Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Izazov za Irak i cijeli svijet jest bratstvo

Vatikan (IKA)

U katehezi na općoj audijenciji u srijedu 10. ožujka papa Franjo iznio je opširni osvrt na svoj apostolski pohod Iraku. "Rat je uvijek čudovište koje se, kako se epohe mijenjaju, preobražava i nastavlja proždirati čovječanstvo. Ali odgovor na rat nije još jedan rat, odgovor na oružje nije drugo oružje. Odgovor je bratstvo. To je izazov za Irak, ali ne samo za Irak: bratstvo – to je izazov za mnoge regije u kojima vladaju sukobi i, u konačnici, izazov za čitav svijet“, poručio je Sveti Otac.

Slike i riječi povezane s 33. apostolskim putovanjem bile su u središtu Papine kateheze na redovitoj općoj audijenciji srijedom. „Snažno sam doživio – rekao je – pokornički smisao ovog hodočašća“. „Istovremeno sam oko sebe vidio radost zbog dolaska Kristova glasnika“.

Nakon ovog posjeta, duša mi je ispunjena zahvalnošću. Zahvalnošću Bogu i svima koji su to omogućili: Predsjedniku Republike i iračkoj Vladi; patrijarsima i biskupima u zemlji, zajedno sa svim služiteljima i vjernicima pojedinih Crkava; vjerskim vlastima, počevši od velikog ajatolaha Al-Sistanija, s kojim sam imao nezaboravan susret u njegovoj rezidenciji u Najafu, rekao je Papa.

Crkva u Iraku, dodao je Papa, Crkva je mučenica u regiji svijeta u kojoj se vide „još uvijek otvorene rane“ i sluša se svjedoke dramatičnih događanja.

„Snažno sam osjećao pokornički smisao ovog hodočašća: nisam mogao pristupiti tom izmučenom narodu, toj mučeničkoj Crkvi, a da na sebe, u ime Katoličke crkve, ne uzmem križ koji oni nose godinama; veliki križ, poput onoga postavljenog na ulazu u Qaraqosh. Osjetio sam to na poseban način vidjevši još uvijek otvorene rane razaranjâ, a još više susrećući i slušajući svjedoke koji su preživjeli nasilje, progon, izgnanstvo…“, rekao je Papa u katehezi.

Ali ni ozbiljne muke i duboke patnje, podsjetio je Papa, ne mogu prevladati nad riječju života, nad svjedočenjem istinske nade: „Istodobno sam oko sebe vidio radost zbog dolaska Kristovog glasnika; vidio sam nadu otvaranja obzorju mira i bratstva, sažetog u Isusovim riječima koje su bile geslo tog pohoda: ‘Svi ste vi braća’ (Mt 23,8). Tu sam nadu pronašao u govoru Predsjednika Republike, našao sam je u mnogim pozdravima i svjedočenjima, u pjesmama i gestama ljudi. Čitao sam je na ozarenim licima mladih i u živahnim očima starijih osoba“.

U svojoj katehezi papa Franjo je istaknuo da povijest Iraka, kao i mnogih drugih zemalja potresanih sukobima, pokazuje da je odgovor na tragediju rata put bratstva.

„Irački narod ima pravo živjeti u miru, ima pravo ponovno otkriti dostojanstvo koje mu pripada. Njegovi vjerski i kulturni korijeni sežu tisućama godina unatrag: Mezopotamija je kolijevka civilizacije; Bagdad je kroz povijest bio grad od primarne važnosti, a stoljećima je bio domaćinom najbogatije knjižnice na svijetu. I što ju je uništilo? Rat. Rat je uvijek čudovište koje se, kako se epohe mijenjaju, preobražava i nastavlja proždirati čovječanstvo. Ali odgovor na rat nije još jedan rat, odgovor na oružje nije drugo oružje. I pitao sam se: tko je prodavao oružje teroristima? Tko to danas prodaje oružje teroristima koji vrše pokolje u drugim krajevima? To je pitanje na koje bih želio da netko odgovori. Odgovor je bratstvo. To je izazov za Irak, ali ne samo za Irak: bratstvo – to je izazov za mnoge regije u kojima vladaju sukobi i, u konačnici, izazov za čitav svijet“, poručio je Sveti Otac.

Papa je na kraju pozvao vjernike da mole za Irak, gdje simbol otpornosti i budućnosti i dalje, unatoč svemu, donosi plodove.

„Draga braćo i sestre, zahvaljujmo Bogu za ovaj povijesni posjet i nastavimo moliti za tu zemlju i za Bliski Istok. U Iraku, usprkos zaglušujućoj buci razaranja i oružja, palme, simbol te zemlje i njezine nade, nastavile su rasti i donositi plodove. Tako je i s bratstvom: nije bučno, ali je plodonosno i pomaže rasti. Neka Bog, koji je mir, podari budućnost bratstva Iraku, Bliskom Istoku i cijelom svijetu!“, poželio je na kraju kateheze na općoj audijenciji papa Franjo.