Održan godišnji susret mladih Katoličke karizmatske obnove u Duhu Svetom
Foto: KKODS // Godišnji susret mladih KKDOS-a u BiH
Teslić BiH (IKA)
Godišnji susret mladih Katoličke karizmatske obnove u Duhu Svetom (KKODS) održan je od petka, 5. siječnja 2024. do nedjelje, 7. siječnja 2024. u Zdravstveno-turističkom centru „Banja Vrućica“ kod Teslića u Bosni i Hercegovini, izvijestila je KKODS Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Susret je organizirala Katolička karizmatska obnova u Duhu Svetom (KKODS) Bosne i Hercegovine (BiH) i Hrvatske. Tema ovogodišnjega susreta bila je „Zdrava duhovnost“, a sudjelovalo je oko 500 mladih iz župa i molitvenih zajednica iz Hrvatske i BiH, te iz Subotičke biskupije. Ni ovaj put nisu izostale mlade obitelji s djecom.
Okupljanje je započelo u petak misnim slavljem u župnoj crkvi sv. Josipa u Tesliću koje je predvodio franjevac Bosne Srebrene iz Visokog fra Zvonko Benković. Koncelebrirali su domaći teslićki župnik don Pave Šekerije te hercegovački franjevac i župni vikar u Drinovcima fra Dario Galić.
Na početku susreta u Banji Vrućici dobrodošlicu su svima poželjeli teslićki župnik don Pavo Šekerija, voditelj zajednice „Nanovo rođeni“ Mišo Lukenda, donedavni nacionalni koordinator za mlade KKODS-a Hrvatske Matija Ricov, te nacionalni koordinator za mlade KKODS-a Bosne i Hercegovine Toni Župarić.
Ovogodišnji program za mlade pripremile su i animirale dvije karizmatske molitvene zajednice iz Zagreba: „Nanovo rođeni“ i „Božja pobjeda“. Na programu je bila i nekolicina redovnica iz više družbi koje su došle kao pratnja mladima. Milosrdne sestre Svetog Križa čuvale su djecu koja su s roditeljima došla na susret.
Nakon slavljenja uslijedilo je predavanje Matije Ricova „Zdrava duhovnost je svjedočanstvo u današnjem vremenu“. Predavanje se temeljilo na knjizi dr. Jure Krište „Hrvatski katolički pokret od 1903. do 1945.“, koja govori o fenomenu nastanka brojnih katoličkih laičkih udruženja i pokreta u Hrvata koji su bili aktivni unutar društva i Crkve. U potpunosti su „ugašeni“ dolaskom komunista na vlast, tijekom Drugog svjetskog rata.
Ricov je uočio sličnosti između tadašnjeg vremena i današnjeg vremena novog buđenja mladih unutar brojnih molitvenih zajednica i pokreta, ali i upozorio današnju generaciju mladih na opasnosti koje su dovele do gašenja tadašnjeg katoličkog pokreta među mladima i laicima.
Podsjetio je i na riječi pape Franje kako se karizmatski pokret kao struja milosti mora preliti na cijelu Crkvu i Duhom Svetim obnoviti sve strukture i posvećivati svijet. Također je podsjetio i na riječi bl. Ivana Merza da treba stvarati iznutra ozdravljene i izgrađene pojedince, pa ih tek onda podržati u njihovom društvenom angažmanu.
Poučeni iskustvima iz prošlosti predložio je mladima da se uvijek vode sljedećim načelima: 1. Imati jak dar razlikovanja u što se uključuje i od koga dolazi poziv; 2. Paziti na zajedništvo i čuvati se strančarenja i razdora; 3. Katolici su pozvani biti poslužitelji, a ne menadžeri; 4. Čuvati crkveno jedinstvo i biti sinovima Crkve u poslušnosti hijerarhiji.
U večernjem dijelu programa prvog dana voditelj molitvene zajednice „Božja pobjeda“, Maroje Burum, održao je nagovor na temu „Postoje li zdravi karizmatici?“. Burum je govorio o predrasudama prema karizmaticima u Crkvi, o nezdravoj duhovnosti kod nekih karizmatika, o strahu i greškama unutar pojedinih zajednica. Dotaknuo se toga tko su ustvari karizmatici, u užem smislu – oni koji su svjesni svojih darova (karizmi) i koriste ih za izgradnju zajednice, a u širem – svi oni koji su kršteni i u sebi imaju Duha Svetoga te nose potencijal otkrivanja i upotrebljavanja svojih darova za služenje.
Naveo je sv. Franju kao primjer karizmatika, sveca prepunoga Božjih darova. Potaknuo je mlade da se otvore Bogu i njegovoj milosti jer Bog čini čuda preko darova svaki dan te je završio molitvom da Bog Otac čezne da svatko razvije individualni odnos s njim.
