Papa se nada da će privremeni sporazum s Kinom biti obnovljen
Foto: Vatican News // papa Franjo
Vatikan (IKA)
Papa Franjo se u razgovoru za novinsku agenciju Reuters, u subotu 2. srpnja, osvrnuo na aktualne događaje u Crkvi i svijetu, prenosi Vatican News. Donosimo drugi dio sažetka u kojem se Papa osvrnuo na sporazum Svete Stolice i Narodne Republike Kine o imenovanju biskupa.
Papa kaže da Privremeni sporazum Svete Stolice s Narodnom Republikom Kinom „ide dobro“ te da se nada da će se moći obnoviti sljedećeg listopada.
Zahvaljujući privremenom sporazumu potpisanom 2018., čiji je tekst trenutno povjerljiv, situacija Katoličke Crkve u Kini popravljena je vraćanjem biskupa koji su postavljeni bez papinskog mandata u puno zajedništvo s Rimskom Crkvom. Sporazum daje Papi konačnu riječ o imenovanju novih biskupa, a istovremeno osigurava zajednički put za postizanje dogovora o imenovanjima biskupa.
Kako piše u prijepisu razgovora s novinarom Reutersa, papa Franjo obranio je sporazum te izrazio zahvalnost za ulogu koju je odigrao državni tajnik kardinal Pietro Parolin u njegovom postizanju. „Onaj koji upravlja ovim sporazumom je kardinal Parolin, koji je najbolji diplomat pri Svetoj Stolici, čovjek visokog diplomatskog ugleda. I zna se kretati, on je čovjek dijaloga, i on dijalogizira s kineskim vlastima. Vjerujem da je povjerenstvo kojim on predsjeda učinilo sve da se ide naprijed i traži put izlaza te su ga našli.“
Papa je tako obranio politiku poduzimanja malih koraka, „mučeništvo strpljenja“ kako je opisao kardinal Agostino Casaroli, arhitekt vatikanske politike Ostpolitik u odnosima s istočnoeuropskim zemljama u sovjetskom bloku tijekom Hladnog rata. „Mnogi su ljudi rekli toliko stvari protiv Ivana XXIII., protiv Pavla VI., protiv Casarolija”, objasnio je Papa. „Ali diplomacija je takva. Suočen sa zatvorenom situacijom, mora se tražiti mogući, a ne idealni put. Diplomacija je umjetnost mogućeg i pretvaranja onoga što je moguće u stvarnost.“ Dodao je da je Sveta Stolica „uvijek imala te velike ljude. Ali ovu [diplomaciju] s Kinom provodi Parolin, koji je sjajan u ovom području.“
Uspoređujući sadašnju situaciju sa stvarnošću prije pada sovjetskog režima 1989., papa Franjo je rekao da imenovanje biskupa u Kini od 2018. ide sporo, ali je primijetio da ima rezultata. „Ide sporo, ali [neki biskupi] su imenovani. Ide sporo, kako ja kažem, ‚na kineski način‘, jer Kinezi imaju taj osjećaj za vrijeme da ih nitko ne može požurivati.“
Napomenuo je isto tako da Kinezi „također imaju problema jer nije ista situacija u svakoj regiji zemlje“ – misleći na različite stavove mjesnih vlasti u Kini – i također „jer [način odnosa prema Crkvi] ovisi o lokalnim vođama, ima ih različitih.“
Ipak, „sporazum je dobar i nadam se da će se moći obnoviti u listopadu“, rekao je Papa.