Istina je prava novost.

Biskup Ćurić predvodio misu bdjenja i procesiju uoči Velikih Tekija

Đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić predvodio je na uočnicu blagdana Gospe Snježne (Velike Tekije), u petak 4. kolovoza 2023., misu bdjenja s procesijom u biskupijskom Svetištu Gospe Tekijske u Petrovaradinu u Vojvodini.

Misu su za vanjskim oltarom, s biskupom Ćurićem, srijemskim biskupom Đurom Gašparovićem i srijemskim biskupom koadjutorom Fabijanom Svalinom suslavila još 14 svećenika.

Osvrćući se na stoljetnu povijest toga srijemskog biskupijskog svetišta, biskup Ćurić je ustvrdio da ono i danas šalje poruku da se ondje očitovala i snažila kršćanska vjera, davala snagu na životnoj stazi pojedincima, obiteljima, zajednicama i pripadnicima svih naroda koji nastanjuju taj lijepi srijemski zavičaj.

„S dubokim osjećajem i povjerenjem hodočasnik je ovdje dolazio Majci Mariji koja, kako je rekao, papa Franjo, zna jednu obiteljsku špilju za životinje pretvoriti u Isusovu kuću s nešto siromašne odjeće, ali s obiljem ljubavi. Blagdan Gospe Snježne doziva nam u pamet snažno svjedočanstvo vjere prvih kršćanskih stoljeća tako bogatih u ovom srijemskom kraju. U stoljećima u kojima se baš u svjetlu Majke Marije i pročišćavala i učvršćivala vjera zajednice Crkve. ‚Promatram kako je veseo i ponosan skup svetih koji pozvani od svete Bogorodice i vazda djevice Marije prispješe ovamo spremna srca‘ – tim je riječima davne 431. godine sveti biskup Ćiril iz Aleksandrije izrekao dobrodošlicu onima koji su došli na veliki crkveni koncil u gradu Efezu na kojem je zablistao kršćanski nauk da je Djevica Marija Bogorodica, prava majka pravoga Božjega Sina“, rekao je uz ostalo biskup Ćurić.

Dodao je da je malo ranije, potaknuta čudesnim pojavom snijega na jednom od rimskih brežuljaka, 5. kolovoza 352., papa Liberije počeo podizati prvu crkvu u čast Gospi na kršćanskom zapadu, papinsku baziliku Svete Marije Velike – Snježne Gospe, sa zavjetnom slikom zaštitnice rimskoga puka (Salus Populi Romani). A u Srijemu nadomak Dunava i grada Petrovaradina, na Tekijama, osobito snažan marijanski zavjet počinje 1716. godine na spomen pobjede i oslobođenja tih krajeva od osmanlijskih osvajača.

„U počecima tekijskog svetišta zapažamo prvog hodočasnika Eugena Savojskoga koji je darovao i ovdje ostavio zavjetnu sliku čudotvorne Snježne Gospe, baš poput one u rimskoj bazilici, da ona ovdje bude duhovni oslonac i zaštitnica srijemskoga puka i kraja u snazi vjere koju je on u jednoj u svojim molitvama razmatrajući Božju milost i svoj život izrekao rječina: ‚Vjerujem u te Bože moj, ti pomozi moju vjeru. Ufam se u te, učvrsti moje ufanje, pouzdanje. Ljubim te, ti ražari moju ljubav. Kajem se zbog mojih grijeha, ojačaj moje kajanje.‘ Na tom tragu želimo da ovu misu bdjenja doživimo kao svjetlo kršćanske vjere koja ima snagu odagnati životnu tamu i uvijek u odsjaju uskrsne noći raskinuti okove grijeha i smrt. Ne zaboravimo ono u čemu nas poučava Crkva da nas prava pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji uvijek približava Isusu te da se kršćanska pobožnost ne sastoji u nekim prolaznim osjećajima, niti u nekoj jeftinoj lakovjernosti. Dolaziti Mariji i nju ljubiti, kako je naglašavao pokojni papa Benedikt XVI., truditi se slušati njezina Sina u ovim vremenima kada mnogi trpe zbog takvih kriza mnogih vrijednost obratimo se Mariji i molimo je za utjehu, snagu, u nadu da mognemo pobjeđivati svako zlo“, naglasio je biskup Ćurić.

Pozvao je vjernike da svoj život doživljavaju i grade kao put spasenja u trajnoj povezanosti s Bogom.

Osvrćući se na evanđeoske tekstove, pojasnio je da Kristova riječ treba biti radosna vijest koja tješi, daje nutarnju snagu, da je On onaj kojega je rodila Marija zaista Spasitelj ljudi.

„Kristovo je poslanje usmjereno da svi ljudi dođu do spasenja, da po njemu upoznaju Boga i onu sretnu istinu da je Božjom ljubavlju zagrijan i rasvijetljen čovjekov život. U ovom naše hodočašću u smrtnosti, kako nam veli sv. Augustin, do nas dolazi Božje spasenje, spasenje do kojeg iz bijede i smrti i svih životnih prijetnji mi ne možemo doći svojim snagama i djelovanjima, nego po milosnoj umiješanosti u našu čovječnost Boga koji se razotkrio, utjelovio se i postao blizak suputnik našem životnom putu“, rekao je biskup Ćurić.

Na kraju je ustvrdio da vjerujući s Marijom da je Isus Božji Sin slave i zazivaju njegovo spasenje i vjeruju da je On taj koji može ispuniti svako srce, srce u svakom narodu i svim krajevima zemlje.

Zapjevavši pri kraju mise pobožni zaziv: „Bogorodice Djevo, Gospo Tekijska milo nas zakrili, boli blaži nam, Kristu vodi nas, o Tekijska Majko!“, vjernici su krenuli stazama križnoga puta u tradicionalnu procesiju sa zavjetnom slikom Gospe Tekijske koju su nosili mladi odjeveni u narodne nošnje.

Vidljivo radostan zbog brojnih hodočasnika koji su na uočnicu blagdana sudjelovali u misi bdjenja i procesiji, biskup Svalina zahvalio je predslavitelju, svećenicima, svima koji su sudjelovali u organizaciji te hodočasnicima koji su došli iz raznih krajeva kako Srijemske tako i Đakovačko-osječke nadbiskupije. Među njima bilo je stotinjak hodočasnika iz župa bl. Alojzija Stepinca iz Slavonskog Broda, sv. Mateja apostola iz Garčina, Pohoda Blažene Djevice Marije iz Šumeća i sv. Grgura biskupa iz Kaniže, koji su s dva autobusa došli na slavlje sa svojim župnicima Matom Matasovićem, Tomislavom Karavidovićem i Davorom Tomićem.