Budi dio naše mreže
Izbornik

Mons. Fisichella predstavio pripremnu Godinu molitve za Jubilej 2025.

Vatikan (IKA)

Proprefekt Dikasterija za evangelizaciju nadbiskup Rino Fisichella predstavio je u utorak 23. siječnja 2024. na konferenciji za medije u Tiskovnom uredu Svete Stolice pripremnu Godinu molitve ususret Jubileju 2024., koja je počela na Nedjelju Božje riječi.

Na konferenciji je sudjelovao i podtajnik u Tajništvu Dikasterija za evangelizaciju mons. Graham Bell, iz Odjela za temeljna pitanja evangelizacije svijeta.

Nadbiskup Fisichella na početku je podsjetio da je papa Franjo službeno otvorio Godinu molitve nakon molitve Anđeoskoga pozdravljenja na Nedjelju Božje riječi, 21. siječnja.

Njemu je pak u pismu 11. veljače 2022. izrazio želju da pripremna godina za Jubilej 2025. bude usmjerena velikoj „simfoniji“ molitve. Ponajprije – poručio je Papa – za obnavljanje želje za prebivati u Božjoj blizini, slušati ga i klanjati mu se.

„Molitva, nadalje, zahvaljivanja Bogu za mnoge darove njegove ljubavi prema nama i hvaliti njegovo djelo u stvaranju, koje obvezuje svakoga na poštivanje te konkretno i odgovorno djelovanje za njegovu zaštitu“, napisao je Sveti Otac.

„Molitva kao glas ‚jednog srca i jedne duše“ (usp. Dj 4, 32), što se pretvara u solidarnost i dijeljenje kruha svagdašnjega. Molitva koja omogućuje svakom čovjeku i ženi na ovomu svijetu da se obrati jedinom Bogu, da mu iznese ono što je skriveno u tajnosti srca. Molitva kao glavni put do svetosti, koji vodi življenju kontemplacije čak i usred djelovanja. Ukratko, intenzivna molitvena godina, u kojoj se srca otvaraju za primanje obilja milosti, čineći ‚Oče naš‘, molitvu koju nas je Isus naučio, životnim programom svakoga od njegovih učenika“, poručio je Papa mons. Fisichelli.

Proprefekt Dikasterija za evangelizaciju istaknuo je da se tijekom pripremne godine duhovni obzor Jubileja mora jasnije nazrijeti od nužne i hitne strukturne organizacije. Pritom je podsjetio i na riječi koje je papa Franjo uputio na Prvoj večernjoj svetkovine Svete Bogorodice Marije, 31. prosinca 2023. „Kršćanin je poput Marije hodočasnik nade. A upravo to će biti tema Jubileja 2025. godine: ‚Hodočasnici nade‘. Draga braćo i sestre, možemo se zapitati: sprema li se Rim postati „grad nade“ u Svetoj godini? … To je svjedočanstvo crkvene i građanske zajednice; svjedočanstvo koje se, više nego u događajima, sastoji u načinu života, u etičkoj i duhovnoj vrsnosti suživota. Pitanje se, dakle, može formulirati ovako: radimo li, svatko na svom području, da ovaj grad bude znak nade za one koji u njemu žive i za one koji ga posjećuju?“, upitao je tada Sveti Otac.

Mons. Fisichella dodao je da je Jubilej potrebno pripremati s duhom iščekivanja poput prve kršćanske zajednice, da bi duhovno obogatio življenje Crkve i cijelog Božjeg naroda, postajući opipljivim znakom nade.

„Ne radi se o godini s posebnim inicijativama; nego o povlaštenom vremenu u kojem ponovno otkrivamo vrijednost molitve i potrebu svakodnevne molitve u našem kršćanskom življenju; kako moliti, i prije svega kako odgajati za molitvu danas, u doba digitalne kulture, tako da bude učinkovita i plodonosna“, nastavio je.