Drugi dan je započeo slavljenjem, a potom je uslijedilo predavanje salezijanca don Damira Stojića koji je govorio o katehezama sv. Ivana Pavla II. – o teologiji tijela. Istaknuo je da je brak zemaljski znak neba i da se u braku dvoje trebaju podložiti jedno drugome u ljubavi, onako kako ljubi Krist. Pravi razlog ulaska u brak treba biti poziv od Boga i dolazak u nebo. Stojić je govorio o inkarnaciji te da je Isus Krist, uzevši tijelo, pokazao vrijednost tijela – teologija je ušla u tijelo inkarnacijom. Naglasio je da je obitelj preslika Presvetog Trojstva, zajedništva unutar Trojstva, a da je brak vidljivi znak nevidljive Božje ljubavi. Don Damir je završio predavanje promišljanjem o istočnoj i zapadnoj duhovnoj i liturgijskoj baštini, uspoređujući ih sa ženom i mužem, te upozorio na važnost dijaloga i zajedništva.
Potom je uslijedio rad u dvije grupe: jedna se, namijenjena bračnim partnerima i zaručnicima, dotaknula „Zdrave spolnosti u braku“, a druga, namijenjena mladima, „Zdrave spolnosti u mladenačkoj dobi“. Prvoj grupi svjedočili su bračni par Marija i Marko Blagović. Drugu su skupinu animirali mladi voditelji „THS (Teen Holy Spirit) programa za mlade“, usredotočen na rad s mladima tinejdžerske dobi, Timon Pavlić i Matija Šafran,
Budući da je tad bila svetkovina Bogojavljenja, misno slavlje u župnoj crkvi u Tesliću predvodio je don Damir Stojić. Koncelebrirali su fra Zvonko Benković i fra Dario Galić.
Na početku poslijepodnevnog dijela programa sudionicima se obratilo nedavno izabrano novo vodstvo KKODS Hrvatske, nacionalni koordinator KKODS-a Niko Rončević i njegov zamjenik Petar Jurčević koji su došli podržati taj susret.
Zatim su uslijedile dvije odvojene panel rasprave: jedna za djevojke – „Zdrava kršćanska žena“, a druga za mladiće – „Zdrav kršćanski muškarac“. Ana i Marija Buljan te Ivona Turić vodile su razgovor s djevojkama iznoseći svoja iskustva i promišljanja o intimnom odnosu s Bogom, krizama, greškama, predanosti i povjerenju. Posebno su se osvrnule na žene u Svetom pismu, poput Blažene Djevice Marije, Elizabete, Rute, Debore i drugih. Naglasile su da svi problemi proizlaze iz nepoznavanja vlastitoga identiteta i nepoznavanja tko je Bog. Mladićima su se obratili Mišo Lukenda, Matija Ricov i Ante Bilaver govoreći o važnosti autoriteta i muškoj ulozi u duhovnom životu obitelji, zaštiti te odgoju djece. Danas se muškost i očinstvo nalazi u velikoj krizi, a svaki mladić je pozvan da ih iskoristi za dobro i za služenje Bogu.
Uslijedilo je svjedočanstvo Ante Bilavera i nagovor o temi „Ozdravljenje identiteta“. Svjedočio je o ljubavi Boga prema nama kakvi god da smo. Bilaver je govorio o traganju, gubitku oca, nedostatku muškoga identiteta, krivoj slici muškarca i strahovima, ali i Božjem odgovoru na njegova traganja.
U nedjelju prijepodne su uslijedila dva završna predavanja Miše Lukende. Prvo je govorio o „Zdravom stavu prema Crkvi u današnjem vremenu“, a zatim o „Zdravom stavu prema autoritetima“. Lukenda je govorio o krizama koje su tijekom povijesti „pogađale“, a i danas „pogađaju“ Crkvu, o teškoćama djelovanja Crkve u svijetu i ponekad ljudima neshvatljivim odlukama autoriteta. Podsjetio je na to da je usprkos krizama Crkva i danas živa jer ju vodi Duh Sveti, a na vjernicima je da Crkvu i pastire ljube i vjeruju Duhu koji ju vodi.
Nakon ručka svi su se sudionici uputili na misno slavlje u Svetište Gospe Kondžilske u Komušinu gdje ih je dočekao i pozdravio župnik i čuvar svetišta vlč. Boris Salapić. Misno slavlje na blagdan Krštenja Gospodinova predvodio je fra Zvonko Benković koji se u homiliji dotaknuo susreta s drugima, služenja i zajedništva. Potaknuo je sve da milost koju nose u sebi prelijevaju na okolinu u kojoj žive, da idu u svijet i u ljubavi svima šire Radosnu vijest. Nakon mise okupljeni su pred čudotvornom slikom Gospe Kondžilske izmolili molitvu Blaženoj Djevici Mariji, izvijestila je KKODS Hrvatske i Bosne i Hercegovine.