Budi dio naše mreže
Izbornik

Najavljen program obilježavanja Svjetskoga dana siromaha u Rijeci

Rijeka (IKA )

Karitativne ustanove Riječke nadbiskupije koje kontinuirano godinama skrbe za potrebite u nedjelju 18. studenoga, na Svjetski dan siromaha, organiziraju misno slavlje i ručak za potrebite, program koji je najavljen na konferenciji za novinare u petak 16. studenoga u Informativnom centru Grada Rijeke.

Ravnateljica Caritasa Riječke nadbiskupije s. Marija Faustina Kovačević predstavila je rad te karitativne ustanove s naglaskom na pomoć djeci kroz kumstvo na daljinu. „Ovim projektom želi se financijski pomoći obiteljima s više djece, socijalno ugroženim obiteljima, djeci s invaliditetom, bez odgovarajuće roditeljske skrbi itd. Program je osmišljen na način da ‘kum’ donacijama pomaže određenom djetetu i na taj način dobrotvori znaju točno kojem djetetu i obitelji pomažu.” Ravnateljica nadbiskupijskog Caritasa predstavila je poruku pape Franje u povodu II. svjetskoga dana siromaha: „Jadnik vapi, a Gospodin ga čuje“ (Ps 34,7). „Sveti Otac ističe da je ovaj dan samo ‘mali odgovor’ siromasima da ne misle da je njihov vapaj ostao neuslišan. Vjerojatno je to poput kapi vode u pustinji siromaštva; ipak to može biti znak zajedništva za one koji su u potrebi.” Papa primjećuje kako je „siromaštvo plod egoizma, oholosti, gramzivosti i nepravde. Ta su zla drevna koliko i čovjek, ali su također grijesi čije posljedice trpe mnogi nevini, što dovodi do dramatičnih društvenih posljedica.

Sveti Otac kaže da su svi kršćanski vjernici i sve zajednice pozvane biti ta ruka, ‘Božje oruđe za oslobođenje i promicanje siromašnih, tako da se oni mogu potpuno uključiti u društvo’, rekla je s. Marija Faustina Kovačević. Istaknula je da Papa u svojoj poruci ističe da „siromasi ne trebaju protagoniste, već ljubav koja se zna sakriti i zaboraviti dobro koje je učinila. Pravi protagonisti su Gospodin i siromasi. Onaj koji želi služiti je oruđe u Božjim rukama kojim Bog daje prepoznati svoju prisutnost i spasenje.“ Sveti Otac stoga potiče sve ljude da ne gaje osjećaje prezira i pijetizma prema potrebitima, nego da im izraze poštovanje i daju prednost, jer su oni stvarna prisutnost Isusa među nama, kazala je s. Kovačević.

Zajedničko djelovanje i djelotvornost za one koji su na margini društva karakterizira Rijeku, rekla je s. Veronika Mila Popić, direktorica Depaul Hrvatska i voditeljica Kuće utočišta. Potrebitima se u Kući utočišta dnevno podijeli oko 120 obroka, imaju mogućnost održavanja osobne higijene, a uz te usluge, s korisnicima volontiraju liječnica opće prakse, hagioterapeuti, ostvarena je suradnja s Medicinskim fakultetom i Klinikom za dentalnu medicinu te Pravnim fakultetom u Zagrebu i njihovom Pravnom klinikom. Sve to ne bi bilo moguće bez zajedničke suradnje i podrške Riječke nadbiskupije, PGŽ, Grada Rijeke i brojnih volontera, rekla je s. Popić.

Nela Pujić, ministra Franjevačkoga svjetovnog reda – Mjesnog bratstva Trsat, osnivača i voditelja Prihvatilišta za beskućnike „Ruže sv. Franje” i Socijalne samoposluge „Kruh sv. Elizabete” predstavila je program obilježavanja Svjetskog dana siromaha kazavši kako će u nedjelju 18. studenoga u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije (Vela crikva) u 12 sati biti slavljena misa koju će predvoditi mons. Nikola Uravić. U 13 sati u dvorištu crkve organiziran je ručak za oko 150 korisnika socijalnih usluga o kojima dnevno brinu katoličke organizacije u Riječkoj nadbiskupiji: Caritas, Kuća utočišta, Prihvatilište za beskućnike „Ruže sv. Franje”, Socijalna samoposluga „Kruh sv. Elizabete”, sestre Družbe Presvetog Srca Isusova i milosrdne sestre svetog Križa. Uz volontere navedenih ustanova, na ručku će volontirati bogoslovi Riječke nadbiskupije, franjevački novaci s Trsata i učenici Ugostiteljske škole iz Opatije. Ručak je osigurala Riječka nadbiskupija.

Svjetski dan siromaha ustanovio je godine 2017. papa Franjo na tragu duhovnih plodova Jubileja milosrđa, a s ciljem da u cijelom svijetu kršćanske zajednice postaju sve više i sve bolje konkretni znak Kristove ljubavi prema posljednjima i najpotrebnijima.