Istina je prava novost.

Zlatna misa Marka Cvitkušića: 50 godina vjernoga služenja Crkvi i narodu

Biskupski vikar za kler i prepošt Stolnoga kaptola sv. Križa mons. Marko Cvitkušić proslavio je u nedjelju, 28. lipnja, u pastoralnom centru Katedralne župe Uzvišenja Svetoga Križa u Sisku zlatnu misu, odnosno 50. obljetnicu svećeničke službe, izvijestila je Sisačka biskupija.

Svečano misno slavlje predvodio je slavljenik, a u koncelebraciji su bili kancelar mr. Janko Lulić, katedralni župnik Marko Karača te više svećenika. Slavlju je nazočio i sisački biskup Vlado Košić, kao i članovi obitelji, prijatelji, suradnici i brojni vjernici.

Na početku slavlja mons. Cvitkušić pozdravio je okupljene i zahvalio svima na dolasku, osobito biskupu Košiću. Ukratko se prisjetio svojega životnog i svećeničkog puta te istaknuo zahvalnost Bogu za sve primljene milosti i ljude koje mu je stavio na životni put.

U prigodnoj homiliji biskup Košić također je u središte stavio zahvalnost za život i pedeset godina svećeničke službe svoga dugogodišnjeg suradnika.

„Danas ovdje slavimo nesvakidašnji događaj – zlatnu misu mons. Marka Cvitkušića! Ovo je misa zahvalnica za punih 50 godina svećeničke službe mojega dugogodišnjeg prvog suradnika u Sisačkoj biskupiji“, rekao je biskup.

Podsjetio je kako se u životu slavljenika očituje Božje djelovanje, naglasivši:

„Mogli bismo reći da se milost Božja utjelovila u osobi svećenika Marka. Njegov je život, drugim riječima, govor o Božjem djelu, o Božjoj prisutnosti i o Božjoj velikodušnosti prema nama ljudima.“

Biskup je zatim ukratko predstavio životni put mons. Cvitkušića. Od osnutka Sisačke biskupije obnašao je niz odgovornih službi: kancelara, kanonika i prepošta Stolnoga kaptola sv. Križa, generalnoga vikara, ravnatelja Svećeničkoga doma te biskupskoga vikara za kler.

Govoreći o njegovu služenju, posebno je istaknuo osjetljivost mons. Cvitkušića prema patnjama hrvatskoga naroda, povezanu i s iskustvom njegova rodnoga kraja. Podsjetio je na njegov angažman u Zakladi za gradnju crkve u Zrinu, gdje je kao ravnatelj Zaklade sudjelovao u obnovi crkvenoga života i izgradnji nove crkve.

„Što reći na sve ono što je Marko učinio, osobito za Sisačku biskupiju, Zagrebačku nadbiskupiju, Crkvu u Švicarskoj i Njemačkoj te Vrhbosansku nadbiskupiju? Možemo samo Bogu i njemu zahvaliti, jer je očito bio sredstvo u Božjim rukama, a to je i danas, kada mu čestitamo što je punih 50 godina svojega života darovao Crkvi i narodu“, poručio je biskup.

Tumačeći naviještenu Božju riječ, biskup je podsjetio kako je svećenički poziv ujedno i proročki poziv – poziv da se ljudima nosi nada, potiče ih se na dobro i naviješta život u Kristu.

Zahvalio je slavljeniku što je tijekom svoje službe naviještao Evanđelje, dijelio sakramente, molio za povjerene mu ljude, tješio ih i pratio u različitim životnim okolnostima.

Osvrnuvši se na evanđeoski ulomak, biskup je istaknuo i križ kao sastavni dio svećeničkoga poziva, ali i Kristovu blizinu onima koje šalje u svoje ime. Prisjetio se brojnih ljudi kojima je mons. Cvitkušić služio svojom otvorenošću, darežljivošću i osjetljivošću za potrebite.

Nakon popričesne molitve katedralni župnik Marko Karača čestitao je slavljeniku u svoje ime i u ime župne zajednice. Istaknuo je kako su ovom misom zahvalili Bogu za dar njegova života i za pedeset godina vjernoga i predanoga svećeničkog služenja Crkvi i narodu.

Slavlje je nastavljeno u ozračju zahvalnosti i zajedništva, uz čestitke upućene mons. Cvitkušiću u povodu njegova zlatnoga jubileja te molitvu da ga Gospodin i dalje vodi i krijepi u služenju Crkvi i Božjem narodu, izvijestila je Sisačka biskupija.

FOTO Zlatna misa mons. Marka Cvitkušića: Pedeset godina vjernoga služenja Crkvi i narodu