Primijetio je da se ne možemo sakriti da se u sadašnjem vremenu očituje duboka potreba za duhovnošću. „Što je glasniji krik tehnologije koja kao da odgovara na sve naše želje, to je dublji zahtjev za istinskom duhovnošću koja svaku osobu vraća susretu sa samim sobom u istini vlastitog postojanja i stoga u dosljednom odnosu s Bogom.“

„Od onih koji se brzo prekriže do onih koji svakodnevno sudjeluju u euharistiji, postoji tako velik raspon načina molitve da ih nitko ne može u potpunosti opisati. Od brze do rastresene molitve; od kontemplativne do ispunjene suzama boli… molitva ne dopušta da bude zarobljena u unaprijed utvrđenom obrascu jer upravo osobni odnos vjernika sa samim Bogom unutar tog intimnog i isključivog odnosa odlikuje našu vjeru“, ustvrdio je mons. Fisichella.

Dodao je da bi stoga Godina molitve trebala potaknuti na istinski duhovni odmor – oazu zaklonjenu od dnevnog stresa u kojoj će molitva hraniti kršćanski život.

Dikasterij za evangelizaciju je s tim ciljem pripremio niz pomagala za iduće mjesece. Godina molitve bit će obilježena pod geslom „Nauči nas moliti“ (Lk 11 ,1) – molbom učenika, upućenih Isusu koji ih je potom naučio Očenaš. Proprefekt dikasterija rekao je da će oni sa svoje strane predložiti već poznate oblike molitve da se tijekom pripremne godine intenzivnije i češće upotrebljavaju.

Na kraju je predložio dva puta kao potporu meditaciji i čitanju da bi se bolje razumjela vrijednost molitve.

Prvo, „38 kateheza koje je papa Franjo izložio od 6. svibnja 2020. do 16. lipnja 2021. To su kateheze koje uzimaju u obzir različite oblike molitve te se mogu iščitavati, pružajući korisne i dragocjene sugestije.“

Kao drugo, mons. Fisichella je najavio izdavanje niza „Molitvenih priručnika“ u osam sveščića, što je podrobnije opisao mons. Bell.

Priručnike, u kojima će biti razrađene različite dimenzije kršćanske molitve, izdavat će Vatikanska izdavačka kuća (LEV). Prvi svezak „Moliti danas. Izazov za pobjedu“ objelodanjen je istoga dana. Autor je kardinal Angelo Comastri, a proslov je napisao papa Franjo.

Knjižica podsjeća na važnost molitve i uči o potrebi „drugačijeg pogleda i drugačijeg srca“. Pritom kao primjere osoba koje su svjedočile o plodnosti molitve ističe sv. Tereziju iz Lisieuxa, sv. Franju Asiškoga i sv. Tereziju iz Kolkate.

„U predgovoru papa Franjo podsjeća da je molitva ‚dah vjere, ona je njezin najspecifičniji izraz. Kao tihi vapaj koji dolazi iz srca onih koji vjeruju i povjeravaju se Bogu‘. U ovoj godini, kada je Jubilej pred nama, Papa kaže da smo ‚ pozvani postati ponizniji i ostaviti mjesta molitvi koja izvire iz Duha Svetoga“. Kardinal Comastri sa svoje strane ističe da ‚samo molitva daje prostora Bogu u našim životima i u povijesti svijeta: a Bogu je sve moguće‘“, rekao je mons. Bell.

Također je najavio autore i naslove idućih svezaka u nizu „Molitvenih priručnika“:

  • Gianfranco Ravasi, Moliti sa psalmima (veljača 2024.)
  • Juan López Vergara, Isusova molitva (veljača 2024.)
  • Paul Murray, OP, Moliti sa svecima i grješnicima (ožujak 2024.)
  • Antonio Pitta, Molitvene prispodobe (ožujak 2024.)
  • monasi kartuzijanci, Crkva u molitvi (ožujak 2024.)
  • Catherine Aubin, Molitva Marije i svetaca (travanj 2024.)
  • Ugo Vanni, Molitva koju nas je Isus naučio: Oče naš (travanj 2024.)