Papin Angelus u nedjelju 15. rujna
Foto: Mario Tomassetti/REUTERS/Pixsell / Papa Franjo, Angelus
Vatikan (IKA)
Papa Franjo je u nedjelju, 15. rujna s prozora svoje radne sobe u Apostolskoj palači izmolio molitvu Anđeo Gospodnji s 15-ak tisuća vjernika i hodočasnika okupljenih na Trgu sv. Petra. Donosimo u cijelosti Papino obraćanje vjernicima prije i nakon molitve Angelusa.
PAPA FRANJO
ANGELUS
Trg Svetog Petra
Nedjelja, 15. rujna 2024.
Draga braćo i sestre, ugodnu vam nedjelju želim!
Draga braćo i sestre, ugodnu vam nedjelju želim!
U Evanđelju današnje liturgije pripovijeda nam se kako Isus, nakon što je pitao učenike što ljudi misle o njemu, izravno pita njih: „A vi, što vi kažete, tko sam ja“ (Mk 8, 29). Petar odgovara u ime cijele skupine riječima: „Ti si Pomazanik – Krist!“ (r. 30), to jest: „ti si Mesija“. Ipak, kada Isus počinje govoriti o patnji i smrti koje ga očekuju, isti se Petar suprotstavlja, a Isus ga oštro prekorava: „Nosi se od mene, sotono – kaže mu „sotono“ –, jer ti nije na pameti što je Božje, nego što je ljudsko!“ (r. 33).
Gledajući stav apostola Petra, možemo se i mi zapitati što zapravo znači poznavati Isusa.
Naime, s jedne strane Petar daje savršen odgovor, govoreći Isusu da je On Krist. Međutim, iza tih ispravnih riječi još uvijek se krije način razmišljanja „po ljudskom“, mentalitet koji zamišlja snažnog i pobjedničkog Mesiju, koji ne može trpjeti i umrijeti. Riječi, dakle, kojima Petar odgovara su „točne“, ali njegov način razmišljanja nije se promijenio. U njegovu duhu i načinu razmišljanja tek mora doći do promjene, još se mora obraćati.
To je važna poruka i za nas. I mi smo naučili nešto o Bogu, poznajemo učenje, ispravno molimo molitve i, možda, na pitanje „tko je za tebe Isus?“ odgovaramo točno, nekom od formula koje smo naučili na vjeronauku. No, jesmo li sigurni da to doista znači poznavati Isusa? U stvarnosti, da bi se poznavalo Gospodina, nije dovoljno znati nešto o njemu, već je potrebno nasljedovati ga, ići za njim, dopustiti da nas njegovo evanđelje dotakne i promijeni. Riječ je, to jest, o tome da budemo s njim u odnosu, da se dogodi susret. Mogu mnogo toga znati o Isusu, ali ako ga nisam susreo, još uvijek ne znam tko je Isus. Potreban je taj susret koji mijenja život: mijenja način na koji živiš, tvoj način razmišljanja, odnose koje imaš sa svojom braćom, spremnost da prihvatiš i oprostiš, izbore koje činiš u životu. Sve se mijenja ako si doista upoznao Isusa! Sve se mijenja.
Braćo i sestre, luteranski teolog i pastor Bonhoeffer, žrtva nacizma, napisao je sljedeće: „Problem koji me nikad ne ostavlja na miru jest znati što to kršćanstvo stvarno znači za nas danas ili, također, tko je Krist“ (Resistenza e Resa. Lettere e scritti dal carcere, Cinisello Balsamo 1996., 348). Mnogi si, nažalost, više ne postavljaju to pitanje i ostaju „mirni“, uspavani, pa i ako su se udaljili od Boga. Važno je, međutim, zapitati se: dopuštam li da mi se „naruši“ moj mir i spokoj, pitam li se tko je Isus za mene i koje mjesto zauzima u mojemu životu? Slijedim li Isusa samo riječima, nastavljajući imati svjetovni mentalitet, ili ga nasljedujem, dopuštajući da susret s njim stubokom promijeni moj život? Neka nam naša majka Marija pomogne odgovoriti na to pitanje.
Nakon Angelusa
Draga braćo i sestre!
Izražavam svoju blizinu stanovnicima Vijetnama i Mjanmara koji trpe zbog poplava izazvanih strahovitim tajfunom. Molim za poginule, za povrijeđene i raseljene. Neka Bog podrži one koji su izgubili svoje drage i svoje domove, a blagoslovi one koji dostavljaju pomoć.
U Mexico Cityju jučer je blaženim proglašen Moisés Lira Serafín, svećenik, utemeljitelj Kongregacije misionarki ljubavi Bezgrješne Marije, koji je preminuo 1950. godine, nakon što života utrošenog u pomaganju ljudima da napreduju u vjeri i ljubavi prema Gospodinu. Neka njegov apostolski žar bude poticaj svećenicima da se bespridržajno razdaju za duhovno dobro svetog Božjeg naroda. Pljesak novom blaženiku! Vidim tamo meksičke zastave…
U Italiji se danas obilježava Dan oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS). Jamčim da ću se u svojoj molitvi spomenuti njih i članova njihovih obitelji. Želim ohrabriti one koje rade na istraživanju te patologije kao i dobrovoljne udruge u njihovu radu.
I ne zaboravimo ratove koji diljem svijeta izazivaju krvoproliće. Mislim na napaćenu Ukrajinu, Mjanmar, mislim na Bliski istok. Koliko nevinih žrtava! Mislim na majke koje su izgubile djecu u ratu. Koliko je samo ugaslih mladih života! Mislim na Hersha Goldberg-Polina, pronađenog mrtvog u rujnu, zajedno s još pet talaca, u Gazi. U studenom prošle godine upoznao sam majku Rachel koja me oduševila svojom ljudskošću. Želim joj izraziti svoju blizinu u ovom trenutku. Molim za žrtve i dalje izražavam svoju blizinu svim obiteljima talaca. Neka se obustavi sukob u Palestini i Izraelu! Neka prestanu nasilja, neka prestanu mržnje! Neka se taoce pusti na slobodu, neka se nastave pregovori i nađu mirovna rješenja.
Pozdravljam sve vas, Rimljane i hodočasnike iz Italije i mnogih zemalja. Poseban pozdrav vjernicima Župe svete kraljice Hedvige u Radomu u Poljskoj, zatim skupinu svećenikâ isusovaca koji su došli u Rim na studij, studente iz Stadea u Njemačkoj, kao i sudionike pješačke štafete od Rima do Asiza. I pozdravljam djecu Bezgrješne, koja su ovih dana imala tri ređenja, čestitam!
Svima želim ugodnu nedjelju. I molim vas ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja!