Budi dio naše mreže
Izbornik

Provincijal Hontić: Život sv. Antuna – ljubav koja se daruje

Zagreb (IKA)

Na svetkovinu sv. Antuna Padovanskoga u svečevoj župi i crkvi na zagrebačkom Svetom Duhu u ponedjeljak 13. lipnja misu je predvodio ministar Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Miljenko Hontić.

U uvodu u slavlje u svetištu ispunjenom vjernicima i hodočasnicima napomenuo je da ovogodišnji blagdan sv. Antuna pada odmah iza svetkovine Presvetog Trojstva u kojoj slavimo i razmatramo našega Boga koji je jedan ali u tri božanske osobe koje su u neprestanom darivanju. Budući da je Bog ljubav onda je i njegov trojstveni život ljubav koja se neprestano daruje a takav je bio i život sv. Antuna – ljubav koja se daruje.

„I zamislite svi sveci su se toliko darivali da je na kraju i njihovo tijelo bilo darovano kao relikvije na razne strane svijeta. I mi ovdje u Zagrebu imamo dio tijela toga velikog sveca. Molimo našeg svetog Antuna da i naš život bude jedno velikodušno darivanje kako bi na taj način i naš život postao svet i na radost i korist mnogima“, pozvao je provincijal.

U homiliji istaknuo je da je sv. Antun jedan od posebnih Kristovih apostola, Duh Sveti je bio na njemu, uistinu je na jedan izvanredan i uspješan način uspio Radosnu vijest donijeti siromasima diljem Italije, Francuske, Portugala pa i do naših krajeva. Božji Duh je po njemu činio i čini čuda kao po rijetko kojem svojem ugodniku jer se on posve otvorio Gospodinu i djelovanju Njegova Duha.

Za naše otvaranje djelovanju Duha Svetoga važna je Antunova velika ljubav prema Božjoj riječi, ona ga je držala na pravom „kursu“, na ispravnom putu. Ta Božja riječ doista i nama može biti orijentir, svjetlo i oslonac za sve životne situacije, ona je životna mudrost koja dolazi odozgor i od koje dolazi sve ostalo, istaknuo je propovjednik.

Kao drugu važnu stvar u životu sv. Antuna istaknuo je postojanu vjeru u Gospodina. I kad je trebalo riskirati i svoj ugled i život on je bio postojan u vjeri – dakle ono što je važno u našem životu jest stvarno uzvjerovati, poručio je provincijal Hontić.

Prave vjere pak nema bez prave poniznosti, koja je treća odlika sv. Antuna, koja je i nama itekako vrlo potrebna da bi Duh Sveti mogao djelovati u našem životu, upozorio je provincijal i osvrnuo se na svečev život: „Najprije je mislio da ga Gospodin poziva da bude augustinac, ali to ga nije potpuno ispunjalo, zato prelazi u franjevački red. Tu je došao jer je poželio biti misionar i mučenik u Africi. Krenuo je prema Maroku, ali ga je bolest u tome spriječila te je završio na jugu Italije. Nakon toga, iako je među franjevcima bio najučeniji teolog, bio je praktički zaboravljen u nekom samostanu da pomaže u kuhinji i najobičnijim manualnim poslovima. Bio je u Asizu na kapitulu i gotovo da ga ni jedan poglavar nije htio uzeti u svoju zajednicu radi njegovog slabog zdravlja“.

No, sv. Antun nije se razočarao, nije se ljutio, nego ostaje ponizan i postojan u vjeri. On vjeruje da Gospodin za njega ima svoj plan i ostaje strpljiv za vršenje njegove volje preko zajednice i njegovih poglavara, istaknuo je provincijal, dodajući da je to i nama danas potrebno, „kad nam i ne ide kako očekujemo, kad doživimo neuspjeh ili naiđemo na poteškoće, nemojmo se obeshrabriti, nego još više povezati s Gospodinom, ponavljajući sebi da on onima koji ga ljube, sve okreće na dobro“.

Potrebni smo toga antunovskog stava; poniznosti, vjernosti i ljubavi prema Božjoj riječi. „Zato danas po zagovoru sv. Antuna odlučimo u svoj život, u svoje obitelji i gdje god budemo unositi taj „antunosvki“ način života, da Gospodin i danas s nama može surađivati u svemu i utvrđivati našu riječ popratnim znakovima. Tako će i na nama biti Duh Gospodnji. … Jedino tako će i u ovim kriznim vremenima u kojima živimo, Gospodin po nama, kao nekoć po sv. Antunu, moći obnoviti naše obitelji, naš narod, našu Europu i čitav svijet. Sv. Antune, ti nam pomozi u tome!“ zazvao je provincijal Hontić zaključujući homiliju.

Mise su u svetoduškom svetištu slavljene od 6 sati ujutro pa svakih sat i pol vremena sljedeća. Misa na albanskom jeziku slavit će se u 13.30. Misa za bolesnike i bolničko osoblje slavit će se u 15 sati. Tijekom cijeloga dana bit će mogućnost za sakrament ispovijedi.

Tradicionalni blagoslov djece i ljiljana bit će u 18 sati. Središnje euharistijsko slavlje proslave svetkovine sv. Antuna u 19 sati predvodi dubrovački biskup Roko Glasnović u izravnom prijenosu Hrvatskoga katoličkog radija i Laudato TV.

Proslavi sv. Antuna prethodila je propovijedana trodnevnica, a u nedjelju 12. lipnja, posljednjeg dana trodnevnice, misu zahvalnicu za sve dobrotvore Pučke kuhinje predslavio je fra Vladimir Vidović. U samostanskom vrtu priređena je i donatorska večera za potrebe Pučke kuhinje.