Isus nas uči ljubiti ne riječima, nego djelima
Papa Franjo (Vatican Media)
Vatikan (IKA)
Papin nagovor prije i nakon molitve Kraljice neba u nedjelju 9. svibnja 2021.
Prije Regina caeli
Draga braćo i sestre, dobar dan!
U Evanđelju ove nedjelju (Iv 15, 9-17) Isus, nakon što je sebe usporedio s lozom, a nas s trsovima, objašnjava koji je to plod što ga donose oni koji ostaju sjedinjeni s njim: taj plod je ljubav. Ponovno upotrebljava ključni glagol, a to je ostati. Poziva nas da ostanemo u njegovoj ljubavi da njegova radost bude u nama i da naša radost bude potpuna (rr. 9-11). Ostati u Isusovoj ljubavi.
Zapitajmo se: koja je to ljubav u kojoj nam Isus govori da ostanemo da bismo imali njegovu radost? Koja je to ljubav? To je ljubav koja ima svoj izvor u Ocu, jer „Bog je ljubav“ (1 Iv 4, 8). Ta Božja, Očeva ljubav poput neke rijeke se ulijeva u Sina Isusa i po njemu dopire do nas, njegovih stvorenja. On, naime, kaže: „Kao što je Otac ljubio mene, tako sam i ja ljubio vas“ (Iv 15, 9). Ljubav koju nam daje Isus ista je ona kojom Otac ljubi njega: čista, bezuvjetna ljubav, besplatna ljubav. Ne možete je se kupiti, besplatna je. Dajući je nama, Isus se – tom ljubavlju – prema nama ophodi kao prema prijateljima dajući nam upoznati Oca, te nas uključuje u samo njegovo poslanje za život svijeta.
Nadalje, možemo si postaviti pitanje, kako ostati u toj ljubavi? Isus kaže: „Budete li čuvali moje zapovijedi, ostat ćete u mojoj ljubavi“ (r. 10). Isus je sažeo svoje zapovijedi u jednu, a to je ova: „Ljubite jedni druge kao što sam ja ljubio vas“ (r. 12). Ljubiti kao što Isus ljubi znači staviti se u službu, u službu braće, kao što je to On činio opravši učenicima noge. To također znači izići iz sebe samoga, odvojiti se od svojih ljudskih sigurnosti, od svjetovne udobnosti, kako bi se otvorili drugima, posebno onima koji imaju najveću potrebu za tim. To znači učiniti se raspoloživima, s onime što jesmo i što imamo. To znači ljubiti ne riječima, nego djelima.
Ljubiti kao što Krist ljubi znači reći „ne“ drugim „ljubavima“ koje nam svijet nudi: ljubav prema novcu – oni koji ljube novac ne ljube onako kako ljubi Isus – nadalje, ljubav prema uspjehu, prema ispraznosti, prema moći… Ti varljivi putovi „ljubavi“ udaljavaju nas od Gospodinove ljubavi i vode nas do toga da postajemo sve više sebični, narcisoidni, naduti. A nadutost dovodi do izobličenja ljubavi, do toga da se druge zlostavlja, do toga da se ljubljenoj osobi zadaje bol i patnju. Tu mislim na bolesnu ljubav koja se pretvara u nasilje – kolike su samo žene danas žrtva nasilja. To nije ljubav. Ljubiti onako kako nas Gospodin ljubi znači cijeniti osobu koja je tu do nas, poštivati njezinu slobodu, ljubiti je onakvu kakva jest, a ne onakvu kakva mi želimo da bude; takvu kakva jest, besplatno. U konačnici, Isus traži da ostanemo u njegovoj ljubavi prema njemu, da prebivamo u njegovoj ljubavi, ne u našim idejama, ne u obožavanju nas samih. Tko se u životu klanja samom sebi, živi u zrcalu: uvijek gleda sebe. [Isus] Traži od nas da se oslobodimo težnje da kontroliramo i upravljamo drugima. Ne smijemo druge kontrolirati, nego im služiti. Otvoriti srce drugima, to je ljubav, i darivati se drugima.
Draga braćo i sestre, gdje vodi ovo ostajanje u Gospodinovoj ljubavi? Gdje nas vodi? Isus nam je rekao: „Da moja radost bude u vama i da vaša radost bude potpuna“ (r. 11). A radost koju Gospodin posjeduje, jer je u potpunom zajedništvu s Ocem, želi da se nastani također u nama jer smo s njim sjedinjeni. Radost spoznaje da nas Bog ljubi unatoč našim nevjernostima potiče s vjerom se hvatati u koštac sa kušnjama života, pomaže nam prebroditi krize da bismo iz njih izišli bolji. Življenjem te radosti postajemo istinski svjedoci, jer je radost znak prepoznavanja pravog kršćanina. Pravi kršćanin nije tužan, on uvijek ima tu radost u sebi, pa i u ružnim trenucima.
Neka nam Djevica Marija pomogne ostati u Isusovoj ljubavi i rasti u ljubavi prema svima, svjedočeći radost uskrsloga Gospodina.
Nakon Regina caeli
Draga braćo i sestre!
S posebnom zabrinutošću pratim zbivanja u Jeruzalemu. Molim se da to bude mjesto susreta, a ne nasilnih sukoba, mjesto molitve i mira. Pozivam sve da traže zajednička rješenja kako bi se multireligijski i multikulturni identitet Svetog grada poštivao i da bratstvo odnese prevagu. Nasilje samo rađa nasilje. Dosta je sukoba!
Molimo također za žrtve terorističkog napada koji se dogodio jučer u Kabulu: nečovječno je to djelo u kojem su stradale djevojčice koje su izlazile iz škole. Molimo za svaku od njih i za njihove obitelji. I neka Bog podari mir Afganistanu.
Želim, nadalje, izraziti svoju zabrinutost zbog napetostî i nasilnih sukoba u Kolumbiji u kojima je bilo mrtvih i ozlijeđenih. Ovdje je mnogo Kolumbijaca, molimo za vašu domovinu.
U Agrigentu je danas proglašen blaženim Rosario Angelo Livatino, mučenik pravde i vjere. Služeći zajednici kao čestit i pošten sudac, koji se nikada nije dao podmititi, trudio se suditi ne zato da kazni, nego zato da oslobodi. Njegov ga je rad uvijek stavljao „pod Božju zaštitu“; zato je postao svjedokom Evanđelja do svoje herojske smrti. Neka njegov primjer bude za sve, posebno za suce, poticaj da budu odani branitelji zakonitosti i slobode. Pljesak novom blaženiku!
Srdačno pozdravljam sve vas, Rimljane i hodočasnike. Hvala na vašoj prisutnosti! Posebno pozdravljam osobe koje boluju o fibromialgije: izražavam im svoju bliskost i nadam se da će porasti pažnja prema toj ponekad zanemarenoj bolesti.
Ništa bez mama! Ove se nedjelje u mnogim zemljama slavi Majčin dan. Pozdravljamo sve majke na svijetu, pa i one kojih više nema. Pljesak mamama!
Svima želim ugodnu nedjelju. I molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja!