Susret voditelja i suradnika župnih Caritasa Varaždinske biskupije
Foto: Varaždinska biskupija // Susret voditelja i suradnika župnih Caritasa Varaždinske biskupije
Varaždin (IKA)
Caritas Varaždinske biskupije organizirao je tradicionalni susret voditelja i suradnika župnih Caritasa u subotu 28. siječnja u Varaždinu.
Susret je započeo misom u varaždinskoj katedrali, a potom je nastavljen u Pastoralnom centru Varaždinske biskupije, gdje je povjerenik za osobe s invaliditetom i njihove obitelji Varaždinske biskupije vlč. Leonardo Šardi okupljenima održao predavanje na temu „Pastoralna skrb za osobe s invaliditetom“.
Misu je predslavio varaždinski biskup i predsjednik Hrvatskog Caritasa Bože Radoš. Suslavili su svećenici iz biskupijskih ustanova i župa, među kojima generalni vikar i predsjednik Caritasa Varaždinske biskupije mons. Antun Perčić.
„Dolazimo reći Gospodinu hvala što je nas uključio u svoje djelo ljubavi. Sve što činimo, činimo Božjom snagom. Nismo mi oni koji su izvor ljubavi, nego ta ljubav od Boga teče kroz nas do onih do kojih Bog želi doći. A euharistija je izvor na kojem se želimo napiti, želimo da Božja ljubav proteče kroz nas“, poručio je mons. Radoš na početku mise okupljenim Caritasovim volonterima.
U homiliji je tumačio izvještaj iz evanđelja kada Isus stišava oluju na moru. Učenici se preplaše, a On je na lađi spavao. Vjera je tema koja se provlačila kroz naviještenu Božju riječ te je na tom tragu volonterima Caritasa biskup Radoš poručio kako su oni ti koje Gospodin koristi da bi smirio „oluje života“ – razne poteškoće koje se događaju, kako u svijetu, tako i Hrvatskoj.
„Gospodin želi po našoj vjeri, po našem djelovanju smirivati. On to uvijek čini. Ne činimo to mi, nego smo Njegovo oruđe da On smiri, učini onako kako jedino možemo ploviti u ovom životu. Daje mir i sigurnost. Neka nam Gospodin po slavlju svete mise, po ovom izvoru ljubavi dadne snage i milosti da činimo ono što On hoće. Neka nam da vjere da možemo živjeti, putovati i djelovati iz vjere. Neka nam dadne i dobro oko da Ga u svakom trenutku vidimo na našoj lađi, probudimo, zamolimo kada propadamo mi, naša obitelj, naš susjed ili možda cijeli jedan narod“, poručio je mons. Radoš.
U nastavku susreta volontera Caritasa u Pastoralnom centru Varaždinske biskupije, okupljene je pozdravio mons. Perčić podsjetivši na sv. Tomu Akvinskog na čiji spomendan se održao susret. Rekao je da je on u svojim djelima poticao, a taj poticaj je aktualan i za današnjeg čovjeka, da ne zaboravi djelima ljubavi pokazivati da je Isusov učenik. Volonterima je zahvalio na hrabrosti što su se uključili u karitativni rad u svojim župama, čime svjedoče te druge potiču na to djelovanje.
Ravnatelj Caritasa Varaždinske biskupije Ante Šola također je zahvalio okupljenim volonterima što su u vrijeme raznih nedaća, pandemije, recesije i poskupljenja, naposljetku i rata koji bijesni, neprestano brinuli o potrebitima.
„Vi ste brinuli o onima koji u vašim sredinama trebaju pomoć. To je ta snaga, veličina, zato zahvaljujem što ste u ovolikom broju došli na ovaj susret, da jedni druge ohrabrimo da bismo napravili još više“, rekao je Šola.
Vlč. Šardi je u svom izlaganju Caritasove volontere ponajprije upoznao s logom Povjerenstva, oblicima invaliditeta s kojima se radi te temelje na kojima se gradi djelovanje.
Kroz nekoliko navoda Učiteljstva Crkve, govorio je o dostojanstvu svake osobe te odnosu prema osobi s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju.
Dotaknuo je pitanja sažaljenja te skupine ljudi i potrebe da ih se uključi u rad struktura.
Kroz Papine poruke uz Međunarodni dan osoba s invaliditetom, naglasio je važnost inkluzije i aktivnog sudjelovanja uz svijest da je Crkva zajednički dom i da nema podjela u njoj niti kad su u pitanju osobe s invaliditetom.
Također, dao je primjere prakse gdje i kako se radi s osobama s invaliditetom kao poticaj da se nešto slično uspostavi i u župnim zajednicama ili da se članovi uključe u rad već postojećih aktivnosti.
Podsjetio je tako na zajednicu „Vjera i svjetlo“ koja se redovito okuplja u Čakovcu, Koprivnici te Đurđevcu i Kloštru Podravskom. Zatim na susrete za osobe s invaliditetom i volontere u Ludbregu. Na projekt „Bartimej“, kao i na duhovno-ljetne susrete osoba s invaliditetom.
Ponudio je mogućnost individualnih susreta: mogućnost osobnog razgovora s osobom s invaliditetom, članovima obitelji ili djelatnicima udruga, društava, zajednica, posjet udrugama na razini Varaždinske biskupije, kao i različite duhovne sadržaje, duhovne obnove i susrete.
Na kraju je dao i nekoliko konkretnih prijedloga što djelatnici župnih Caritasa mogu učiniti u svojim župama.
Ponajprije, to je prepoznati osobe s invaliditetom, upoznati ih i pokušati tijekom cijele godine vidjeti koje su uistinu njihove potrebe: pomoć u kretanju, izvršavanju nekih svakodnevnih zadataka, povezati ih s Povjerenstvom, ali i formirati male skupine koje će o tim osobama skrbiti, možda ih odvesti na misu i slično.
„Dakle, neke praktične stvari koje se neće odvijati samo za Uskrs i Božić, nego koje će biti proširene kroz cijelu godinu“, poručio je vlč. Šardi.