko-katehetskog studija unutar Sveučilišta, gdje se mogla ostvariti suradnja s različitim humanističkim i društvenim studijima. Tadašnji zadarski nadbiskup Želimir Puljić prihvatio je suradnju sa Sveučilištem u Zadru i moli KBF u Zagrebu da bude kanonski pokrovitelj i sponzor toga studija, sada unutar Sveučilišta u Zadru, kroz osnivanje Teološko – katehetskog odjela“, rekao je dr. Ražov.

Istaknuo je da je velika prednost za VTKŠ bila činjenica što su sâmim ulaskom na Sveučilište, budući da je integrirano, već u startu zadovoljili uvjete koje je KBF bio tražio, a to je da je Teološko-katehetski odjel na svom matičnom, zadarskom Sveučilištu, već imao profesore filozofije, psihologije, pedagogije, didaktike, pa su s tim ulaskom na Sveučilište ispunili mnoge tražene uvjete.

„Sveučilište u Zadru je departmanskog tipa te se za nastavničke studije organiziraju zajednička predavanja iz tzv. nastavničkih kompetencija (predmeti iz psihologije, pedagogije, didaktike i metodike) za sve odjele, plus predmeti koji se izvode na matičnom Odjelu, a koji spadaju u nastavničke kompetencije (predmeti iz religijske pedagogije i psihologije religije). Profesori Odjela za filozofiju Sveučilišta izvode na Teološko-katehetskom odjelu filozofske predmete. Dakle, kod sâmog osnivanja Teološko-katehetskog odjela imali smo već više od 10 zaposlenih profesora u različitim znanstveno-nastavnim zvanjima – predavače, docente, izvanredne i redovite profesore i više vanjskih suradnika s drugih KBF-ova u Hrvatskoj (Zagreb, Osijek, Split), što ne bi bilo moguće da se išlo s reformom VTKŠ-e izvan sustava Sveučilišta“, istaknuo je dr. Ražov.

Kada je Teološko-katehetski odjel počeo s radom 2013./2014. ak. god., upisna kvota bila je 25 studenata plus 5, a kasnije plus 2, za studente koji su bili stariji od 25 godina i nisu položili državnu maturu.

Dr. Ražov istaknuo je i osobe „koje su bile ključne i važne za osnivanje i otvaranje Teološko-katehetskog odjela na Sveučilištu u Zadru. Prije svega, treba odati priznanje zadarskom nadbiskupu Želimiru Puljiću koji je po dolasku za zadarskog nadbiskupa bio jako otvoren za suradnju sa Sveučilištem i riskantno krenuo u pothvat da prihvatimo osnivanje Odjela s kojim će sklopiti ugovor o njegovom djelovanju, da djeluje prema svim propisima hrvatskih i crkvenih zakona.

Na početku nije bio dovoljan broj teologa i profesora iz teologije, pa smo zamolili isusovce da predaju. Tada je provincijal bio o. Ivan Koprek; isusovci su nam izašli ususret i pomogli te je prvi pročelnik Teološko-katehetskog odjela bio o. Pero Vidović.

Sa strane Sveučilišta u Zadru, svesrdno su pomogli tadašnji rektor dr. Ante Uglešić, tadašnji prorektori dr. sc. Dijana Vican i dr. sc. Josip Faričič, kasnije rektorica i najnovije rektor Sveučilišta u Zadru. Zaista, bez njih i njihove otvorenosti, uz sve naše napore, želje i dobru volju, ne bismo uspjeli učiniti to što smo učinili. Svi možemo svjedočiti dobroj suradnji, dobroj volji i otvorenosti sveučilišnih vlasti i podršci u svemu za rad Teološko-katehetskog odjela“, poručio je dr. Ražov.

Perspektivom Teološko-katehetskog odjela predavač smatra „jačanje unutarsveučilišne suradnje s drugim odjelima osnivanjem zajedničkih studijskih programa, npr. studij za obrazovanje djelatnika u palijativnoj skrbi, obiteljske studije, zajedničko apliciranje na znanstvene projekte u kulturnom i vjerskom turizmu, širenje i produbljivanje suradnje u razmjeni studenata i nastavnog osoblja s drugim međunarodnim sveučilištima.

Dr. Ražov istaknuo je i dobru suradnju s Papinskim sveučilištima Urbaniana i Salesiana, Sveučilištem Ivan Pavao II. u Krakowu i Teološkim fakultetom u Ljubljani te KBF-ovima u Zagrebu, Splitu, Đakovu i Rijeci.

Osobitom perspektivom dr. Ražov smatra organiziranje zajedničkih studijskih programa na Engleskom jeziku sa sveučilištima iz inozemstva koji bi privikli studente iz drugih zemalja na studij u Zadar. „Time se vraćamo na početak u 14. st. i zaokružuje se krug kako je i počelo, jer tada su u Zadru studirali studenti iz cijele tadašnje Europe. Zadar je bio središte studiranja studenata iz cijele Europe. Dakle, sada bi bila potreba za jednim zajedničkim međunarodnim studijem kojeg bi izvodili domaći i gostujući profesori na Engleskom jeziku, a koji bi privukao i studente iz drugih zemalja“, smatra dr. sc. Elvis Ražov.