Istina je prava novost.

Poruka pape Franje sudionicima Međunarodnog susreta molitve za mir

Papa Franjo uputio je poruku sudionicima Međunarodnog susreta molitve za mir u organizaciji Zajednice svetoga Egidija koji će se održati u Parizu od 22. do 24. rujna, izvještava "Vatican News".

“Zaustavite rat! Zaustavite ratove!”, vapaj je mnogih naroda kojeg su ponovno pokrenuli sudionici Međunarodnog susreta molitve za mir u organizaciji Zajednice svetoga Egidija koji će se održati u Parizu od 22. do 24. rujna, a taj vapaj papa Franjo želi uputiti “odgovornim političarima”. “Mi već uništavamo svijet! Stanimo dok još imamo vremena”, piše Papa u poruci koju je uputio predstavnicima Crkava i kršćanskih zajednica i velikih svjetskih religija te vlastima nazočnima na događaju koji slijedi događaj od prije 38 godina kojeg je želio Ivan Pavao II. u Asizu.

Papina se nada da dani u Parizu, začeti u duhu Asiza, mogu pomoći vjernicima u “rastu bratstva među narodima danas”. “Previše puta u prošlosti religije su korištene za raspirivanje sukoba i ratova. Opasnost koja prijeti i danas, naglašava papa Franjo, kao što je i navedeno u Dokumentu o ljudskom bratstvu kojeg je potpisao i veliki imam Ahmad Al-Tayyeba, je da “religije nikada ne potiču rat i ne potiču osjećaje mržnje, neprijateljstvo, ekstremizam, niti da pozivaju na nasilje ili krvoproliće”, a “ove katastrofe su rezultat odstupanja od vjerskih učenja, političke upotrebe religija, ali i tumačenja skupina religioznih ljudi koji su zlostavljali – u nekim fazama povijesti – utjecaj religioznih osjećaja na srca ljudi”. Religije ne smiju “postati instrument za raspirivanje nacionalizma, etnicizma, populizma” i “jao onima koji pokušavaju uvući Boga u sudjelovanje u ratovima”, dodaje Papa.

Religije moraju “poticati vizije mira”, što se pokazalo posljednjih dana u glavnom gradu Francuske, gdje su muškarci i žene različitih kultura i vjera “iskusili snagu i ljepotu univerzalnog bratstva”, čitamo u tekstu poruke pape Franje koji nas poziva da budemo “zanatlije mira”, jer “ako mnogi nastave ratovati, svi možemo raditi za mir”.

Papa zahvaljuje “Zajednici svetoga Egidija koja sa strašću i hrabrom kreativnošću nastavlja održavati Duh Asiza na životu” te primjećuje da su od 1986., “kada je slavljen prvi molitveni susret za mir”, različiti “događaji obilježili povijest svijeta” – od rušenja Berlinskog zida, početkom trećeg tisućljeća, od rasta fundamentalizma i sukoba do klimatskih promjena, pojave novih i konvergentnih tehnologija i pandemija – dok smo danas “mi usred promjene ere čije izglede za budućnost još ne znamo”. Kontekst je to kojem još uvijek odgovaraju riječi pape Wojtyle, koji je u San Franciscu istaknuo “unutarnju vezu između autentično religioznog stava i velikog dobra mira”, pozivajući se na “novi jezik mira, za nove geste mira” tako da se prekinu “kobni lanci podjela naslijeđenih iz povijesti ili generiranih modernim ideologijama”. Duh Asiza je blagoslov za današnji svijet “razdiran s previše ratova, previše nasilja”, a “taj duh mora još jače puhati u jedra dijaloga i prijateljstva među narodima”, ističe Papa.

S mislima na one koji su večeras u Parizu “okupljeni ispred Katedrale koja će nakon dramatičnog požara ponovno otvoriti vrata za molitvu”, papa Franjo naglašava i da postoji “potreba moliti za mir” jer “rizik da se brojni sukobi, umjesto da prestanu, opasno šire” postao je konkretniji. I ponavlja vjernicima poziv izrečen u Fratelli tutti da daju svoj “dragocjeni doprinos za izgradnju bratstva i za obranu pravde u društvu”. “Postoji potreba susreta, tkanja bratskih veza i dopuštanja da nas vodi božansko nadahnuće koje prebiva u svakoj vjeri, kako bismo zajedno zamislili mir među svim narodima”. Stoga Papa smatra dragocjenim rad vjernika koji “u svijetu kojem prijeti raspadanje zbog sukoba i ratova”, “pokazuju vizije mira i promiču bratstvo i mir među narodima posvuda u svijetu”.

“Velika zadaća mira zahtijeva mudrost, odvažnost, velikodušnost i odlučnost”, zaključuje papa Franjo, podsjećajući da je Božji san za svijet “bratstvo među svim narodima”, zbog čega je vjernicima povjerena odgovornost poticanja čovječanstva u ovom smjeru.