Istina je prava novost.

Glavni tajnik Biskupske sinode održao predavanje na Mediteranskom teološkom susretu

Glavni tajnik Biskupske sinode kardinal Mario Grech sudjelovao je videovezom u četvrtak 14. srpnja na 1. mediteranskim teološkim susretima u Lovranu.

Profesorima i studentima teologije održao je predavanje o sinodskom procesu koji je u tijeku u Katoličkoj Crkvi, a zatim i razgovarao sa sudionicima. Među njima su bili i pravoslavni i protestantski teolozi koji su također sa zanimanjem pratili što se događa u Katoličkoj Crkvi.

Kardinal Grech podsjetio je da se sinodski proces odvija u svim biskupijama svijeta kao priprema za Biskupsku sinodu u jesen 2023. godine. No, sam papa Franjo kaže da taj proces neće završiti 2023. godine. „Sinodalnost je novi način života. To je konstitutivna dimenzija Crkve“, rekao je kardinal. Tako je dao naslutiti da bi ova inicijativa pape Franje mogla postati nova prekretnica Katoličke Crkve usporediva čak s Drugim vatikanskim saborom.

„Cilj sinodskog procesa je jasan – Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje“, podsjetio je kardinal na zajednički naslov svih inicijativa potaknutih tim projektom. Istaknuo je da je to novo iskustvo za Crkvu i ona se još uvijek prilagođava, ima i teoloških izazova, čak i skepse i tenzija.

Sinodski proces nudi priliku da svaki vjernik iznese svoja razmišljanja o Crkvi i življenju vjere u društvu. Ta se mišljenja prikupljaju u biskupijama, sabiru u nacionalnim biskupskim konferencijama te ulaze u kontinentalno izvješće. Ta će izvješća i artikulirana promišljanja vjernika biti predstavljena na Biskupskoj sinodi.

„Sinodski proces je slika Crkve u kojoj svi pojedinci čine cjelinu, stvaraju zajedništvo i slušaju jedni druge. Tako dolaze do novih spoznaja i jačaju vjeru“, rekao je generalni tajnik Biskupske sinode.

Dodao je da je Crkva zajednica koju vodi Duh Sveti i koja osluškuje što on govori. „Nekad se bojimo, kao da ne vjerujemo da Duh Sveti djeluje u Crkvi, u Božjem narodu. Sinoda biskupa tako će postati mjesto za slušanje naroda Božjeg. Jer Sinoda i ne postoji odvojena od naroda.“

Sinoda tako postaje mjesto gdje se, slušajući promišljanja proizišla iz vjere, teologije i učiteljstva može postići consensus ecclesiae – zajedništvo Crkve.

Na kraju je, odgovarajući na pitanja sudionika susreta, kardinal Grech istaknuo da do sada ima pozitivna iskustva sa sinodskim procesom. „Imam kontakte s mnogim mjesnim Crkvama i primjećujem da ima puno entuzijazma i strasti. Čak više u vjernika laike nego klerika“, rekao je.

Usporedio je i sinodski proces u Latinskoj Americi s Crkvom u Europi. „U Latinskoj Americi princip sinodalnosti je više ukorijenjen. U Europi imamo staru Crkvu koja kao da čeka blagotvornu smrt. Ostavljamo dojam da smo umorni“, ustvrdio je generalni tajnik Biskupske sinode.