Istina je prava novost.

Kardnial Grech o sinodalnosti prigodom 16. redovne opće skupštine Biskupske sinode

U izdanju lista "L`Osservatore Romano" od 30. rujna istaknuti su glavni naglasci kardinala Maria Grecha, generalnog tajnika Biskupske sinode, o 16. redovnoj skupštini Biskupske sinode koja s radom započinje u srijedu 2. listopada.

Prva točka je molitva, bez nje su promjene u Crkvi zapravo “promjene grupe”. Zatim predanje Gospi, bez koje bi Crkva “bila ono što se nažalost mnogima čini da jest: ništa više od organizacije”, naglašava kardinal Grech spajajući dva citata sličnog sadržaja; prvi je Papin, a drugi je preuzet iz dokumenta njemačkih biskupa iz 1979. godine. Time je istaknuo značenje i model koji treba jasno imati na umu uoči drugog zasjedanja 16. redovne opće skupštine Biskupske sinode koja s radom započinje 2. listopada.

Kardinal je o ovim temama progovorio na prvom od dva prijepodneva nagovora tijekom duhovnih vježbi 30. rujna i 1. listopada na kojima sudjeluju sudionici drugog susreta o sinodalnosti. “Protagonist Sinode je Duh Sveti” i ako njega nema “neće biti Sinode”, ponovio je Kardinal riječi pape Franje od prije nekoliko godina. Ta svijest mora biti ona koju je Mojsije imao pred gorućim grmom, poniznost spoznaje da je na “svetom tlu”.

Mojsijevo skidanje obuće, tumači kardinal Grech, slika je skidanja na koju su pozvani i sudionici Sinode. “Skidamo sa sebe ruho, pristupe i sheme koje su možda jučer imale značenje, a danas su postale teret poslanja i ugrožavaju vjerodostojnost Crkve (…) Moramo biti spremni ogoliti se, jer slušanje je radikalna akcija lišenja vlastitosti pred licem drugih i pred licem Božjim.” Iako dolazimo “iz različitih mjesnih Crkava, svatko sa svojim bogatstvima, izazovima, svi smo predani obnovi sebe i pronalaženju novih načina i novog jezika kako bi govorili o Isusu muškarcima i ženama današnjice”. Ovih dana, primjećuje Kardinal, “sjedimo zajedno” kako bismo očuvali dobra Crkve kroz nepodijeljenu baštinu koju dijelimo sa svima, tako da nitko isključen”.

Iz te perspektive – dijeljenja i uzajamnog prihvaćanja stajališta i osjetljivosti – sazrijeva prijedlog kardinala Grecha da se ovo zasjedanje povjeri Gospinoj zaštiti. “Marija je Djevica koja sluša, koja s vjerom prima Riječ Božju; i to je za nju bila premisa i put do božanskog majčinstva”: u ovom slučaju citat je uzet iz eniklike Pavla VI. Marialis cultus te iz dokumenta njemačkih biskupa iz 1979. Na taj način kardinal Grech ponovio je i ono što je papa Franjo rekao u zrakoplovu na povratku iz Belgije, tijekom konferencije za novinare, na temu superiornosti žena u Crkvi. Isusova Majka, tvrde biskupi, “predstavlja pravi konstitutivni čin Crkve; sve što je uslijedilo kasnije, apostolska služba, sakramenti, poslanje u svijet, pretpostavlja taj marijanski temelj”.

Nada Kardinala je da će sinodalna skupština koja se otvara 2. listopada biti ona “dobra zemlja u kojoj Božja riječ može donijeti obilan plod”. Tijekom mjeseca koji je posvećen Mariji, poziva na ustrajnu molitvu krunice tijekom rada Sinode. Svim sudionicima bit će uručena “krunica kako bi nas ova molitva mogla pratiti na putu tijekom ovih dana”, kroz to “neprestano razmišljanje o Riječi Božjoj” koju u konačnici  i predlaže sama krunica; “molitva je to koja se ne umara kucati na vrata.” Otajstva ove molitve koja prate Isusov život, primjećuje kardinal Grech, pomažu nam da ga se ponovno stavi u središte i učini prisutnim u svijetu. S krunicom učimo, poput Marije, biti učenici Gospodinovi.” Stoga, zaključuje Kardinal, “Sinodalna skupština koja danas počinje svoj put je obnovljena Pedesetnica, kako bi Isusovo evanđelje moglo oplođivati ​​život cijelog čovječanstva i kako bismo bili sinodalna i misionarska Crkva”.


© L’Osservatore Romano. Za pristup cjelovitom sadržaju, više informacija možete saznati ovdje.

Sestra Maria Ignazia Angelini OSB o sinodalnosti prigodom 16. redovne opće skupštine Biskupske sinode