Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljanje zbornika „Katolička Crkva u Makedoniji kroz povijest“ i monografije „Povijesni dolazak Svetog Oca“

Skoplje (IKA)

Ususret obljetnici dolaska pape Franje 7. svibnja 2019. u Makedoniju, u četvrtak 5. svibnja 2022., u Filharmoniji u Skoplju održana je promocija Zbornika radova sa Studijskog dana održanog 2018. „Katolička Crkva u Makedoniji kroz povijest“ te monografije „Povijesni dolazak Svetog Oca – prva makedonska dobrodošlica papi Franji“.

Predstavljač zbornika radova „Katolička Crkva u Makedoniji kroz povijest“ bio je izv. prof. dr. don Milenko Krešić, profesor crkvene povijesti na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu. Monografiju „Povijesni dolazak Svetog Oca“ su predstavili dr. sc. Viktor Dimovski, glavni koordinator u organizaciji za Papin dolazak i ravnatelj Agencije narodne sigurnosti, umirovljeni vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić i bivši predsjednik Makedonije prof. dr. Đorđe Ivanov.

Događaju su nazočili predstavnici državnih i lokalnih vlasti, diplomatskog zbora, arhiepiskop Makedonske pravoslavne Crkve gospodin Stefan, kao i predstavnici drugih vjeskih zajednica, svećenici i časne sestre, te mnogi uzvanici kulturnog i društvenog života.

Predstavljanje je započeo glazbenom točkom Laudate Dominum omnes gentes W. A Mozarta koju je na violini izvela Julija Nelkovska. Potom je moderator Đorđe Kalajdžiev pozdravio sve prisutne i pozvao domaćina skopskog biskupa i strumičko-skopskog eparha Kiru Stojanova da uputi riječ dobrodošlice.

Biskup Stojanov pozdravio je sve prisutne osobito izrazivši svoju zahvalnost predstavljačima. „Nekad nam se nameće opasnost da budemo uplašeni trenutnim izazovima, a zapravo kad pogledamo unatrag, ti izazovi nikad nisu izostali. Važno je da znamo iz čega smo iznikli i na čemu rastemo danas da bismo ostavili svijetli trag budućim generacijama. Sve to najbolje će nam objasniti Zbornik „Katolička Crkva u Makedoniji kroz povijest“, rekao je mons. Stojanov. Posjet pape Franje biskup je opisao kao radostan događaj, Božji dar i izraz ljubavi prama Crkvi i Domovini.

Ravnatelj Komisije za odnose s vjerskim zajednicama i religioznim grupama Darjan Sotirovski u istaknuo je da stup u kojem bi trebale biti utemeljene sve politike je tradicija, kultura i živa predaja svjedočanstva. „Nove i buduće generacije moći će preko ovog Zbornika i Monografije vidjeti kakve velike dane smo živjeli, kao i ideje i povijest koja ostaje da govori poslije svih nas“, istaknuo je Sotirovski.

Urednik zbornika don Milenko Krešić objasnio je da je to knjiga s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Skoplju 10. studenog 2018. u organizaciji Katoličke Crkve u Makedoniji i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Sarajevu. Objavljen je na makedonskom i hrvatskom jeziku na 300, odnosno 600 stranica. U devet radova Zbornik obrađuje Katoličku Crkvu u Makedoniji, oba obreda, kroz povijesnu teološku i kanonsko-pravnu prizmu.

Dr. sc. Viktor Dimovski istaknuo je da je Papin dolazak od povijesne važnosti za državu i za građane svih vjerskih i etničkih zajednica za unutarnju koheziju i zajednički suživot. „Papini posjeti uvijek su gledani kao izravan prinos u izgradnji regionalnog i svjetskog mira, a u danom kontekstu posjet pape Franje predstavlja priznavanje uloge makedonske države i našeg miroljubivog naroda u ovim procesima i zato monografija koju danas promoviramo jest i bit će najbolje svjedočanstvo za sve to“, kazao je.

Kardinal Vinko Puljić kazao je da „živimo u vremenu kad nas svaki dan zatrpavaju vijesti tako da čovjek teško može interiorizirati informacije i doživljaje. Zato je potrebno neke stvari zabilježiti riječima i slikom, da bismo mogli sačuvati ne samo sjećanje, nego pamćenje koje će nam pomoći da dublje doživimo i proživimo događaje. Papa dolazi da izrazi svoju blizinu i da posvjedoči vjernicima da nisu sami, da nisu napušteni da itekako pripadaju jednoj velikoj obitelji bez obzira na jezik, kulturu i narodnost. Papa je poručio građanima Makedonije da nastave njegovati suživot u multietničkoj i multireligijskoj zemlji. On promiče kulturu susreta, bratstva i suživota. Svjestan je da suživot nije lagan, ali mozaici s više boja stvaraju ljepotu života. Također je pozdravio napore Makedonije i drugih balkanskih zemalja da pristupe Europskoj uniji ističući da bi Skoplje moglo uzeti za primjer sv. Majku Tereziju rođenu u tom gradu kao uzor u izgradnji zajedničke sudbine.“

Kardinal je podsjetio na Papine riječi pohvale samoj organizaciji države i Crkve te ga je citirao: „Vidim ovdje Crkvu koja diše s oba plućna krila latinskim i bizantinskim obredom, te koja uvijek udiše novi obnoviteljski zrak Duha Svetoga.“

Prof. dr. Đorđe Ivanov istaknuo je da su dosadašnji odnosi države sa Svetom Stolicom preko kulturnih, obrazovnih i diplomatskih odnosa doprinijeli da se ostvari dolazak Svetog Oca u Skoplje.

„Apostolski pohod pape Franje imao je nekoliko svojstava. Kao prvo, riječ je o državnom posjetu koji je ostvarena prigodom 25. obljetnice od uspostavljanje diplomatskih odnosa između Vatikana i Makedonije. Potom je to bilo priznanje Katoličkoj Crkvi u Makedoniji organiziranoj kroz dva obreda, kao i posjet rodnom gradu sv. Majke Terezije.

Također je istaknuo da su zajednički odnosi izraženi preko manifestacije „Makedonija u čast sv. Ćirilu“, koja se održava u Rimu od 1969. godine, svake godine u mjesecu svibnju; Susreti sa Svetim Ocem i državnim tajnikom. Kao rezultat kulturne suradnje ostvarili su se u obrazovanju mnogi svećenici i akademske osobe iz Makedonije, a isto tako Vatikan je otvorio tajne arhive za istraživače iz Makedonije. Također se njeguju dobri odnosi s dječjom klinikom Bambino Gesu.

Događaj je završio izvedbom Schubertove skladbe Ave Maria.

U večernjim satima kardinal Puljić je u katedrali Presvetog Srca Isusova u Skoplju predslavio svečanu euharistiju prigodom obljetnice Papina dolaska u Makedoniju.